Ogrody Kapias – Informacje i Ciekawostki

foto – FB Ogrody Kapias

Pobyt w Goczałkowicach-Zdroju to doskonała okazja do obcowania z naturą. Nie tylko z powodu specyficznego mikroklimatu, dzięki któremu miejscowość ta ma status uzdrowiska, ale również przez wspaniałe, kolorowe Ogrody Kapias, które przyciągają turystów z okolicznych miast.

Ogrody Stare i Nowe

Ogrody Stare, niegdyś wyjątkowo malownicze, zostały zniszczone w 2019 roku przez nawałnicę. Choć do dziś można je zwiedzać, to właśnie Nowe Ogrody są chlubą całego miasteczka. Zajmują one obszar 4 hektarów, pełne są egzotycznych roślin, stawów, oczek wodnych, wiat wypoczynkowych i ławek. Znajduje się tu m.in. Ogród Wiejski z drewnianą chatką, Ogród Zimowy z roślinami tworzącymi swoiste igloo, Zaułek Śródziemnomorski z piękną, kwitnącą lawendą oraz wiele wrzosowisk, skalniaków i alei. Niektóre ogrody przedstawiają typowe style w sztuce ogrodniczej: Ogród Angielski jest romantyczny i naturalny, pełen pięknych zakątków i ceglanych murków, ogród japoński – harmonijny i schludny, a skandynawski – dziki, minimalistyczny i surowy.

Także najmłodsi nie będą nudzić się podczas pobytu w Ogrodach Kapias. Jeden z terenów został wydzielony na naturalny labirynt z żywopłotów, w innym zaś stworzono Zaczarowany Ogród, w którym znajduje się plac zabaw i ławki dla rodziców. Dla nieco starszych dzieci przygotowana została specjalna ścieżka edukacyjna. W ogrodach schowany jest również domek hobbita oraz piękny Pokój w Ogrodzie, który ma imitować wnętrze mieszkalne na świeżym powietrzu.

Część ogrodów zmienia swój wygląd w zależności od pory roku. Jesienią jest on specjalnie zdobiony na barwy narodowe, zaś w grudniu odbywa się tu sprzedaż choinek, wykonywane są różne stroiki, a przy wejściu umiejscowiona zostaje duża szopka bożonarodzeniowa.

Informacje praktyczne

Na terenie obiektu znajduje się Centrum Ogrodnicze czyli profesjonalny sklep z narzędziami oraz sadzonkami drzew, krzewów, traw i kwiatów. Na głodnych czeka Restauracja Kapias serwująca dania główne, zupy, sałatki i pizzę.
Ogrody Kapias mieszczą się przy ulicy św. Anny 4 w Goczałkowicach – Zdroju. Wstęp na ich teren jest bezpłatny, a otwarte są codziennie od 10:00 do 19:00. Cały kompleks ogrodowy przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

4.7/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić