15 Wyjątkowych Restauracji w Kazimierzu Dolnym 🍽️

restauracja kazimierz dolny
foto – Pixabay

Kazimierz Dolny to jedna z najchętniej wybieranych miejscowości wypoczynkowych na urlop we wschodniej części Polskiej. Malownicze miasteczko położone jest w województwie lubelskim nad brzegiem Wisły.

Obecnie miasto odwiedzają miłośnicy historii, pięknej architektury i doskonałego jedzenia. Nie brakuje tu atrakcji dla całej rodziny: muzeów, kościołów (w tym świątyni z przełomu XVI i XVII wieku), zabytkowych kamienic i średniowiecznych budowli.

Baza gastronomiczna Kazimierza Dolnego jest świetnie rozwinięta – w okolicach kazimierskiego rynku znajdują się kameralne kawiarnie, ekskluzywne restauracje i klimatyczne knajpki.

1. Restauracja Filiks

Restauracja Filiks to jedna z najlepiej ocenianych wśród turystów restauracji w całym Kazimierzu Dolnym i wielokrotny laureat prestiżowych konkursów kulinarnych, w tym plebiscytu Orły Gastronomii.

W lokalu oferowane jest menu sezonowe, które mocno inspirowane jest darami kazimierskiej przyrody oraz lokalnymi tradycjami.

Jesienią królują tu dania z gęsiny i dziczyzny, zimą zaś pyszne, rozgrzewające potrawy z kapusty, grzybów i doskonałej jakości mięs.

Latem i wiosną serwowane są lekkie sałatki, ryby oraz zupy w formie kremów.

W Restauracji Filiks organizowane są różne imprezy okolicznościowe i tematyczne, a także festiwale kulinarne i kolacje degustacyjne.

2. Restauracja – kawiarnia Bajgiel

Idealnym miejscem na późne śniadanie jest Restauracja – kawiarnia Bajgiel – niewielka, kameralna restauracja, w której wydawane są dania inspirowane tradycyjnymi kuchniami polską i żydowską. Zjeść tu możemy śledzie w różnych wydaniach, dania mięsne (np. pieczoną gęś, cielęce frykadelki, duszoną kaczkę i dania na bazie jagnięciny), domowe pierogi z farszem z kaszy jaglanej i wołowiny oraz bajgle i lekkie sałatki.

Miłośnicy kuchni żydowskiej z pewnością powinni spróbować tutejszego czulentu, czyli gulaszu wołowego z dodatkiem warzyw i kaszy pęczak. Podawane są tutaj również desery, a miłośnicy słodkości mogą skosztować żydowskiej paschy i kruchych, maślanych ciasteczek z suszonymi owocami o nazwie „hamantasze”.

3. Restauracja Kaslik

Ciekawym miejscem na gastronomicznej mapie Kazimierza Dolnego jest Restauracja Kaslik, która specjalizuje się w kuchni libańskiej i bliskowschodniej. Goście obiektu mogą zauważyć przepiękną, kolorową zastawę, na której serwowane są libańskie potrawy, a także odczuć przytulną, rodzinną atmosferę lokalu. W Kasliku podawane są pyszne, aromatyczne zupy, pełne egzotycznych przypraw i ziół, doskonałe falafele z sosem sezamowym, różne rodzaje humusu, grillowane owoce morza i bliskowschodnie sałatki (tabbouleh, fattoush).

Na wyróżnienie zasługuje ogromny wybór dań z jagnięciny – gulasze, szaszłyki, zupy. Kulinarną atrakcją tego miejsca jest stek z miecznika.

W Kasliku na deser spróbować można oryginalnej baklawy (słodkości, która znana jest we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu).

4. Przystanek Dobra

Przystanek Dobra wyróżnia się oryginalnym wystrojem wnętrz oraz ogromnym wyborem piw. Miłośnicy „złotego trunku” mogą wybierać wśród dziesiątków rodzajów i gatunków piwa, do lokalu często sprowadzane są również limitowane serie piw rzemieślniczych i regionalnych. Na gości czekają również lemoniady i oranżady z dodatkiem lokalnych ziół: głogu, jarzębiny, lipy, pokrzywy czy czarnego bzu.

W Przystanku Dobra regularnie odbywają się różne koncerty, wydarzenia tematyczne, spotkania z grupami artystycznymi oraz festiwale o charakterze regionalnym.

5. Herbaciarnia u Dziwisza

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @herbaciarnia_u_dziwisza

Herbaciarnia u Dziwisza to klimatyczny, wyjątkowy lokal, cechujący się wspaniałym wnętrzem, pełnym dzieł sztuki, antyków, pięknych mebli i wiekowych ozdób.

Serwowane są tu herbaty czarne, zielone, białe i czerwone, napary ziołowe i owocowe, a także domowe konfitury i wypieki. Na wzmiankę zasługują pyszne, artystyczne czekolady z dodatkiem suszonych owoców, kwiatów i przypraw, ręcznie wyrabiane przez mistrzów cukiernictwa, a także domowe słodkości: bezy, szarlotki, serniki i torty.

W lokalu umiejscowiono sklepik, w którym zakupić można kawy i herbaty, słodycze, zestawy prezentowe oraz akcesoria do parzenia różnych rodzajów herbat. Dużą atrakcją Herbaciarni u Dziwisza jest możliwość wzięcia udziału w degustacji lub pokazie profesjonalnego zaparzania herbaty.

6. Restauracja U Fryzjera

Restauracja U Fryzjera mieści się w zabytkowym, drewnianym budynku, który reprezentuje regionalny, dawny styl budownictwa. Lokal umiejscowiony jest w pobliżu Głównego Rynku, u brzegów przepływającej tędy Wisły.

Specjalizuje się w kuchni polskiej i żydowskiej: warto spróbować pysznego, regionalnego sera koziego, lokalnej wersji kwaśnego żurku oraz tutejszych dań mięsnych: peklowanej golonki, pieczonej kaczki i steku z polędwicy wołowej. Na amatorów dań rybnych czeka wyśmienity pstrąg smażony z migdałami.

Restauracja U Fryzjera serwuje dania żydowskie, takie jak jagnięce holiszki oraz kreplach, czyli pierogi nadziewane farszem z wołowiny.

7. Piekarnia Sarzyński

Twórcą i właścicielem Piekarni Sarzyński jest Cezary Sarzyński, potomek słynnego rodu piekarniczego, którego zawodowa historia sięga przeszło 100 lat.

W manufakturze wypiekane są chleby, bagietki, bułki i rogale według dawnych, tradycyjnych receptur i sprawdzonych metod.

W piekarni mieści się także pracownia cukiernictwa artystycznego, gdzie sprzedawane są torty okolicznościowe, piękne, dopracowane pierniczki bożonarodzeniowe, oraz rzemieślnicza czekolada z dodatkiem przypraw, kwiatów i suszonych owoców.

8. Botanika

Choć kuchnia Lubelszczyzny nie należy do lekkich i dietetycznych, restauracja Botanika udowadnia, że nawet tradycyjne potrawy mogą być nie tylko smaczne, ale również zdrowe, pełne warzyw i owoców oraz oparte na sezonowości produktów. Wyjątkowo dba się tutaj o jakość składników wykorzystywanych do przyrządzania potraw, które pozyskiwane są z lokalnych sadów, gospodarstw i upraw.

Dania serwowane w „Botanice” są estetycznie podane, a szefowie kuchni inspirują się lokalną przyrodą i kulturą.

W Botanice podawane są śniadania (których nazwy inspirowane są nazwiskami sławnych malarzy np. Van Gogha, Rembrandta czy Rubensa), dania kuchni polskiej i regionalnej  -swojska golonka duszona w piwie czy ręcznie robione pierogi z mięsem z kaczki.

Niektóre z dań przedstawiają lokalną wariację potraw znanych z kuchni arabskiej, włoskiej, tajskiej czy hinduskiej.

Latem w Botanice serwowane są pyszne, rzemieślnicze lody.

9. Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa

Przystanek Korzeniowa to miejsce, które cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów i mieszkańców miasta. Położone jest u wejścia do malowniczego wąwozu Korzeniowy Dół, który stanowi cel wielu podróżników kochających obcowanie z naturą.

Gości Klubojadalni już od wejścia zachwyca przytulny, klimatyczny wygląd: na ścianach znajdują się liczne pamiątki, pocztówki, plakaty i ozdoby z dawnych lat. Przygotowywane tutaj dania wykonywane są z lokalnych, świeżych i w pełni naturalnych składników.

W Klubojadalni serwowane są m.in. placki ziemniaczane, regionalne zupy, domowe pierogi i pyszne desery. Specjalnością lokalu jest aromatyczne, korzeniowe brownie. Lokal poszczycić się może dużą ofertą dań wegetariańskich, a także przygotowywaniem sezonowego menu.

10. Pod Wietrzną Górą

Pensjonat „Pod Wietrzną Górą” to obiekt, który łączy funkcje noclegową i gastronomiczną. W ofercie znajdują się komfortowe, dobrze wyposażone pokoje, idealnie przystosowane dla rodzin z dziećmi. Pomieszczenia posiadają dostęp do łazienki, klimatyzację oraz liczne udogodnienia dla wypoczywających.

W budynku mieści się również kameralna restauracja, oferująca zarówno wyżywienie dla gości apartamentów, jak i dla przyjezdnych turystów. Specjalnością lokalu są dania kuchni polskiej i regionalnej: zjeść tu można sycące śniadania, rozgrzewającą zupę lub danie obiadowe. Wśród bogatej karty potraw warto wyróżnić sznycle cielęce, smażony filet z morszczuka, staropolski kotlet schabowy i stek z dzika.

11. Manufaktura Lodów „Miętowe”

Odwiedzając Kazimierz Dolny w ciepłych miesiącach, nie sposób ominąć słynną Manufakturę Lodów „Miętowe” – nazwa lokalu nawiązuje, oczywiście, do smaku lodów, który jest specjalnością tego niewielkiego lokalu. Wszystkie lody wytwarzane są ręcznie ze świetnej jakości, w pełni naturalnych składników. Poza lodami Manufaktura oferuje napoje ciepłe (kawę i herbatę), napoje zimne (w tym bezalkoholowe, ciekawe drinki) oraz desery i domowe wypieki.

12. Knajpa Artystyczna

W samym sercu Kazimierza Dolnego położona jest Knajpa Artystyczna – miejsce, które turyści chętnie wybierają zarówno na rodzinny obiad, jak i na wieczorne spotkanie w gronie przyjaciół.

Lokal oferuje bardzo bogate menu śniadaniowe, serwowane są tu również lekkie sałatki, dania rybne i słodkości.

Jednak specjalnością Knajpy Artystycznej są potrawy kuchni polskiej: kotlety schabowe, domowe pierogi, gołąbki z mięsnym farszem oraz aromatyczny rosół.

Ciekawostką jest, że nazwy alkoholowych drinków dostępnych w Knajpie Artystycznych inspirowane są wybitnymi dziełami literackimi: wypijemy tu „Anię z Zielonego Wzgórza”, „Gwiezdny pył” czy „Czarodziejską górę”.

13. Trzeci Księżyc

Trzeci Księżyc to z pewnością miejsce o kultowej już randze. Lokal łączy funkcję bistro i klubu muzycznego, w którym odbywają się koncerty i imprezy tematyczne, a tutejsza scena gości zarówno regionalne kapele, jak i zespoły muzyczne z całej Polski.

W bistro Trzeci Księżyc warto spróbować regionalnych serów z Lubelszczyzny, serwowane są również dania mięsne i rybne oraz potrawy kuchni żydowskiej, takie jak pieczone flaki i humus z buraka. Specjalnością lokalu są mięsne i wegetariańskie zapiekanki ziemniaczane oraz szarpana wołowina po kazimiersku.

14. Winnica Sienkiewicz

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Winnica Sienkiewicz (@winosienkiewicz)

Winnica Sienkiewicz powstała w 2016 roku i obecnie stanowi jedną z najpopularniejszych winnic tym rejonie Polski. Za sukces winnicy odpowiedzialne jest duże doświadczenie nabywane przez właścicieli i pracowników podczas podróży oraz udział w Studium Praktycznego Winiarstwa w Jaśle. Obecnie na terenie Winnicy Sienkiewicz rośnie 9 wyselekcjonowanych szczepów winorośli, w tym Regent, Hibernal i Muscat Odeskij.

Wykorzystuje się tu tradycyjne, ręczne metody produkcji trunków. Na terenie winnicy umiejscowiona została winiarnia, w której sprzedawanych jest obecnie 7 rodzajów wina (3 białe i 4 wina czerwone). Prowadzone są także wycieczki po winnicy oraz degustacje lokalnych wyrobów.

15. Restauracja Akuku

Restauracja Akuku to miejsce, które zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. W lokalu serwowane są dania kuchni europejskiej i polskiej: zjemy tu pyszną pancettę z dzika, wołowy tatar, gulasz z jelenia i smażoną pierś z kaczki. Na miłośników tradycyjnej, polskiej kuchni czekają idealnie wysmażone kotlety schabowe w chrupiącej panierce i lokalna wersja gołąbków.

Oferowane są również różne wina, a wśród nich warto wyróżnić wino Srebrna Góra, które produkowane jest w jednej z małopolskich, kraftowych winiarni.

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić