Rezerwat Prządki 🗺️ Informacje i Ciekawostki

rezerwat prządki
foto – Autorstwa Korona b – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7328454

Polskie państwo, podobnie jak wiele innych, stara się w szczególny sposób dbać o miejsca mające duże znaczenie ze względu na swoje naturalne, ciekawe formy. Na terenie Polski są utworzone 23 Parki Narodowe, a utworzenie kilku następnych jest w trakcie realizacji. Parki Narodowe to nie wszystko, Polska może się pochwalić ponad 1505. rezerwatami przyrody. Wśród nich występuje podział ze względu na przedmiot ochrony, jaki stanowią. Rodzaje rezerwatów przyrody w Polsce to: leśny, florystyczny, torfowiskowy, faunistyczny, krajobrazowy, przyrody nieożywionej, wodny, stepowy, słonoroślowy. Jednym z wartych odwiedzenia jest Rezerwat Prządki.

1. Rezerwat Prządki znajduje się na terenie województwa podkarpackiego. Położony jest on około 15 kilometrów na północ od Krosna. Najszybciej można tam dotrzeć, kierując się z Krosna, jadąc w stronę Rzeszowa przez miejscowość Korczyna lub jadąc od strony Rzeszowa na południe drogą E371 w miejscowości Lutcza zjechać na drogę prowadzącą do Korczyna. Rezerwat położony jest w pobliżu głównej ulicy noszącej nazwę Pelczara.

2. Rezerwat oficjalnie swój status ma od 1957 roku i jest rezerwatem skalnym zaliczanym do rodzaju rezerwatów określanych jako: rezerwat przyrody nieożywionej.

3. Od roku 2009 rezerwat oficjalnie nosi nazwę: Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego. Patron, którego imię nosi rezerwat, był znanym naukowcem zajmującym się między innymi geologią, choć studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów wstąpił do sekcji przyrodniczej tegoż uniwersytetu. Uzyskał też wykształcenie obejmujące geologię i geografię fizyczną. Głównym obszarem jego badać był obszar dzisiejszego Podkarpacia.

4. Rezerwat Prządki obejmuje grupę tak zwanych ostańców skalnych, osiągających wysokość ponad 20 metrów i zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Skały te przybrały swoje kształty na skutek długotrwałego oddziaływania na nie warunków atmosferycznych.

5. Ostaniec skalny to wzniesienie powstałe na skutek długotrwałego procesu wietrzenia i erozji. Bardzo często przyjmuje formę pojedynczych lub grupowych skał o stromych skalistych stokach. Można też spotkać się z nazwą „twardziele”. Procesy powstawania obydwu rodzajów skał są bardzo zbliżone, choć zasadniczo różnią się, ze względu na różne rodzaje procesów niszczących i je kształtujących.

6. Pomimo tego, że ostańce nie należą do wysokich skał, to w przypadku Rezerwatu Prządki najwyższy jego punkt znajduje się na wysokości 520 metrów nad poziomem morza.

7. Skały występujące na terenie rezerwatu pochodzą z dolnego eocenu i mają około 35-55 milionów lat.

8. Długotrwałe oddziaływanie warunków atmosferycznych sprawiło, ze skały przybrały kształty przypominające ludzkie postacie.

9. Ze skałami wiąże się pewna legenda mówiąca o tym, że są to zamienione w skały prządki. Za przędzenie lnu w Niedzielę Palmową, zostały za karę zamienione w skały. Można się w tym przypadku domyślać, skąd wzięła się pierwotna nazwa rezerwatu.

10. Poszczególne skały mają swoje imiona i tak znajduje się tam: Prządka-Matka, Prządka-Babcia, Herszt, Madej.

11. Rezerwat nie jest zbyt duży, na obejście wyznaczonego szlaku wystarczy przeznaczyć 1 godzinę.

12. W pobliżu Rezerwatu Prządki znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, a są to ruiny zamku gotyckiego z XIV wieku. Ruiny znajdują się pomiędzy Korczyną i Odrzykoniem.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić