Atrakcje Szczebrzeszyn 2024 – Co Warto Zobaczyć

fotografia by Lysy / Wikipedia

Szczebrzeszyn to niewielkie, liczące niecałe 5000 mieszkańców miasto leżące w województwie lubelskim. Ulokowane jest bezpośrednio nad Wieprzem – jedną z głównych rzek w tej części kraju. Z Lublina jest tutaj 90 kilometrów, a do pięknego Zamościa, raptem 20 kilometrów.

Szczebrzeszyn swoje prawa miejskie uzyskał w 1352 roku, jednak już wcześniej w tym miejscu znajdował się duży gród obronny. Według najnowszych badań pierwsze ślady działalności człowieka na tym terenie pochodzą z neolitu czyli sprzed około 5 tysięcy lat.

Szczebrzeszyn przez wieki rozwijał się jako ośrodek handlowy, czemu zawdzięcza widoczne do dzisiaj wpływy kultury katolickiej, żydowskiej i prawosławnej. Mimo swoich sukcesów w handlu i rzemiośle, strategiczne położenie tego miasta sprawiało, że było ono niszczone przez najeźdźców ze wschodu (m.in. Turków czy Kozaków).

Najważniejsze zabytki i atrakcje Szczebrzeszyna:

1. Muzeum Skarbów Ziemi i Morza

Muzeum założone zostało w 2012 roku i od tego czasu zebrało niemal 1000 różnych eksponatów z różnych części świata. Znajdziemy tutaj kamienie i minerały, skamieniałe kości zwierząt lądowych i morskich (m.in. kości mamuta czy ogromny ząb rekina). Muzeum mieści się w dwóch pawilonach, gdzie w szklanych gablotach umieszczone są eksponaty. Dodatkowo niektóre z nich zaopatrzone są w tabliczki z krótkim opisem.

2. Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy

Budowla została wzniesiona około roku 1560 na miejscu poprzedniej Synagogi, które początki sięgały prawdopodobnie końca XIV wieku. Na przestrzeni wieków świątynia ta była miejscem kultu wielu różnych religii: katolików, protestantów (kalwinistów) i – do dzisiaj – wyznawców prawosławia. Budynek jest zbudowany z cegły, w przeciwieństwie do większości cerkwi prawosławnych znajdujących się na terenie Polski.

3. Synagoga w Szczebrzeszynie

Obecny budynek Synagogi zyskał swoją formę w XVII wieku. Synagoga w Szczebrzeszynie była dwukrotnie doszczętnie spalona – za pierwszym razem przez wojska kozackie w 1645 roku, za drugim zaś przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Obecnie w budynku mieści się Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury.

4. Ratusz

Szczebrzeszyński Ratusz przy Placu Tadeusza Kościuszki zbudowany został w 1840 roku. Obecnie stanowi on siedzibę Urzędu Miejskiego, jednak jego część wydzielona została na stworzenie Muzeum Starych Zegarów, gdzie możemy podziwiać ponad 300 eksponatów z różnych epok. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty, a zwiedzać je można od 10:00 do 16:00.

5. Pomniki chrząszcza

Szczebrzeszyn zasłyną dzięki wierszowi Jana Brzechwy i to właśnie na cześć tego autora w mieście zostały wyeksponowane dwa pomniki chrząszcza. Pierwszy z nich – dwumetrowy posąg – umiejscowiony jest na Placu Kościuszki przed Ratuszem, zaś drugi znajdziemy pod Górą Zamkową przy niewielkim źródełku.

6. Zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich

Pałac Zamoyskich wraz z otaczającym go zespołem parkowym powstał w latach 1744- 1746 w pobliskiej wsi Michalów. Budynek pałacu aż do 1941 roku stanowił rezydencję Zamoyskich, jednak podczas trwania II wojny światowej budynek został przejęty przez Niemców i służył im jako kwatery wojskowe oraz szpital polowy.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Szczebrzeszyn może być doskonałą bazą wypadową do innych atrakcyjnych turystycznie miejscowości w regionie m.in. do wspomnianego na wstępie Zamościa lub do Biłgoraju.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️


W niewielkiej odległości od miasta znajduje się również Roztoczański Park Narodowy czyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, słynący z zapierających dech w piersiach krajobrazów, pięknych ścieżek pieszych i rowerowych oraz niezwykłej fauny i flory. Jeśli zaś wybierzemy się do Szczebrzeszyna w sierpniu możemy wziąć udział w wydarzeniach związanych z corocznymi obchodami Stolicy Języka Polskiego czyli wybitnym festiwalem literackim, w którym udział biorą doceniani pisarze z całego kraju.

3.8/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić