Lasy Janowskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

lasy janowskie
foto – SzaterSzaterWikimedia CommonsPolska Wikipedia – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6986727

Ciekawych obszarów leśnych na terenie Polski jest sporo. Wielu mieszkańców państw Europy zazdrości nam Polakom właśnie lasów, i to w wielu miejscach jeszcze na pół dzikich. W Polsce układ dużych kompleksów leśnych jest nierównomierny. Największe tereny leśne to północna i wschodnia część Polski. Województwo lubelskie i podkarpackie, mogą poszczycić się jednymi z największych obszarów leśnych. Ciekawym miejscem obfitującym w bogatą przyrodę jest Puszcza Solska i jej zachodnia część nazywana Lasami Janowskimi.

1. Głównymi ośrodkami miejskimi na terenie Lasów Janowskich są: Biłgoraj i Janów Lubelski.

2. Lasy Janowskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. O wielkości tego lasu może stanowić fakt, że podczas II wojny na jego terenie działały i nie przeszkadzały sobie nawzajem oddziały partyzanckie mające ten teren za swoje pole walki z okupantem niemieckim.

3. Z kompleksu Lasów Janowskich w roku 1984 wydzielono część terenu i utworzono Park Krajobrazowy Lasy Janowskie. Park obejmuje wschodnią część Lasów Janowskich i ma ponad 400 kilometrów kwadratowych powierzchni i ponad 600 kilometrów kwadratowych otuliny.

4. 80% powierzchni Parku stanowią lasy, głównie są to bory sosnowe, sosnowo-jodłowe i mieszane. W Parku znajduje się 7 pomników przyrody i 6 rezerwatów zajmujących łącznie 4264 hektary.

5. Na trenie Parku znajduje się obszar, na którym w czerwcu 1944 roku doszło do partyzanckiej bitwy stoczonej przez oddziały Armii Ludowej z wojskami niemieckimi. W bitwie tej brali również udział partyzanci z Armii Krajowej i radzieckie oddziały partyzanckie. Starcie to znane jest pod nazwą „Bitwy na Porytowym Wzgórzu”. Inne nazwy tego wojennego wydarzenia to:”Bitwa nad Branwią” lub „Bitwa nad Flisami”. Była to jedna z największych bitew stoczonych w czasie II wojny przez oddziały partyzanckie z niemieckim okupantem.

6. Na miejscu stoczonej partyzanckiej bitwy stoi pomnik ku czci partyzantów poległych w tym starciu.

7. Po zakończeniu II wojny na terenie Lasów Janowskich działały oddziały partyzanckie niepoddające się nowej władzy ludowej, która przywędrowała ze wschodu wraz z wojskami radzieckimi wyzwalającymi wschodnią część Europy spod okupacji niemieckiej.

8. Szklarnia jest to mała wieś położona na terenie Lasów Janowskich. Liczy tylko 53 mieszkańców, ale jest znana z względu na rezerwat „Szklarnia”, w którym prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego. Konik ten znany jest też pod nazwą konika polskiego. Jest to bardzo odporna i długowieczna rodzina koni o historycznie polskim rodowodzie. Dziś prowadzone są starania nad zachowaniem tej rasy koni i spotkać je można również na innych terenach polski.

9. W Janowie Lubelskim znajduje się Park Rekreacyjny “ZOOM NATURY”. Jest to bardzo duży Park zajmujący ponad 10 hektarów i położony jest nad brzegiem Zalewu Janowskiego. W granicach tego Parku znajduje się długa licząca ponad 500 metrów długości piaszczysta plaża.

10. Na terenie „ZOOM NATURY” znajduje się jeden z największych i najatrakcyjniejszych parków linowych w Polsce.

11. W 2021 roku na terenie Lasów Janowskich pojawiły się pierwsze żubry. Jest to działanie w ramach programu odtwarzania krajowej populacji żubrów jako największych ssaków żyjących w Europie.

12. Kompleks Leśny Lasy Janowskie prowadzi starania o utworzenie Janowskiego Parku Narodowego w celu ochrony unikatowego lasu jaki się na tym terenie znajduje.

3.9/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić