15 Rewelacyjnych Atrakcji w Okolicach Wrocławia 🗺️

Rynek we Wrocławiu
foto – Slawek Ilski / Wikipedia

Wrocław to miasto kuszące cennymi zabytkami, wspaniałymi muzeami i uroczymi zakątkami. Stolica Dolnego Śląska jest doskonale znana turystom, a dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej staje się świetnym puntem wypadowym dla tych, którzy chcą zwiedzać okoliczne atrakcje i miejscowości.

Gdzie warto się wybrać?

Możliwości jest sporo, zatem w rejonie stolicy Dolnego Śląska każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Jakie atrakcje w okolicach Wrocławia zasługują na większe zainteresowanie ze strony miłośników historii i przyrody? Oto miejsca, które warto odwiedzić!

1. Srebrna Góra

Srebrna Góra to urocze miasteczko, mogące się długą historią i korzystną lokalizacją. Położenie na styku Gór Sowich i Gór Bardzkich przyciąga tu miłośników aktywnego wypoczynku, z kolei na miłośników historii czeka tu sporo ciekawych zabytków. Miasto urzeka pięknymi kamieniczkami i zabytkowymi kościołami, nie lada gratką są tu wiszące mosty i inne obiekty zbudowane w początkach XX wieku na trasie Kolei Sowiogórskiej. Pięknie prezentuje się też Villa Hubertus, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku z myślą o coraz liczniejszych turystach.

Najważniejszą atrakcją miasta pozostaje jednak Twierdza Srebrna Góra, wzniesiona przez Prusy w latach 1763–1777. To największa górska twierdza w Europie, którą dziś można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Twierdza ta składa się z kilku obiektów (m.in. fortów Ostróg i Wysoka Skała, schronu Bramy Polowej i baterii „Chochoł Średni”), przy czym uwaga turystów koncentruje się na głównym forcie „Donżon”. Z jego murów roztaczają się piękne widoki na Kotlinę Kłodzką, z kolei w jego murach czeka ciekawa ekspozycja na temat pruskiej armii, historii sowiogórskiej twierdzy oraz zabytków o militarnym charakterze.

2. Legnica

Legnica, często nazywana „Małą Moskwą”, jest kolejnym ciekawym miejscem w okolicach Wrocławia. Jednych przyciągają tu pamiątki po Armii Czerwonej, która stacjonowała w mieście do 1993 roku, innych cenne zabytki, które są najlepszym dowodem na średniowieczne pochodzenie miasta.

W Legnicy warto wybrać się na rynek, wokół którego nie brak pięknych kamienic, warto też zajrzeć do Zamku Piastowskiego, kuszącego wieżą z tarasem widokowym oraz reliktami romańskiej kaplicy. W Legnicy czeka też katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła, barokowy gmach Akademii Rycerskiej oraz kościół św. Jana Chrzciciela z Mauzoleum Piastów. Wielkie wrażenie robi też stary ratusz i sąsiadujące z nim kamieniczki, nazywane śledziowymi.

Wizytę w Legnicy warto połączyć ze spacerem po Legnickim Polu, znanym ze słynnej bitwy zakończonej śmiercią księcia Henryka II Pobożnego. O tym wydarzeniu przypomina Muzeum Bitwy Legnickiej, urządzone w murach XIV-wiecznego kościoła Świętej Trójcy. W miejscu tym można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat wydarzeń z 1241 roku oraz o Henryku Pobożnym i jego losach.

3. Opole

Opole jest stolicą polskiej piosenki i najważniejszym miastem województwa opolskiego. Miasto to jest również ważnym ośrodkiem turystycznym oraz miejscem, którego miłośnicy Śląska i jego historii nie mogą omijać w trakcie krajoznawczych wypraw. Co warto zobaczyć w mieście, które może się pochwalić historią sięgającą X wieku?

Opole to malownicze tereny nad Odrą, pełne zieleni parki i ogrody. Warto wybrać się na spacer po Wyspie Bolko, warto zajrzeć do miejscowego zoo lub wybrać się na spacer po opolskiej „Wenecji”. Opole może się też pochwalić słynnym amfiteatrem, przy którym działa Muzeum Polskiej Piosenki, oraz Aleją Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, którą można dostrzec w trakcie spaceru po rynku. Opole to również liczne zabytki architektury sakralnej, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują dwa obiekty: gotycka bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego oraz pochodzący z XIV wieku kościół Świętej Trójcy, w podziemiach którego pochowano wielu przedstawicieli śląskich Piastów. Warto tu zwrócić uwagę na piękne nagrobki Bolka III i księżnej Anny Oświęcimskiej, warto też przyjrzeć się malowidłom zdobiącym gotycką kaplicę św. Anny. A kto lubi kulturę ludową, ten powinien w czasie wycieczki po Opolu zajrzeć do Bierkowic – dzielnicy znanej ze skansenu, w którym organizowane są ciekawe festyny i wystawy.

4. Góra Ślęża (718 m n.p.m.)

Góra Ślęża często określana jest Śląskim Olimpem. Jest ciekawym celem wycieczki dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz dla tych, których fascynują tajemnicze miejsca. Góra Ślęża to najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego, po którego zboczach można wędrować dzięki dość gęstej sieci szlaków turystycznych. Te najpopularniejsze zaczynają się w Sobótce – malowniczej miejscowości, na terenie której znajduje się Muzeum Ślężańskie. Wizyta w nim to idealny wstęp do wędrówki po jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w Sudetach.

Na czym polega wyjątkowość Ślęży? Na tym, że od wieków była ona miejscem wykorzystywanym w celach religijnych. Już w epoce brązu rozwijał się tu kult solarny, natomiast od X i XI wieku zaczęto tu wprowadzać elementy typowe dla chrześcijaństwa. Do dziś można ujrzeć na Ślęży pozostałości kamiennych kręgów oraz kultowe rzeźby (m.in. Niedźwiedzia oraz Pannę z rybą). Na Ślęży czeka też kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wieża widokowa oraz schronisko turystyczne, które od ponad 100 lat służy turystom wędrującym po górskich szlakach.

5. Wałbrzych

Wałbrzych to miasto kuszące bliskością Sudetów oraz doskonały punkt wypadowy w Góry Wałbrzyskie. Można postawić na wycieczkę na Chełmiec, można wybrać się na Borową – najwyższy szczyt w tej części Sudetów. Samo miasto zachwyca cennymi zabytkami architektury i pamiątkami związanymi z górniczą przeszłością miasta. Dzięki nim miasto, kojarzone jeszcze nie tak dawno z biedą i bezrobociem, staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym.

Zwiedzanie Wałbrzycha warto zaplanować tak, by zobaczyć rynek oraz sąsiadujący z nim Plac Magistracki. Uwagę przyciąga kościół ewangelicki oraz niewielki kościółek, dziś znany jako Sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej. W pobliżu rynku czeka na gości pałac Albertich, dziś służący jako siedziba Muzeum Porcelany. Można tu zapoznać się z wyrobami z miejscowych fabryk oraz z porcelanowymi dziełami sztuki z odległych zakątków świata. A na tych, których fascynują zabytki techniki, czeka Stara Kopalnia. To nowoczesna instytucja kultury i nauki, która powstała na terenie nieczynnej już kopalni węgla kamiennego „Julia”.

6. Zamek Książ

Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce oraz zabytkiem, dzięki któremu Wałbrzych stał się atrakcyjnym celem turystycznych wypraw. Z jego historią łączą się smutne losy Daisy i rodzinne tragedie Hochbergów, wojenne tajemnice i opowieści o ukrytych skarbach, których naziści nie zdążyli wywieźć w głąb Rzeszy.

Zamek Książ dumnie wznosi się nad doliną Pełcznicy, a piękna okolica zachęca do spacerów w jego pobliżu. W ich trakcie można zwiedzić stadninę koni arabskich oraz ruiny zamku Stary Książ, można też wybrać się na spacer Ścieżką Hochbergów – najpopularniejszą trasą turystyczną w Książańskim Parku Krajobrazowym.

Sama budowla ma się czym pochwalić, a miłośnicy historii znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Średniowieczna wieża, będąca pamiątką po Piastach, barokowe sale, pamiątki związane z księżną Daisy oraz tarasy pełne kwiatowych dekoracji – oto ważne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Zamek Książ kusi też podziemiami, które powstały w czasie II wojny światowej i z czasem stały się bohaterami wielu legend. Spacer po podziemnym zamku to wartościowa lekcja historii oraz nie lada gratka dla tych, których zafascynowały opowieści o złotym pociągu i ukrytych w pobliskich Górach Sowich skarbach.

7. Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy

Dolina Bystrzycy przyciąga nie tylko przyrodników, ale i tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w pięknej scenerii. Sama Bystrzyca to jeden z najważniejszych dopływów Odry, a jednocześnie ważny korytarz ekologiczny. Źródła rzeki znajdują się w Górach Kamiennych, z kolei na terenie Wrocławia łączy się ona z Odrą.

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy jest z kolei jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Wrocławia, a na jego terenie nie brak ciekawych miejsc. Dla miłośników przyrody niezwykle cenne są starorzecza tej rzeki oraz rozciągające się w ich pobliżu łąki. Wśród żyjących tu zwierząt pojawiają się bobry oraz wydry, z kolei płazy są godnie reprezentowane przez kumaki nizinne i traszki zwyczajne. Na terenie parku znajduje się też Zalew Mietkowski, czyli największe jezioro w granicach województwa dolnośląskiego.

8. Kłodzko

Kłodzko to piękne miasto, które może się pochwalić długą historią. Przypominają o niej tak cenne zabytki, jak Most Gotycki na Młynówce czy neorenesansowy ratusz, który przyciąga uwagę charakterystyczną galerią. Rynek i otaczające go kamienice, gotycka fara z barokowym wnętrzem i podziemia również zasługują na uwagę. Symbolem miasta stała się jednak potężna twierdza wzniesiona w czasach pruskich, do dziś intrygująca swymi rozmiarami i gęstą siecią chodników kontrminerskich. Kto zwiedzi ją z przewodnikiem, ten pozna losy pruskich żołnierzy, a przy okazji spojrzy z góry na Kłodzko i pobliskie Góry Stołowe.

Kłodzko przyciąga też Parkiem Miniatur Minieuropland, będącym idealnym miejscem dla całej rodziny. Co można tu zobaczyć? Około 40 miniaturowych budowli z Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej, choć znalazło się tu miejsce na europejskie budowle. W miejscu tym organizowane są również ciekawe warsztaty (idealne dla miłośników modelarstwa) oraz zajęcia artystyczne, zatem nuda w tym parku nikomu nie zagrozi.

9. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Złoty Stok to kameralne miasteczko, które może się pochwalić ciekawymi zabytkami miejskiej architektury oraz kopalnią złota i arsenu, po terenie której można wędrować w towarzystwie miejscowych przewodników. Każda wizyta w tym miejscu to wspaniała przygoda i lekcja historii, podczas której można zobaczyć podziemny wodospad, wystawę minerałów oraz sztolnię, w której prezentowane są dawne mapy kopalni. Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, podziemna granica polsko-czeska oraz przejażdżka górnicza kolejką – to kolejne atrakcje, jakie czekają tu na gości. Kto chce poszerzyć program wycieczki, ten może zajrzeć do Sztolni Ochrowa i poznać jej tajemnice, lub wybrać się do górniczej osady, znanej jako Średniowieczny Park Techniki.

10. Dolina Baryczy

Kto chce w ciągu godziny przenieść się z gwarnego Wrocławia to królestwa ryb i ptaków, ten powinien skierować się w stronę doliny Baryczy. Ta rzeka to raj dla kajakarzy, rowerzystów i spacerowiczów, na których między Żmigrodem a Miliczem czeka sporo ciekawych tras turystycznych. Nie brak tu stawów rybnych, które przyciągają miłośników wędkarstwa oraz ornitologów. Dla nich najważniejszą atrakcją w dolinie Baryczy są Stawy Milickie, uznawane za najcenniejszą ostoję ptactwa wodnego i błotnego w Europie. Na tych, którzy wolą zabytki, czekają pałace w Żmigrodzie i Miliczu, zabytki sakralne Sułowa oraz Krośnicka Kolej Wąskotorowa, dzięki której można wybrać się w niezapomnianą podróż po okolicy wsi Krośnice.

11. Zamek Czocha

Zamek Czocha znany jest z licznych filmów (m.in. „Gdzie jest generał” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”), mrocznych legend i tajemnic, które skutecznie pobudzają wyobraźnię turystów. Zamek ten zachwyca również pięknym położeniem i architekturą. Budowla ta dumnie wznosi się nad Zalewem Leśniańskim. Dawniej zamek miał strzec pogranicza śląsko-łużyckiego, dziś skutecznie zachęca gości do odkrywania trudnej historii tej części Dolnego Śląska. Co można zobaczyć w murach zamku? Stylowe komnaty z wiekowymi meblami i tajne przejścia, Salę Rycerską oraz Bibliotekę, w której dostrzec można sporo masońskich symboli. Czocha zachwyca też wieżą, z której można podziwiać pobliskie jezioro i dolinę Kwisy.

12. Zamek Bolków

Zamek w Bolkowie to jedna z najważniejszych atrakcji na Szlaku Zamków Piastowskich oraz jedna z turystycznych wizytówek Dolnego Śląska. Ruiny zamku, znane doskonale miłośnikom muzyki gotyckiej, to perełka średniowiecznej architektury. Wzniesiony w XIII wieku z woli legnickiego księcia Bolesława Rogatki, rozbudowany przez Bolka I Surowego, do dziś zachwyca potężnymi murami, wieżą przypominającą swoim kształtem łzę oraz Domem Niewiast – renesansową budowlą, obecnie wykorzystywaną jako muzeum. Kto do niego zajrzy, ten zobaczy ciekawą wystawę poświęconą śląskim Piastom oraz zamkom, które w ich czasach powstawały na terenie Dolnego Śląska.

13. Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Okolice Wrocławia to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego, kto interesuje się historią II wojny światowej. Pobliskie Góry Sowie znane są z tajemniczych podziemi, drążonych przez więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych. Jeden z nich znajdował się bardzo blisko Wrocławia – we wsi Rogoźnica koło Świdnicy. O obozie Gross-Rosen (istniejącym w latach 1940-1945) wciąż przypomina muzeum, w którym można zobaczyć ekspozycję przedstawiającą dzieje obozu i jego filii. Częścią tej placówki jest teren poobozowy, na terenie którego zachowały się fundamenty bloków i krematorium, ściana śmierci i fragmenty obozowego ogrodzenia. Wielkie wrażenie robi też obozowa brama i przylegające do niej wartownie, a także ściana śmierci – miejsce, gdzie wykonywane były masowe egzekucje.

14. Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Nowa Ruda to piękne miasto, kuszące bliskością Gór Sowich oraz cennymi zabytkami. Główną atrakcją miasta jest Turystyczna Kopalnia Węgla, w której można poznać dzieje górnictwa i Nowej Rudy, a przy okazji przeżyć wspaniałą przygodę na podziemnym szlaku. Jak powstaje węgiel? Jakie tradycje górnicze wciąż cieszą się dużą popularnością? Dlaczego dyspozytornia jest „sercem kopalni”? Odpowiedzi na te pytania można poznać w muzealnej części kopalni. Pod ziemią czeka z kolei duch Skarbnik, górnicza kolejka oraz liczne niespodzianki. Podziemna trasa turystyczna to 700 metrów korytarzy, których tajemnice można odkrywać w towarzystwie miejscowego przewodnika.

15. Kolorowe Jeziorka

Z Wrocławia można wybrać się w Rudawy Janowickie – część Sudetów cenioną za piękne widoki i ciekawe zabytki. Jednym z symboli tego pasma górskiego są Kolorowe Jeziorka. Cztery stawy leżące  przy szlaku prowadzącym na szczyt Wielkiej Kopy przyciągają niezwykłymi kolorami. Skąd te barwy? Wyjaśnienie jest proste – jeziorka powstały na terenie nieczynnej już kopalni, w której od końca XVIII wieku pozyskiwano piryt. Dziś dawne wyrobiska wypełnione są wodą, która przybiera specyficzny  kolor w zależności od tego,  jakie minerały dominują w glebie. Tam, gdzie występuje sporo siarki, woda przybiera barwę żółtą, z kolei Jeziorko Błękitne powstało w miejscu, w którym minerałem dominującym jest miedź. Wizytę w tym miejscu warto połączyć z wyprawą na szczyt Wielkiej Kopy ((871 m n.p.m.) lub zwiedzaniem wsi Wieściszowice, znanej m.in. z późnogotyckiego kościoła w XVI wieku.

4.2/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić