Roztoczański Park Narodowy znajduje się w centralnej części Roztocza – krainy leżącej we wschodniej Polsce, która turystów z całego kraju przyciąga niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Park zajmuje powierzchnię prawie 86 kilometrów kwadratowych, z czego jego główną część, bo aż 95% powierzchni, zajmują tereny leśne.
Roślinność Roztocza
W Roztoczańskim Parku Narodowym spotkać można przedstawicieli wielu gatunków drzew iglastych. Dla ekosystemu tego regionu wyjątkową wartość mają zasoby drzew bukowych, które obejmują największą część leśną Parku. Znajdziemy tu jednak również bory jodłowe, mieszane i bagienne, graby, klony, świerki i sosny. Wiosną możemy podziwiać wiele odmian kwitnących kwiatów, takich jak zawilce czy pluskwice. Na wytrwałych miłośników botaniki czeka rosiczka pośrednia – wyjątkowo rzadki gatunek rośliny, który występuje w zaledwie kilku miejscach w Polsce.
Fauna Roztoczańskiego Parku Narodowego
Także pod względem występującej w tym miejscu fauny Roztoczański Park Narodowy prezentuje się wyjątkowo okazale. Tereny te zamieszkuje ponad 3600 różnych gatunków świata zwierząt, z czego na szczególną uwagę zasługują bezkręgowce. Owady, skorupiaki, mięczaki i inni przedstawiciele tej grupy zwierząt to około 3300 różnych gatunków, co stanowi 10% wszystkich bezkręgowców w Polsce. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować takie owady jak modliszka zwyczajna, a w zbiornikach wodnych znaleźć pijawki lekarskie. Tereny parku narodowego zamieszkuje 227 gatunków ptaków, 58 gatunków ssaków, 30 gatunków ryb, 13 gatunków płazów oraz 9 gatunków gadów. Na terenie Roztocza możemy spotkać również niewielką, dziką populację konika polskiego, który hodowany jest tu w naturalnych warunkach, a jego dokarmianie odbywa się jedynie w zimowych miesiącach.
Najpiękniejsze miejsca Roztoczańskiego Parku Narodowego
Roztocze z pewnością jest krainą wyjątkowo okazałą i stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Polsce. Jednak nawet tu warto zwrócić uwagę na kilka miejsc, które zachwycają swoim krajobrazem. Oto cztery z nich, które trzeba zobaczyć!
1. Bukowa Góra
Bukowa Góra znajduje się w obszarze ścisłego rezerwatu, jednak wejście na nią nie powinno sprawić większych trudności. Długość szlaku ze Zwierzyńca na szczyt Bukowej Góry wynosi około 4,5km, a jego przejście średnio zaawansowanym osobom zajmuje około 1 godziny. To stąd możemy podziwiać najpiękniejszą panoramę Roztocza: łąki, oddalone lasy, delikatne wzgórza i malowniczą wieś położoną w pobliżu.
2. Rowerem do Florianki
Florianka to niezwykle cicha, mała osada, położona w wewnętrznej części parku narodowego. Dostać się tu można jedynie na rowerze lub na własnych nogach, jednak szlak ze Zwierzyńca wynosi ok. 10km. Ścieżka przystosowana jest jednak do rowerowych wycieczek, przez co trasa do Florianki nie powinna zająć nam więcej niż godzinę. Na miejscu czekają na nas wspaniałe, drewniane chatki oraz konna zagroda.
3. Szumy nad rzeką Tanew
Szumy nad Tanwią to rezerwat przyrody, który tworzą 24 niewielkie progi wodospadu kaskadowego. To również miejsce, w którym następuje geologiczny podział Europy Wschodniej i Zachodniej. Wyjątkowo malownicze miejsce, które z pewnością warto odwiedzić!
4. Czartowe Pole
Czartowe Pole to kolejny wyjątkowy rezerwat na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Również tutaj znajdziemy wodospady, a całkowity efekt dopełniają drewniane pomosty i ścieżki między rwącą, płytką wodą. Ta niezwykła sceneria to doskonałe miejsce do urządzenia idealnej sesji zdjęciowej!
Jak zwiedzać Roztoczański Park Narodowy?
Musimy pamiętać, że główne szlaki parku są wyjątkowo długie – centralny szlak turystyczny to ponad 100km ścieżek wśród lasów i wzgórz. Z wielu miejscowości można jednak dostać się w konkretne, atrakcyjne punkty przyrodnicze podczas kilkugodzinnego marszu. Dodatkowo wiele ścieżek i szlaków przystosowanych jest do jazdy rowerowej – to optymalny sposób zwiedzania tego miejsca z całą rodziną.