Zwierzyniec to ważny ośrodek turystyczny, który przyciąga uwagę miłośników przyrody i historyków. Jest on najlepszym punktem wypadowym na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Roztocza Środkowego, jest jednocześnie miejscem, w którym niemal na każdym kroku można ujrzeć pamiątki po rodzinie Zamoyskich. Kto ceni sobie kontakt z naturą, kto chce spędzać czas w otoczeniu cennych zabytków, ten w Zwierzyńcu poczuje się doskonale.
Jakie atrakcje czekają w tej części województwa lubelskiego? Co warto zrobić w Zwierzyńcu?
1. Zwiedzić kościół „na wodzie”
Turystyczną wizytówką Zwierzyńca stał się kościół św. Jana Nepomucena, nazywany często kościołem „na wodzie”. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków sakralnych Roztocza, którego nie można pominąć. Kościół ten powstał na niewielkiej wyspie w miejscu, w którym pierwotnie stał dworski teatr Zamoyskich. Co ciekawe, stanął on w miejscu, które bardzo lubiła Maria Kazimiera – żona ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego, później znana jako Marysieńka Sobieska.
2. Zobaczyć pomnik szarańczy
Choć w Zwierzyńcu na brak pomników nie można narzekać, ten jest obiektem wyjątkowym. Jedyny na świecie pomnik szarańczy, której pojawienie się w początkach XVIII wieku poważnie utrudniło życie mieszkańcom Zwierzyńca. Na szczęście plagę udało się pokonać, a o zwycięstwie sprzed trzech wieków do dziś przypomina obelisk stojący w centralnej części Zwierzyńca.
3. Zwiedzić zabytkowy browar
Browar Zwierzyniec jest jedną z cenniejszych pamiątek po rodzinie Zamoyskich i ich ordynacji oraz miejscem, w którym do dziś powstaje tradycyjne piwo. To miejsce to dwa wieki historii i zabytkowe wnętrza, które turyści mogą pokonać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Dlaczego warto wybrać się na taki spacer? Bo w jego trakcie można poznać dzieje słynnej rodziny, a przy okazji zobaczyć, jak powstaje słynne piwo ze Zwierzyńca. A po zwiedzaniu można odpocząć na dziedzińcu, delektując się złocistym płynem i niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.
4. Poznać bogactwo roztoczańskiej przyrody
W Zwierzyńcu warto odwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym skupiono się na naturalnych skarbach Roztocza. Kto tu zajrzy, ten zdobędzie wiele ciekawych informacji na temat budowy geologicznej tej krainy, pozna też bogaty świat roztoczańskiej fauny i flory. Nowoczesna ekspozycja to rewelacyjne wprowadzenie do dalszych wędrówek po Roztoczu oraz parku narodowym, obejmującym jego najcenniejsze fragmenty.
5. Wejść na Bukową Górę
Bukowa Góra to unikalny rezerwat przyrody, którego utworzenie w 1934 roku było pierwszym krokiem w stronę utworzenia dzisiejszego parku narodowego. Jego dumą są stare drzewa, liczne gatunki mchów raz punkt widokowy, z którego można podziwiać m.in. wieś Sochy – miejsce znane z brutalnej pacyfikacji przeprowadzonej przez Niemców w czerwcu 1943 roku.
6. Odpocząć nad Stawami Echo
Stawy Echo na potoku Świerszcz powstały jako stawy hodowlane i dawniej odgrywały bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce. Dziś są miejscem wypoczynku i rekreacji, a turystów kuszą małym kąpieliskiem i kameralną plażą. Część stawów objęta jest jednak ochroną jako ostoja konika polskiego oraz miejsce chętnie odwiedzane przez liczne gatunki ptaków (m.in. czaple białe). Podglądanie tych zwierząt umożliwiają punkty widokowe, zlokalizowane w pobliżu grobli.
7. Odwiedzić hodowlę konika polskiego
Leśna osada Florianka leży w samym sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jednych przyciąga tu zabytkowa aleja drzew, innych – Izba Leśna z ciekawą wystawą. Dla wszystkich główną atrakcją Florianki jest hodowla konika polskiego – zwierzęcia, które stało się symbolem parku.
8. Posłuchać Szumów nad Tanwią
Spacer nad Tanwią to idealna propozycja dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Najciekawiej prezentuje się ten fragment doliny Tanwi, który znajduje się w pobliżu wsi Rebizanty. To tu powstał rezerwat przyrody, którego główną atrakcją są szumy – maleńkie wodospady, których ilość może zrobić wrażenie na każdym.
9. Poznać smaki Roztocza w Zagrodzie Guciów
Zagroda Guciów to niewielki skansen, mogący się pochwalić ciekawą ekspozycją etnograficzną oraz bogatą kolekcją meteorytów. To również mała karczma, w której można odpocząć przy regionalnych specjałach. Jednym z tych najważniejszych są łupcie, czyli gołąbki z kaszą gryczaną. Zupa z pokrzyw, podpłomyki oraz Fasola Jaś z warzywami – oto kolejne specjały, na które warto tu postawić.
10. Odwiedzić Babią Dolinę
Babia Dolina to jeden z najsłynniejszych kamieniołomów na Roztoczu, a jednocześnie najważniejsza atrakcja Józefowa. To miejsce przyciąga miłośników geologii oraz tych, którzy chcą z góry spojrzeć na Roztocze i pobliską Puszczę Solską. Umożliwia im to baszta widokowa, stojąca przy głównym wejściu na teren kamieniołomu.
11. Spotkać chrząszcza w Szczebrzeszynie
W niewielkiej odległości od Zwierzyńca leży Szczebrzeszyn – miasteczko, w którym można się spotkać ze słynnym chrząszczem z wiersza Jana Brzechwy. Czekają tu również cenne zabytki, m.in. kościół parafialny, okazała synagoga oraz cmentarz żydowski, na którym zachowało się sporo macew o bogatej symbolice.
12. Odkryć tajemnice Twierdzy Zamość
Ze Zwierzyńca w niespełna godzinę można dotrzeć do Zamościa – renesansowego miasta idealnego, które do dziś zachwyca potężnymi bastionami i bramami miejskimi. Nie brak tu cennych pamiątek po rodzinie Zamoyskich oraz renesansowych budowli o ogromnej wartości artystycznej. Co warto zobaczyć? Potężną katedrę i zamek Zamoyskich, renesansową synagogę oraz kamienice ormiańskie, w których obecnie czekają muzealne wystawy. Piękne kamienice, ratusz z charakterystycznymi schodami oraz Rotunda, w której upamiętniono ofiary II wojny światowej – oto kolejne atrakcje, którymi Zamość może oczarować każdego.
Zwierzyniec to nie tylko pełna atrakcji okolica, ale i rewelacyjne zagospodarowanie. Dzięki temu można bez problemu tu znaleźć wakacyjną kwaterę i skupić się na poznawaniu Roztocza — wyjątkowej krainy, która na każdym turyście zrobi wrażenie.