Augustów to niewielkie miasto znajdujące się na terenie północno-wschodniej Polski, w województwie podlaskim. Od wschodu, północy i południa miasto jest otoczone Puszczą Augustowską. Augustów może poszczycić się dosyć bogatą i urozmaiconą historią. Właściwie do XIII wieku były to tereny zamieszkane przez plemię Jaćwingów, którzy finalnie zostali pokonani przez zakon krzyżacki. Po tym okresie Augustów nie był zamieszkiwany aż do XV wieku. W kolejnych latach pojawiali się osadnicy, miasto przechodziło z rąk do rąk i było świadkiem wielu krwawych walk. Tak naprawdę rozwój miasta miał nastąpić dopiero w latach dwudziestych XIX wieku, ale i tutaj na drodze stanęło powstanie. W tym okresie powstawał już słynny Kanał Augustowski.
Gdzie warto się wybrać, będąc w Augustowie i okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.
1. Kanał Augustowski
Kanał Augustowski to zdecydowanie atrakcja, której nie można pominąć. Jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Można zdecydować się na rejs statkiem lub katamaranem. Kanał liczy sobie ponad sto kilometrów długości, z czego lwia część znajduje się na terenie Polski. Pomysł na to, by stworzyć morską okrężną drogę dopływów Wisły do Bałtyku powstał jeszcze na początku XIX wieku. Obecnie kanał jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również pomnikiem historii wpisanym w rejestrze zabytków nieruchomych.
2. Spływy kajakowe Czarną Hańczą
Augustów to istny raj dla miłośników spływów kajakami. Możliwości w tej materii jest całkiem sporo, aczkolwiek rodziny z dziećmi zdecydowanie powinny skusić się na spływ Czarną Hańczą. To trasa niezbyt wymagająca i zdecydowanie bezpieczna. Podczas spływu będzie można podziwiać wspaniałe okolice i mimo wysiłku odpocząć w przepięknej scenerii. Można również zdecydować się na spływ Rospudą i zatrzymać się na nocleg na słynnej Gołej Zośce – półwyspie znajdującym się mniej więcej w połowie północno-wschodniego brzegu jeziora Rospuda.
3. Spacery bulwarami
Bulwary do mola Radiowej Trójki liczą sobie około czterech kilometrów równolegle do rzeki Netty i tuż przy jeziorze Necko. Trasa jest wspaniała, relaksująca i przede wszystkim ze wszystkich stron otoczona zadziwiającą naturą. Zwieńczeniem tego spaceru jest oczywiście Molo Radiowej Trójki. Pomost wyremontowano zaledwie kilka lat temu i trzeba podkreślić, że jest na drugim miejscu pod względem wielkości. Pierwsze zaszczytne miejsce należy do mola sopockiego. To świetne miejsce na spacer o każdej porze dnia czy nocy. Znajdują się tam platformy widokowe, ale także atrakcyjne punkty gastronomiczne oraz park linowy.
4. Pustelnia św. Onufrego
Pustelnia św. Onufrego to dosyć enigmatyczne miejsce na mapie Augustowa i być może właśnie z tego powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Turyści pragnący odwiedzić słynne miejsce księdza szukającego odosobnienia powinni skorzystać z uprzejmości przewodników lub nastawić się na długie poszukiwanie. Miejsce znajduje się w centrum Puszczy Augustowskiej i powstało z inicjatywy księdza, który pragnął odciąć się od cywilizacji. Przedsięwzięcie zakończyło się totalnym fiaskiem, ponieważ miejsce przyciągało coraz więcej ludzi. Ostatecznie ksiądz uciekł, ale pustelnia pozostała.
5. Rynek augustowski
Rynek augustowski znacząco różni się od innych rynków. Władze miasta dołożyły wszelkich starań, aby było to miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Można tutaj spędzić naprawdę przyjemny czas. Na rynku znajdują się wieloletnie drzewa oraz sporo zielonych skwerów, dlatego nawet mieszkańcy uważają, że jest jednym z kolejnych parków. Na rynku znajduje się imponujący pomnik Zygmunta Augusta.Niepodal znajdziemy kolejny pomnik, ale dotyczący pamięci ofiar poległych za wolną sprawiedliwą ojczyznę. Tuż przy rynku znajdziemy również urocze kawiarenki oraz lodziarnię, która na pewno sprawi wiele radości naszym pociechom.
6. Muzeum Ziemi Augustowskiej
Muzeum Ziemi Augustowskiej znajduje się przy ulicy Hożej. To idealne miejsce dla osób, które chcą poznać historię Augustowa, a ta, trzeba przyznać była niezwykle interesująca. W zbiorach muzeum znajdziemy wspaniałe zdjęcia Judela Rotsztejna z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Są również wystawy stałe, np. etnograficzna, która dotyczy kultury ludowej Puszczy Augustowskiej.
7. Puszcza Augustowska
Puszcza Augustowska to wspaniały kompleks leśny, którego znaczna część znajduje się w granicach Polski. Dobrym punktem wypadowym na jej teren jest Augustów, dobrze sprawdzają się w tej roli również letniska skupione w okolicy jeziora Wigry. Sama Puszcza to przede wszystkim piękne lasy: olsy, grądy i bory sosnowo-świerkowe. Nie brak tu również ciekawych gatunków roślin i zwierząt, które można obserwować podczas wędrówek po licznych rezerwatach lub leżącym na terenie puszczy Wigierskim Parku Narodowym. Jak podziwiać piękno puszczy? W czasie wycieczek pieszych i rowerowych, lub podczas spływów kajakowych po Kanale Augustowskim.
8. Dolina Rospudy
Dolina Rospudy to Obszar Chronionego Krajobrazu i jedno z tych miejsc, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dolina jest częścią Puszczy Augustowskiej, a zasadniczym celem władz miasta jest ochrona oraz zachowanie wysokiego stopnia naturalności tych terenów.
9. Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą
Uroczysko Święte Miejsce to jeden z piękniejszych zakątków w rejonie Augustowa. Miejsce to cieszy się wielkim zainteresowaniem wiernych, których przyciąga tu drewniana kapliczka oraz opowieści o licznych cudach dokonanych tu za sprawą Matki Bożej. Są i tacy, których przyciągają tu opowieści o Jaćwingach, którzy pod koniec XIII wieku mieli przyjąć chrzest i ustawić drewniany krzyż przypominający o tym wydarzeniu. Uroczysko to zachwyca również atmosferą, przyrodniczym bogactwem i Rospudę – rzekę, która w rejonie Augustowa wciąż zachwyca swoim naturalnym charakterem.
10. Kino Iskra
Warto również zainteresować się ofertą kina Iskra. Poza seansami można tutaj również zrelaksować się, oglądając jeden z proponowanych spektakli lub koncert. Kino regularnie organizuje również różnego rodzaju zajęcia dla najmłodszych.
11. Centrum Sportu i Rekreacji
Centrum Sportu i Rekreacji znajduje się przy ulicy Sucharskiego. To świetnie skonstruowany obiekt, w którym znajdziemy basen rekreacyjny oraz sportowy. Nie brakuje również świetnych zjeżdżalni czy brodzika dla malutkich dzieci. Miejsce idealne w okresach pogodowo niesprzyjających.
12. Rejsy po jeziorach
Będąc w Augustowie warto skorzystać z geograficznego położenia miasta i skorzystać z tego, że mamy do dyspozycji aż dziewięć jezior. Żegluga w tym regionie kwitnie, a dla turystów jest świetną atrakcją. Ekscytujące rejsy to niepowtarzalna okazja do tego, by podziwiać piękne okolice z nieco innej perspektywy.
13. Spływy tratwami i kajakami Biebrzą
Biebrza to wspaniała rzeka, która zadziwia swoim charakterem. Najpiękniej prezentuje się wczesną wiosną, gdy biebrzańskie rozlewiska stają się ważną częścią podlaskiego krajobrazu. Wszystko to przekłada się na przyrodnicze bogactwo doliny tej rzeki. Jej pięknem można się nacieszyć przede wszystkim w czasie wycieczkowych rejsów kajakiem lub tratwą. To najlepszy sposób zwiedzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, w granicach którego znalazł się najważniejszy odcinek rzeki. Gdzie można zacząć taki spływ? Kajakowy spływ można zacząć w Goniądzu lub Dolistowie, natomiast miłośnicy tratw mogą zacząć rejs po rzece w Sztabinie.
14. Lot motoparalotnią
Augustów to miasto jezior, rzek i pięknej otaczającej jej natury. Osoby, które pragną przekonać się o potędze natury w tym regionie Polski mogą skusić się na ekscytujący lot motoparalotnią. Widok z lotu ptaka jest zachwycający, a sam lot stanowi atrakcję nie do opisania.
15. Druskienniki Aquapark na Litwie
Kto wypoczywa w rejonie Augustowa, ten bez problemu może wybrać się na całodniową wycieczkę na Litwę. Jednym z ciekawszych kierunków takich wypraw są Druskienniki, znane z ciekawego parku wodnego. Zajmuje on ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i oferuje wiele atrakcji dużym i małym gościom. Baseny rekreacyjne i baseny z morską falą, dzika rzeka i zjeżdżalnie – oto wybrane atrakcje, z jakich można tu skorzystać. A ponieważ każde pomieszczenie zachwyca tu ciekawym wystrojem, pobyt w litewskim aquaparku każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Z Augustowa do aquaparku jest 100 kilometrów, tak więc zdecydowanie wybrać się na cały dzień.
16. Restauracja Ta Beata
Kto najmocniej rozsławił Augustów? Słynna Beata z Albatrosa, do której chętnie nawiązują lokalni przedsiębiorcy. Niektórzy tak bardzo przywiązali się do Beaty, że nie zmieniają nazwy nawet wtedy, gdy przenoszą się do innego miasta. Tak jest m.in. w przypadku restauracji „TaBeata”, która do grudnia 2022 roku mieściła się w centrum Augustowa. Od stycznia 2023 roku lokal zaczyna działalność w nowym miejscu – w Suwałkach przy ulicy Chłodnej 3. Kto zatem zechce spotkać się z Beatą poza Augustowem, a przy okazji skosztować pysznych dań polskiej kuchni, ten może odwiedzić nowy punkt na kulinarnej mapie stolicy Suwalszczyzny.
17. Zabajka Kawiarnia w Augustowie
Gdzie czeka najlepsza kawa w Augustowie? W słynnej kawiarni „Zabajka”, mieszczącej się tuż przy malowniczym rynku. Gorąca kawa, która przyciąga swoim aromatem, kultowe desery (w tym perełki tapioki zatopione w mleku kokosowym z odrobiną czekolady i wiśniami oraz lodowe przysmaki z gorącymi malinami) to podstawowe powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. „Zabajka” oczaruje też miłośników pysznych ciast, pączków i regionalnych jagodzianek.
18. Muzuem Mleka
Wycieczki po Podlasiu pozwalają turystom zdobyć wiele ważnych informacji na temat rolnictwa i przemysłu spożywczego. Kto zajrzy do Grajewa, spokojnego miasteczka leżącego w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego i Augustowa, ten będzie mógł zwiedzić Muzeum Mleka. Placówka ta powstała w 2016 roku jako pierwsze w Polsce muzeum poświęcone tej tematyce. Jak powstaje mleko? Skąd biorą się dziury w serze? Na te pytania odpowiada tutejsza ekspozycja. Dodatkową atrakcją jest bar mleczny, w którym można odpocząć po zwiedzeniu muzeum.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj