Zoo Zamość – Informacje praktyczne i ciekawostki

zoo zamość
foto – Autorstwa MaKa~commonswiki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14998445

Zamość to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w województwie lubelskim. Turystów przyciąga przede wszystkim niezwykle malownicza starówka, przy której znajdują się kolorowe, zabytkowe kamienice. W Zamościu nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi, a jedną z największych z nich jest tutejszy ogród zoologiczny. Zajmuje on powierzchnię prawie 14 hektarów, na których mieszka 2,5 tysiąca zwierząt reprezentujących 314 różnych gatunków ptaków, ssaków, gadów, ryb i płazów.

1. ZOO w Zamościu powstało w 1918 roku. Założył go Stefan Miler, profesor biologii, który początkowo stworzył pierwszy w kraju szkolny ogród zoologiczny. Początkowo na terenie kilkunastu arów przebywały rodzime gatunki gadów, ptaków i niewielkich ssaków, z czasem zaś fauna ogrodu rozbudowywana była o gatunki bardziej egzotyczne.

2. Ciekawostką jest, że w latach 30-tych ubiegłego wieku w ZOO często przebywał Bolesław Leśmian – polski pisarz, autor specyficznej poezji onirycznej, baśni i erotyków, który w zamojskim ogrodzie zoologicznym uwielbiał bawić się z… młodymi lwiątkami.

3. W Ogrodzie Zoologicznym podziwiać można liczne, egzotyczne zwierzęta, takie jak ptaszniki, koczkodany, surykatki, wielbłądy, żyrafy i lwy. Wśród gadów warto wyróżnić takie gatunki jak pyton królewski, krokodyl kameruński i żółw sundajski. Ogród zamieszkują także przedstawiciele świata ptaków (m.in. czaple, bociany, gęsi, papugi i żurawie) oraz płazów (np. traszki, rzekotki i drzewołazy).

4. Wśród najciekawszych ryb zamieszkujących tutejsze akwaria, znajdują się gatunki takie jak duch amazoński, ślepiec jaskiniowy i płaszczki słodkowodne.

5. Jednym z najrzadszych zwierząt prezentowanych w europejskich ogrodach zoologicznych są łaskuny sumatrzańskie – niewielkie ssaki z rodziny wiwerowatych. Do Zamościa sprowadzono je z indonezyjskiej wyspy Jawa w 2016 roku.

6. Stary kompleks zoologiczny w Zamościu słynął z częstych ucieczek zwierząt. Z boksów, wybiegów, a nawet terrariów uciekały m.in. zaskrońce, wilki, lisy i niedźwiedzie. To jednak nie wszystko! Z wybiegu dwukrotnie uciekał lew o imieniu Leon, który był ulubieńcem wielu pracowników zamojskiego ogrodu zoologicznego.

7. Cały teren zamojskiego Ogrodu Zoologicznego świetnie przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rodzin z małymi dziećmi podróżującymi w wózkach spacerowych. Dodatkowo opiekunowie nieco starszych dzieci mogą skorzystać z wypożyczalni specjalnych wózków. Na terenie całego parku znajdują się toalety, miejsca do odpoczynku i inne udogodnienia, z których mogą korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

8. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest ogromny, dmuchany zamek. Obiekt otwierany jest jedynie weekendami.

9. Na terenie Ogrodu Zoologicznego funkcjonują trzy obiekty gastronomiczne. Restauracja “Kawiarenka w ZOO” serwuje burgery, dania z grilla, hot-dogi, zapiekanki oraz słodkości. Drugim obiektem jest “Pierogarnia Zamojska”, w której skosztować można tradycyjnych, ręcznie wyrabianych pierogów z różnymi nadzieniami. Obok wybiegu dla żyraf znajduje się również bar szybkiej obsługo “Safari”, w którym zjeść można smażone kurczaki, placki ziemniaczane, burgery i inne przekąski.

10. W zamojskim ZOO znajduje się Zoolandia czyli duży park linowy dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 13 lat. Najmłodsi mogą tu bawić się na wiszących mostach, torach z przeszkodami i zjeżdżalniach, a strasze dzieci mogą również skorzystać ze zjazdów na tyrolkach. W parku linowym organizowane są również urodziny dla dzieci i młodzieży. W sezonie letnim (od początku maja do końca sierpnia) park jest czynny codziennie. Całodniowe bilety wstępu kosztują 22zł (bilety nie posiadają limitu wejść).

11. Zamojski Ogród Zoologiczny organizuje wiele wydarzeń cyklicznych, konkursów plastycznych dla dzieci, a także imprez o charakterze edukacyjnym. Regularnie odbywają się tu również gry terenowe, które mają na celu zaznajomienie najmłodszych z ziemską bioróżnorodnością, ekologią oraz historią ewolucji.

12. Bilety wstępu do ZOO w Zamościu kosztują 30zł (bilety normalne) i 25zł (bilety ulgowe). Bezpłatnie park zwiedzać mogą dzieci do lat 3 oraz osoby posiadające Zamojską Kartę Turysty. Zamojski Ogród Zoologiczny umożliwia zakup również rocznych, nielimitowanych karnetów w cenie od 125 do 150zł.

13. Ogród Zoologiczny w Zamościu w sezonie letnim (od kwietnia do końca września) otwarty jest codziennie w godzinach 9:00-18:00.

14. Na terenie ZOO znajdują się dwie sale konferencyjne o powierzchni 60 i 80 metrów kwadratowych, które można połączyć w jedną, ogromną salę wykładową. Instytucja zapewnia dostęp do materiałów szkoleniowych i sprzętu multimedialnego. Ceny za godzinny wynajem sali konferencyjnej wahają się od 70 do 150zł. Sale wykorzystywane są zarówno do celów biznesowych, jak i edukacyjnych.

15. Poza obiektami gastronomicznymi, na obszarze Ogrodu Zoologicznego rozlokowane są niewielkie stoiska z lodami, watą cukrową, słodkimi i słonymi przekąskami, a także sklepiki i punkty z zabawkami, palonami i pamiątkami.

Zobacz pozostałe atrakcje w Zamościu, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym magicznym mieście.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić