Zamość Atrakcje 2022 🗺️ Perła Renesansu – Co Warto Tutaj Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast Polski oraz jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w całym województwie lubelskim. Nazywane jest “perłą renesansu” lub “Padwą północy” ze względu na liczne zabytki i podobieństwo do włoskiego miasta.

Leży on przy drodze krajowej nr 17, na południowy- wschód od Lublina, do którego z Zamościa jest niecałe 90 kilometrów.

Zabytki architektoniczne miasta

Z pewnością do najważniejszych zabytków Zamościa należy Stare Miasto, które stanowi jedną z najbardziej unikatowych starówek w Polsce. Jego główną częścią jest Wielki Rynek zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernarda Morando, który starał się upodobnić miasto do ówczesnych miejscowości włoskich.

Rynek w 1992 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nad dużym placem góruje zamojski Ratusz wybudowany w stylu manierystyczno- barokowym. Piękny, szesnastowieczny budynek posiada 52 metrową wieżę. W środku znajduje się, Biuro Informacji Turystycznej oraz niewielka Galeria Fotografii.

Dookoła rynku znajdują się liczne kamienice, w tym szczególnie charakterystyczne, wielobarwne kamienice ormiańskie.

Ciekawą atrakcją na rynku jest Muzeum Zamojskie, w którym możemy oglądać eksponaty historyczne, etnograficzne, dzieła sztuki oraz zabytki archeologiczne. Znajdują się tu m.in. szklane pucharki z III wieku, kolekcja ludowych strojów z różnych epok, okazy garncarskie oraz zabytki plastyczne związane z religią, wierzeniami i legendami.

Wśród wielu obiektów sakralnych na specjalne wyróżnienie zasługuje renesansowa Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. To największa świątynia na terenie miasta, która wyróżnia się włoskimi naleciałościami. Wybudowana została w XVI wieku, a obecnie zaliczana jest do jednego z zabytków Szlaku Renesansu Lubelskiego.
Odmienny styl architektoniczny prezentuje barokowy Kościół Zwiastowania NMP, który należy do klasztoru franciszkanów. Jest to jedna z największych świątyń wybudowanych w XVII wieku na terenie Polski.

Twierdza Zamość

Jedną z największych atrakcji miasta są pozostałości po dawnej Twierdzy Zamość. Ogromne fortyfikacje zostały wybudowane na zlecenie Jana Zamoyskiego na przełomie XVI i XVII wieku i stanowiły jeden z największych kompleksów obronnych w Polsce. Przez wieki twierdza odparła aż pięć najazdów – ostatni z nich to oblężenie przez Rosjan podczas powstania listopadowego, kiedy to forteca jako ostatnia w Polsce poddała się najeźdźcom.
Twierdza Zamość była kilkukrotnie przebudowywana i udoskonalana, a choć przez większość czasu stanowiła siedzibę władz, na przełomie XVIII i XIX wieku zaborcy austriaccy przemienili część fortyfikacji w więzienie.
Duża część twierdzy przetrwała do dziś, a jej poszczególne części pełnią różne role. W wiekowych murach mieści się m.in. gimnazjum oraz ekspozycja broni. Zabytkowa, dziewiętnastowieczna Rotunda to obecnie zamojskie Muzeum Martyrologii. Znajduje się tu tablica upamiętniająca ofiary egzekucji więziennych, a wszystkie niegdysiejsze cele poświęcone są poległym podczas II wojny światowej.

Wydarzenia kulturalne

W Zamościu odbywa się wiele wydarzeń, koncertów i festiwali, które przyciągają grupy artystyczne i miłośników kultury z całej Polski. Największym z nich jest Zamojski Festiwal Kultury, w ramach którego odbywają się koncerty wybitnych artystów oraz orkiestr symfonicznych. Ważnym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “Eurofolk” czyli wielkie muzyczno-taneczne święto, które zrzesza grupy artystyczne z wielu różnych krajów. W mieście odbywają się również spektakle teatralne na świeżym powietrzu w ramach Zamojskiego Lata Teatralnego oraz liczne koncerty organizowane podczas Jazzu na Kresach. Ciekawym wydarzeniem jest inscenizacja “Szturm Twierdzy Zamość”, która przedstawia wygraną bitwę z Kozakami i Tatarami w 1648 roku.

Na początku czerwca w mieście odbywa się Jarmark Hetmański, w ramach których odbywają się m.in. Targi Kolekcjonerskie, Targi Sztuki Ludowej oraz Festiwal Produktu Lokalnego, a wydarzeniu towarzyszą koncerty i animacje rozrywkowe.

Atrakcje w najbliższej okolicy Zamościa

Zamość to również doskonała baza wypadowa do odkrywania innych miejsc w regionie. Niecałe 30 kilometrów dzieli miasto od Roztoczańskiego Parku Narodowego, jednego z najpiękniejszych terenów leśnych w całej Polsce. W niewielkiej odległości znajdują się takie miasta turystyczne jak Szczebrzeszyn i Krasnobród, a nieco dalej Tomasz Lubelski i Krasnystaw. W ciepłych miesiącach wybrać możemy się nad zalew Nielisz wraz z gminną plażą “Moczydło”. Można tu uprawiać kajakarstwo i inne sporty wodne, a okoliczne lasy iglaste są doskonałym miejscem na długi spacer.

Zamość – krótka historia

W 1580 roku Zamość otrzymała prawa miejskie dzięki działaniom Jana Zamoyskiego. Od tego czasu, przez koniec XVI i cały XVII wiek miasto prężnie się rozwijało, otwarto tu jedną z pierwszych uczelni wyższych (Akademię Zamojską) oraz wybudowano potężną twierdzę obronną. Miasto, ze względu na swoje położenie, musiało zmagać się jednak z licznymi najazdami kozackimi, saskimi i szwedzkimi, które na dłuższy czas wstrzymało jego rozwój. Dopiero XX wiek przyniósł mu kolejne możliwości: przeprowadzono przez miasto linię kolejową, w krótkim czasie rozpoczęto działalność przemysłową. Dziś Zamość to przede wszystkim ośrodek kulturowy i turystyczny, do którego corocznie przybywają turyści z całej Europy.

4.1/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić