7 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Kazimierzu Dolnym

wisła w kazimeirzu dolnym
foto – Pixabay

Ciekawe i malownicze położenie Kazimierza Dolnego z pewnością jest jednym z powodów, dla których od bardzo wielu lat postrzegany jest on jako interesujące pod względem turystycznym miejsce. Położony nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, administracyjnie znajduje się na trenie województwa lubelskiego.

To właśnie położenie miasta nad brzegiem Wisły i przepiękne widoki przyciągają bardzo wielu turystów, spragnionych miejsca, w którym można nie tylko odpocząć, ale również pozwiedzać. Kazimierz Dolny, pomimo iż jest niewielkim miastem, oferuje wiele interesujących zabytków i ciekawych atrakcji, zlokalizowanych w samej miejscowości jak również w jej najbliższej okolicy.

Co warto zobaczyć ? Jakie atrakcje dla dzieci oferuje Kazimierz Dolny ?

1. Park Labiryntów i Miniatur Rąblów

park miniatur rąblów
foto – park-labiryntow.pl

Poszukiwanie drogi poprzez labirynty stworzone z roślin to z pewnością zabawa dla całej rodziny. Najdłuższy labirynt ma ponad 4 kilometry, tworzą go starannie posadzone tuje. Można jednak skusić się również na wędrówkę po labiryntach stworzonych z krzewów róż czy malin, a także wymagający zręczności labirynt z lin.

Jednak labirynty nie są jedyną atrakcją tego miejsca. Warto również zajrzeć do Parku Miniatur. Znaleźć w nim można ponad 50 miniatur drewnianych budynków, uznawanych za najpiękniejsze dzieła drewnianej architektury, znajdujące się w okolicznych miejscowościach. Zachwyca bardzo wierne odwzorowanie szczegółów, wszystkie miniaturki zostały wykonane w skali 1:25.

Warto również zajrzeć do Galerii Rzeźb oraz poczuć się przez chwilę jak Indianin, zaglądając do rozstawionego tipi.

Warto pamiętać, że park jest czynny wyłącznie w okresie letnim, zazwyczaj otwierany jest pod koniec kwietnia i przyjmuje gości do końca października.

2. Muzeum Sił Powietrznych Dęblin

muzeum sił powietrznych dęblin
foto – muzeumsp.pl

Odwiedzając Kazimierz Dolny warto wybrać się do położonego w bliskiej odległości Dęblina. Niewielka miejscowość znana jest przede wszystkim ze znajdującej się tam jednostki Wojskowej i Lotniczej Akademii Wojskowej, znanej pod nazwą Szkoła Orląt.

W 2011 roku otworzono przy Akademii Muzeum Sił Powietrznych, w którego zbiorach znaleźć można nie tylko modele samolotów, stosowanych przez lata w Polskich Siłach Powietrznych, ale również interesujące pamiątki związane z lotnictwem.

Poza samolotami można obejrzeć również wyposażenie wojskowe, do którego zalicza się zarówno specjalnie przystosowane samochody jak również broń. W muzeum organizowane są okresowe wystawy jak również zajęcia edukacyjne, na których można uzyskać wiele ciekawych informacji o historii lotnictwa.

3. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

nadwiślańska kolejka wąskotorowa
foto – nadwislanskakolejka.pl

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa powstała w roku 1892. Służyła przez wiele lat jako sposób transportu zarówno osób, jak też materiałów. Obecnie jednak jest atrakcją turystyczną, która zapewnia niezwykłą wycieczkę. Kolej kursuje na trasach Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Stacja główna, czyli Karczmiska, to możliwość zwiedzania całego kompleksu stacji jak również zlokalizowanego na jej terenie Muzeum Kolejki.

Ciekawym punktem jest również wieża widokowa, która po dotarciu na szczyt oferuje możliwość podziwiania przepięknej panoramy okolicy. Ponadto można podczas wchodzenia podziwiać znajdujące się na każdym piętrze wykonane na płótnach wydruki starych zdjęć.

Kolejka kursuje wyłącznie w okresie letnim.

Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z Nadwiślańskich Drezyn Rowerowych, kursujących na zbliżonych trasach.


⇒ Zobacz jeszcze więcej atrakcji w Kazimierzu Dolnym


4. Rejsy po Wiśle

rejsy po wiśle w kazimierzu dolnym
foto – rejsystatkiem.com.pl

Trwające zazwyczaj około 60 minut rejsy pozwalają podziwiać Kazimierz Dolny oraz pobliskie miejscowości z poziomu rzeki. Statki płynąc w górę Wisły dopływają do wysokości zamku w Janowcu, a następnie zawracają do Kazimierza.

Odpowiednio dostosowane statki pozwalają na podziwianie widoków z każdej strony, a zdjęcia czy film z rejsu z pewnością będą niezapomnianą pamiątką. Większość rejsów realizowana jest wyłącznie w okresie letnim.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Kazimierzu Dolnym


5. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych

park miliona róż
foto – parkmilionaroz.pl

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych to niezwykle interesujące i urokliwe miejsce. Warto do niego wstąpić przechadzając się Bulwarami Wiślanymi w Kazimierzu Dolnym. Znajduje się obok Kamieniołomu, co nie sprawia problemu z jego odszukaniem.

Jak sama nazwa pozwala się domyślić, w parku znaleźć można różnorodne odmiany róż, wielu znanych i cenionych na świecie hodowców. Kwiaty wydzielają niesamowity zapach, który pozwala się odprężyć.

Pomiędzy krzewami róż można podziwiać miniatury obiektów sakralnych, zamków oraz pałaców, zlokalizowanych w okolicy. Są one związane ze znanymi osobami czy wydarzeniami historycznymi.

6. Magiczne Ogrody w Janowcu

magiczne ogordy janowiec
zamek wróżek / foto – magiczneogrody.com

Magiczne Ogrody w Janowcu to fantastyczna atrakcja dla całej rodziny, położona niedaleko Kazimierza Dolnego. Jest to park tematyczny, bazujący na świecie baśni i bajek, zarówno jeśli chodzi o jego wygląd, jak też prezentowane atrakcje.

Jedno jest pewne – wyprawa do Magicznych Ogrodów to zabawa na cały dzień. Poza możliwością zwiedzania parku i podziwiania kunsztu budowniczych atrakcji można również skorzystać z wielu ciekawych zabaw.

Oczywiście na miejscu można również znaleźć restauracje, które pozwalają odpocząć i coś zjeść podczas zabawy.

Magiczne Ogrody to atrakcja czynna w sezonie letnim. Można wtedy podziwiać również piękno kwiatów i innych roślin, znajdujących się na terenie atrakcji, które zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również urzekają zapachem.

7. Kazimierskie Muzeum Klocków

Kazimierskie Muzeum Klocków to jedna z nowszych atrakcji turystycznych, otworzono je bowiem w 2019 roku. Kolekcję stworzyły prywatne zbiory klocków Lego, należące do małżeństwa Janików. Klocki Lego, które gromadzili przez wiele lat zdecydowali się udostępnić zwiedzającym, a wśród nich można znaleźć bardzo wiele ciekawych i niespotykanych zestawów.

Złożenie klocków, które zostały wystawione w Muzeum zajęło ponad pół roku. Wprawdzie na miejscu nie można pobawić się klockami, jednak możliwość obejrzenia wszystkich zestawów to na pewno niezwykle interesujące przeżycie. Obecnie wśród wielu zestawów głównym punktem jest wykonana z klocków Lego makieta Kazimierza Dolnego.

Muzeum zlokalizowane jest w centrum miejscowości, obok słynnej Knajpy Artystycznej.

4.2/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić