Zamek w Janowie Podlaskim

janów podlaski
foto – Autorstwa Egon.sz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48346376

Janów Podlaski to niewielka miejscowość w województwie lubelskim. Słynie przede wszystkim ze wspaniałego, malowniczego zamku, którego historia sięga przełomu XV i XVI wieku. Przez setki lat Zamek Biskupi był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a dzisiejszy, barokowy wygląd przyjął w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie ogromna rezydencja pełni rolę ekskluzywnego hotelu z wieloma atrakcjami dla gości i turystów. Przedstawiamy 15 ciekawostek i praktycznych informacji o Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim!

1. W Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim funkcjonuje duży hotel, który oferuje zakwaterowanie w niemal 200 pokojach o różnym standardzie. Pokoje urządzone są w stylu tradycyjnym, skandynawskim i nowoczesnym, wszystkie posiadają dostęp do prywatnej łazienki, a niektóre również balkony i tarasy, z których rozciąga się piękny widok na zamkowe ogrody.

2. W obiekcie organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe: wesela, komunie, chrzciny, zaślubiny cywilne oraz rodzinne, kameralne przyjęcia urodzinowe i imieninowe. Łącznie w Zamku umiejscowione zostały cztery duże sale, które wykorzystywane są w zależności od liczby gości.

3. W Zamku Biskupim znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogą skorzystać tu m.in. z dużej sali zabaw, zewnętrznego placu z huśtawkami i zjeżdżalniami oraz niewielkiej ścianki wspinaczkowej.

4.  W obiekcie umiejscowiono duży kompleks basenów. W basenach zewnętrznych znajdują się brodziki dla dzieci, miejsca do masażu wodnego, gejzery oraz jacuzzi. W sezonie letnim działają również rekreacyjne baseny zewnętrzne, dookoła których rozmieszczone zostały leżaki z parasolami i miejsca do odpoczynku.

5. Hotel dysponuje trzema rodzajami saun: sauną suchą (tzw. sauną fińską), sauną parową oraz sauną aromaterapeutyczną. Organizowane są również rytuały saunowe pod okiem instruktora. Dodatkowo w strefie Wellness umiejscowiona została grota solankowa, której specyficzny mikroklimat wykazuje bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

6. Pobyt w obiekcie to doskonała propozycja wypoczynku dla wszystkich aktywnych osób. Regularnie odbywają się tu zajęcia z aerobicu i aquaerobicu. Na terenie kompleksu znajdują się również korty tenisowe oraz boiska do siatkówki i siatkówki plażowej.

7. W hotelu umiejscowionych jest aż 15 sal konferencyjnych, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny. Do dyspozycji gości pozostaje również luksusowe foyer oraz małe, ogólnodostępne saloniki.

8. Dookoła Zamku Biskupiego rozciąga się piękny, malowniczy park o powierzchni ponad 40 hektarów. Przecinają go liczne alejki, wśród których dużą popularnością cieszy się wyjątkowa Ścieżka Zmysłów. Na terenie placu zamkowego umieszczono również tężnię solankową oraz altanę grillową, przy której znajdują się stoliki z parasolami.

9. W Zamku przez cały rok funkcjonuje gabinet odnowy biologicznej pod patronatem dr. Ireny Eris. W salonie wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne twarzy, dłoni i ciała, masaże, a także zabiegi kosmetyczne wykorzystujące najnowsze technologie.

10. W każdą sobotę przy hotelowym lobby odbywają się koncerty muzyki na żywo. Swoje wokalne występy prezentują m.in. Mateusz Łopaciuk (zwycięzca muzycznego programu telewizyjnego “Śpiewajmy razem – All together now”) oraz inni, lokalni artyści.

11. Na terenie parku zamkowego znajduje się niewielki staw, w którym wydzielono specjalną, płytszą strefę dla dzieci. Przy jeziorku umiejscowiono molo, a przy jednym z brzegów stawu znajduje się niewielka, piaszczysta plaża dla gości hotelu. Po jeziorku można poruszać się specjalnymi łódkami oraz rowerkami wodnymi.

12. W obiekcie funkcjonuje wypożyczalnia rowerów oraz specjalnych fotelików rowerowych dla najmłodszych dzieci. W pobliżu umiejscowione są dwa długie szlaki rowerowe – ciągnący się na 200 kilometrów, najdłuższy w Polsce oznakowany szlak Green Velo oraz przepiękny Nadbużański Szlak Rowerowy. Hotel organizuje także spływy kajakowe przez Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Z oferty mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i uczestnicy wieczorów kawalerskich i panieńskich oraz firmowych imprez integracyjnych.

13. W obiekcie działają trzy obiekty gastronomiczne. Restauracja u Biskupów serwuje tradycyjne dania kuchni regionalnej i staropolskiej. W niewielkim Lobby Bar i Taras Pianissima goście mogą spróbować wykwintnych win, szlachetnych, mocnych alkoholi i kolorowych drinków. Tuż przy stawie umiejscowiony jest Beach Bar, w którym serwowane są niskoprocentowe alkohole i szybkie przekąski.

14. W pobliżu obiektu znajduje się Stajna For Pleasure, która oferuje przejażdżki konne przez piękne okolice Janowa Podlaskiego. Miłośnicy koni mogą również odwiedzić Państwową Stadninę Koni w Janowie Podlaskim, gdzie znajduje się największa w kraju hodowla szlachetnych koni.

15. Atrakcji nie brakuje również w dalszych okolicach hotelu. Warto odwiedzić Drohiczyn z malowniczą Górą Zamkową oraz Mielnik z 12-metrową wieżą widokową, z której rozciąga się wspaniała panorama przełomu Bugu. Dzieci i młodzież z pewnością zachwycą się możliwościami Parku Linowego w Janowie Podlaskim, a nieco starsi mogą skorzystać ze zjazdu na tyrolce nad dzikimi, podmokłymi terenami przy rzece. Na miłośników obcowania z naturą czekają widoki, które oferuje przepłynięcie statkiem wycieczkowym wzdłuż Bugu.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić