Zamość Atrakcje 2024 🗺️ Perła Renesansu – Co Warto Tutaj Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Zamość jest jednym z najciekawszych miasteczek w Polsce, przyciągających co roku wielu turystów. Miasto uchodzi za perełkę architektury renesansowej nie tylko Lubelszczyzny, ale i całej Polski. Trudno się dziwić, bowiem zachowany tu renesansowy układ urbanistyczny wraz z kamieniczkami stanowi prawdziwy unikat.

Zamość jest położony w przepięknych okolicznościach przyrody i tylko kilkanaście kilometrów dzieli go od największych atrakcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jeśli więc nie znasz jeszcze wszystkich uroków Zamościa i okolic, to koniecznie sprawdźcie listę najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu.

1. Rynek Wielki

Zamojski rynek to centralny plac miasta, a jednocześnie jego najbardziej charakterystyczne miejsce. Plac jest kwadratem o wymiarach 100 na 100 metrów. Rynek otaczają kolorowe kamienice, spośród których najbardziej w oczy rzucają się zlokalizowane na północnej pierzei placu kamienice ormiańskie. Na tej samej pierzei stoi również budynek ratusza z charakterystycznymi wachlarzowymi schodami. Renesansowa wieża ratusza wznosi się na wysokość 52 metrów. Na Rynku Wielkim odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, jak np. spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego czy Jarmark Hetmański.

2. Twierdza Zamość

Jednym z kluczowych elementów renesansowego założenia Zamościa były fortyfikacje otaczające centrum miasta. Twierdza Zamość została ukończona w 1618 r. i w czasie swojej historii przetrwała pięć oblężeń. W wieku XVII i XVIII była jedną z największych twierdz w Rzeczpospolitej. Likwidacja twierdzy nastąpiła z rozkazu cara Aleksandra II w 1866 r. Przeprowadzono wówczas rozbiórkę części fortyfikacji, aby umożliwić rozbudowę i normalne funkcjonowanie miasta. Obecnie niektóre z zachowanych fragmentów pełnią funkcje muzealne, natomiast na sporej części terenu po fortyfikacjach znajdują się planty oraz Park Miejski.

3. Park Miejski

Park Miejski w Zamościu zajmuje spory teren po zabudowaniach dawnej Twierdzy Zamość. Rozciąga się on na powierzchni 11 hektarów i jest wpisany do rejestru zabytków. Dużą atrakcję parku stanowią odrestaurowane elementy Twierdzy, które można spotkać w zasadzie na całym jego terenie. Jednym z najciekawszych jest Brama Lubelska i stojący obok niej kojec, tj. pięciokątny budynek obronny, w którym można obecnie obejrzeć makietę miasta. Przyjemnym miejscem spacerowym jest również zajmujący powierzchnię ponad 2 hektarów staw. Pośrodku stawu znajdują się pozostałości dawnego słoniczoła twierdzy, pełniące obecnie funkcję ozdobnej wyspy, na którą prowadzi kilka kładek.

4. Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny Rotunda

Zamojska Rotunda to miejsce będące milczącym świadkiem cierpień tutejszej ludności w czasach II wojny światowej. Sam budynek powstał jako działobitnia w latach 20′ XIX wieku dla wzmocnienia walorów obronnych Twierdzy Zamość. W czasie II wojny światowej pełnił z kolei funkcję więzienia śledczego gestapo oraz obozu przejściowego z miejscem egzekucji. Według szacunków hitlerowcy zamordowali tu wówczas ok. 8 tysięcy ludzi, upamiętnionych na otaczającym rotundę cmentarzu. Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny funkcjonuje od 1947 r. i można w nim zobaczyć eksponaty z czasów niemieckiej okupacji miasta.

5. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

Muzeum Arsenał znajduje się w odnowionym budynku dawnej prochowni bastionu III Twierdzy Zamość, przy ulicy Zamkowej 2. Miejsce to, ze względu na swój historyczny i obronny charakter znakomicie nadaje się do eksponowania bogatej kolekcji militarnej. Główną atrakcję stanowią wystawy broni białej i palnej, pogrupowanej według epok historycznych. Ogromne wrażenie robi ekspozycja w pawilonie pod kutryną, gdzie możemy podziwiać m.in. eksponaty z obu wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej i dwudziestolecia międzywojennego, elementy artylerii przeciwlotniczej czy transportery opancerzone. Muzeum Arsenał jest przy tym placówką nowoczesną i multimedialną, a dla zwiedzających przygotowano m.in. projekcje filmów czy hologramy.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️


6. Ormiańskie Piwnice

W czasie zwiedzania tak ciekawego miasta, jak Zamość, czasem trzeba znaleźć również miejsce na odpoczynek i posiłek. Do tego celu znakomicie nadaje się słynna restauracja Ormiańskie Piwnice, zlokalizowana w piwnicy jednej z ormiańskich kamienic przy Rynku Wielkim. Restauracja specjalizuje się w potrawach kuchni ormiańskiej oraz lokalnych przysmakach Zamojszczyzny. Coś dla siebie znajdą tu więc zarówno amatorzy chaczapuri, horowaca czy basturmi, jak i miłośnicy tradycyjnego piroga biłgorajskiego czy zupy pokrzywowej.

Przy restauracji znajduje się klimatyczny ogródek, pozwalający cieszyć się wyjątkowym klimatem zamojskiego rynku nawet podczas spożywania obiadu.

7. Zoo w Zamościu

Ogród Zoologiczny im. Stefana Millera w Zamościu to ciekawa atrakcja dla całej rodziny. Co ciekawe, jest to jedyny ogród zoologiczny z województwie lubelskim.

Zamojskie zoo zajmuje powierzchnię prawie 14 hektarów i można w nim zobaczyć ponad 2.5 tysiąca zwięrząt z 312 gatunków. Imponujące wrażenie robi m.in. nowoczesny pawilon drapieżników, wybieg dla pum, wybieg niedźwiedzi brunatnych czy niezwykle rzadkie pagumy chińskie, podarowane ogrodowi w ramach współpracy z podobną placówką w Indonezji. Warto również wspomnieć o atrakcjach dla najmłodszych w postaci parku linowego Zoolandia, dmuchanego zamku i stoisk z watą cukrową.

8. Roztoczańskie Muzeum PRL

Choć PRL to nie tak dawna historia, to niewiele jest w Polsce miejsc prezentujących te czasy młodemu pokoleniu bez zbędnej nostalgii czy wyśmiewania. Dlatego Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu jest tak potrzebne i cenione, a w 2021 r. otrzymało nawet Nagrodę Internautów w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego. W Muzeum można zwiedzać 6 gabinetów z wystrojem i wyposażeniem z epoki oraz 15 wystaw tematycznych. W cenie biletu zwiedzający otrzymują przewodnik audio, nagrany przez legendarnego polskiego lektora Tomasza Knapika. Warto również odwiedzić ogródek przy muzeum, gdzie można napić się przypominającej tamte lata oranżady i zagrać w jedną z gier planszowych lub quizów o tematyce PRL.

9. Restauracja Bohema

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, a i kuchnia ormiańska nie każdemu musi odpowiadać. Na szczęście w Zamościu, nazywanym często “Padwą Północy”, nie brakuje również miejsc ze znakomitą kuchnią włoską. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się restauracja Bohema, mieszcząca się w piwnicach kamienicy Bystrzyckiego tuż przy Rynku Wielkim. Lokal serwuje dania kuchni włoskiej, wśród których nie zabrakło makaronów i egzotycznych sałatek, oraz szeroki wybór potraw z roztoczańskiej dziczyzny, jak np. stek z sarny, boczek z dzika czy polędwicę z jelenia. W menu nie zabrakło również miejsca na tradycyjne lokalne przysmaki, toteż amatorzy m.in. sodziaków, tarciucha czy roztoczańskiego żurku nie wyjdą z Bohemy zawiedzeni.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz więcej najlepszych restauracji w Zamościu 🍽️


10. Kładki widokowe

Trasy spacerowe dookoła pozostałości Twierdzy Zamość to znakomity sposób na poznanie tej imponującej budowli, zwłaszcza w słoneczny dzień. Miejscem, którego przy okazji spaceru nie można pominąć, są dwie kładki widokowe – wschodnia i zachodnia. Kładki są przerzucone nad torami kolejowymi w pobliżu południowego krańca Twierdzy Zamość i końca ulicy Bazyliańskiej. Są to wspaniałe miejsca widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta w wyjątkowy sposób. Szczególnie dużo osób zbiera się tu w pogodne wieczory, aby podziwiać zachód słońca nad Zamościem.

11. Pałac Zamoyskich

Pałac Zamoyskich powstał jako rezydencja założyciela miasta, Jana Zamoyskiego. W zamyśle miał być najbardziej okazałym budynkiem Zamościa, dlatego chociażby zamojski ratusz został wkomponowany w pierzeję rynku a nie postawiony na środku placu, aby nie przyćmiewać Pałacu Zamoyskich. Współcześnie, po wielu przebudowach, pałac nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś, choć niewątpliwie wciąż posiada wielką wartość historyczną i przypomina o początkach miasta. Ważnym obiektem turystycznym jest także stojący przed pałacem pomnik hetmana Jana Zamoyskiego.

12. Rynek Wodny

Osią renesansowego założenia miejskiego Zamościa był Rynek Wielki i dwa rynki pomocnicze: Solny oraz Wodny. Rynek Wodny pełnił funkcję rezydencyjną, a w dawnych latach okalały go niezachowane do dziś prestiżowe kamienice z podcieniami. Obecnie Rynek Wodny jest przyjemnym skwerem z drzewami i ławkami, pozwalającym na chwilę odpoczynku w czasie zwiedzania miasta. Przy Rynku znajduje się także zabytkowy kościół z dawnych klasztorem sióstr Klarysek.

13. Krasnobród

Krasnobród to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w okolicach Zamościa. Miasteczko położone jest nad Wieprzem, a w jego obrębie znajduje się zalew z kąpieliskiem. Do największych zabytków Krasnobrodu należy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z podominikańskim zespołem klasztornym i Kaplicą Na Wodzie. W bezpośredniej okolicy zalewu położony jest rezerwat przyrody św. Roch z ciekawymi trasami spacerowymi i zabytkową kaplicą św. Rocha. Miejscem godnym odwiedzenia jest również stary kamieniołom z wieżą widokową, tzw. basztą, z której roztacza się przepiękny widok na Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz zalew.

14. Susiec

Kolejnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury jest wieś Susiec oraz pobliskie szumy nad Tanwią. Szumami nazywane są maleńkie wodospady, powstałe na Tanwi i jej dopływie Szumie ze względu na unikatową budowę tektoniczną tej okolicy. W Suścu łączy się kilka szlaków pieszych i rowerowych prowadzących na Szumy i inne osobliwości przyrodnicze. Miejscowość jest również popularna wśród kajakarzy ze względu na spływy kajakowe na Tanwi.

15. Zwierzyniec

Miasteczko Zwierzyniec to doskonały punkt wypadowy do eksploracji Rotocza i Roztoczańskiego Parku Narodowego. W mieście przecinają się najważniejsze szlaki piesze i rowerowe, prowadzące do najciekawszych miejsc Roztocza. Sam Zwierzyniec jest z kolei bardzo ciekawym miasteczkiem wypoczynkowym o niezwykle przyjemnym klimacie. W centrum miejscowości znajduje się okazały staw, pośrodku którego na wyspie stoi wizytówka miasta – Kościół na Wodzie. Drugą wizytówkę stanowi stojący nieopodal Browar Zwierzyniec, oferujący zarówno zwiedzanie, jak i degustację produkowanego tu piwa. Przyjemnym miejscem wypoczynkowym są z kolei stawy Echo, w pobliżu których rozpoczynają się szlaki w głąb Roztoczańskiego Parku Narodowego w kierunku Czarnego Stawu, Osady Florianka czy Józefowa.

4.5/5 - (79 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić