10 Ciekawostek o Ulicy Długiej w Gdańsku

ulica długa gdańsk
foto – Autorstwa Łukasz Pojezierski Lukaszeq – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11045117

Ulica Długa w Gdańsku – znajduje się w dzielnicy Śródmieście, a jej przedłużeniem jest Długi Targ. Droga wyłączona jest z ruchu kołowego i stanowi popularny deptak.

1. Ulicę Długą wyznaczają Targ Węglowy z jednej strony oraz skrzyżowanie ulicy Ławniczej z Długim Targiem z drugiej strony. Ulica i jej przedłużenie, Długi Targ, tworzą Trakt Królewski zwany też Drogą Królewską. Ulica Długa mierzy 320 m.

2. Przy ulicy Długiej usytuowane są zabytkowe kamienice, na czele z Domem Uphagena, w którym mieści się Oddział Muzeum Gdańska oraz z Lwim Zamkiem i Domem Ferberów. Znajdują się tu ponadto zabytkowa Złota Brama oraz Ratusz Głównego Miasta, główna siedziba Muzeum Gdańska.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

3. Mieszczący się przy ul. Długiej Dom Uphagena stanowi oddział Muzeum Gdańska. W kamienicy odtworzono wnętrza bogatego domu mieszczańskiego z XVIII w. Rodzina Uphagenów, wywodząca się z Flandrii, była właścicielami tego obiektu w latach 1775-1909. Od 1910 r. budowla była wydzierżawiona pod muzeum. Kamienica została spalona w 1945 r., a po II wonie światowej częściowo odbudowana. W 1981 r. przejęło ją Muzeum Gdańska (wówczas Muzeum Historii Miasta Gdańska), które przywróciło budowli dawną świetność.

4. Kamienica Lwi Zamek powstała w 1569 r., najprawdopodobniej według projektu niemieckiego architekta Hansa Kramera. W 1636 r. gościł tu podczas swej wizyty król Władysław IV Waza. Budowla ucierpiała znacznie w 1945 r. Odbudowana została w latach 1950-1953 według projektu Jerzego Bojarskiego. Obecnie mieści się tu instytucja kulturalna Rosyjski Dom. Nazwa Lwi Zamek pochodzi od lwów, które po likwidacji przedproża zostały umieszczone na fasadzie budynku.

5. Złota Brama powstała w 1612 r. według projektu Abrahama van den Blocke. Pracami kierował Jan Strakowski. Złota Brama prezentuje styl charakterystyczny dla manieryzmu niderlandzkiego. W 2021 r. zabytek odgrodzono płotem ze względu na jego zły stan techniczny. Wcześniej na tym miejscu istniała gotycka Brama Długouliczna.

6. Znajdujący się przy ulicy Długiej Ratusz Głównego Miasta powstał w XIV w. i do 1921 r. stanowił siedzibę władz miejskich. Wewnątrz znajduje się m. in. reprezentacyjna, bogato zdobiona Wielka Sala Rady zwana Salą Czerwoną, w której niegdyś obradowali rajcy miejscy. Obiekt udostępniany jest do zwiedzania przez działające tu Muzeum Gdańska.

7. Nad Ratuszem góruje mierząca 82 m wieża, zwieńczona posągiem króla Zygmunta Augusta. Na wysokości ok. 50 m znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta. Na wieży znajduje się zegar, a wewnątrz hełmu 37-dzwonowy karylion, który rozbrzmiewa np. podczas Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

8. Na rogu ulicy Długiej i Pocztowej wybudowany został w latach 1831-1834 pierwszy budynek poczty w Gdańsku. W latach 1896-1899 powstał nowy, większy obiekt. Wyburzono w tym celu trzy, sąsiadujące dotychczas z pocztą kamienice. Nowy gmach podzielono na część główną, znajdującą się przy ul. Langgasse (ul. Długa) i mniejszą część, mieszczącą się przy ul. Hundegasse (ul. Ogarna), które połączono łącznikiem. Po II wojnie światowej częściowo zniszczony obiekt został odbudowany i powiększony o miejsce jednej kamienicy. Od 1979 r. mieści się tu całodobowy Urząd Pocztowy Gdańsk 50.

9. W 1885 r. przez ulicę Długą poprowadzona została linia tramwaju konnego. W celu realizacji tego przedsięwzięcia trzeba było zlikwidować przedproża znajdujących się przy niej kamienic, co uczyniono mimo protestów ze strony Towarzystwa Ochrony Zabytków. W 1896 r. linia została zelektryfikowana. Tramwaje wycofano dopiero w 1959 r., a ulicę Długą wyłączono z ruchu kołowego ok. 1973 r.

10. Przy ulicy Długiej w 1939 r. otwarte zostało kino Tobis-Palast. Uroczystość tę uświetnił niemiecki aktor Emil Jannings, pierwszy w historii zdobywca Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Budynek został częściowy zniszczony w 1945 r., a po II wojnie światowej w odbudowanym obiekcie mieściło się kino Leningrad. Funkcjonowało ono w latach 1953-1993, a następnie zostało przemianowane na kino Neptun, działające do 2015 r. Od 2018 r. w podziemiach funkcjonuje niezależne Kino Kameralne Cafe, z wejściem od ul. Lektykarskiej.

4/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić