Szumy nad Tanwią – Informacje i Ciekawostki

szumy nad tanwią
foto – Autorstwa Lysy – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16687850

Szumy nad Tanwią, będące tak naprawdę zespołem niewielkich wodospadów, to jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji na Roztoczu. Położona jest na południe od Zamościa od którego oddalona jest o około

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Historia szumów, czyli progów skalnych typowych dla Roztocza, sięga trzeciorzędu. Wówczas podniósł się wyżynny obszar, a jednocześnie Kotlina Sandomierska opadła.

2. Krawędź Roztocza to miejsce, w którym przebiega granica geologiczna pomiędzy fałdową Europą Zachodnią oraz płytową Europą Wschodnią. W rzeźbie terenu wyraźnie widać spękania tektoniczne w postaci uskoków.

3. Jednym z najbardziej imponujących szlaków na Roztoczu jest właśnie szlak szumów, który prowadzi przez Susiec, Kościółek oraz Rybnicę.

4. “Nad Tanwią” to rezerwat, na terenie którego znajdują się najpiękniejsze części dolin rzeki Tanwi oraz potoku Jeleń. Rezerwat znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej i został utworzony w 1958 roku.

5. Na terenie rezerwatu “Nad Tanwią” znajdują się aż dwadzieścia cztery progi skalne, które tworzą wyjątkowo piękne wodospady. Znajduje się tutaj również ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o długości trzech kilometrów, dzięki której można sporo dowiedzieć się o tej krainie geograficznej.

6. Rzeka Szum, zwana również Bździną lub Strużką, stanowi prawy dopływ Tanwi i ma długość przekraczającą 20 kilometrów. W Górecku Kościelnym na Szumie znajduje się zapora wodna, a także drewniana kaplica pochodząca z XVIII wieku.

7. Rezerwat przyrody Szum to krajobrazowy oraz leśny rezerwat znajdujący się dokładnie w Tereszpolu, w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na terenie rezerwatu występuje wiele gatunków roślin uznawanych za niezwykle rzadkie takich, jak parzydło leśne, rosiczka pośrednia czy też śnieżyczka przebiśnieg.

8. Przez rezerwat przyrody Szum przebiega czerwony szlak turystyczny “krawędziowy” oraz dwie ścieżki dydaktyczne. Pierwsza z nich została przygotowana przez Nadleśnictwo Zwierzyniec, a druga przez Kompanię Piwowarską.

9. Z nad Tanwi można niebieskim szlakiem turystycznym dostać się do Kościółka, zwanego również Zamczyskiem, który znajduje się na wysokości 246 metrów nad poziomem morza. Grodzisko w tym miejscu powstało na przełomie XII i XIII wieku i prawdopodobnie było schronieniem w czasie najazdów.

10. W grodzisku chronili się powstańcy, a w okresie drugiej wojny światowej było to świetne miejsce dla paryzantów polskich, którzy walczyli z okupantem. Do dziś upamiętniają ich drewniany i kamienny krzyż oraz pomnik.

11. Roztoczański Park Narodowy został utworzony w 1974 roku i obejmuje najcenniejsze pod względem przyrodniczym części Roztocza. Symbolem parku jest konik polski, a na jego terenie od 1982 roku znajduje się hodowla koników polskich.

12. Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesionym parkiem narodowym w całej Polsce, dlatego doceniają go szczególnie miłośnicy przyrody. Poza tym park ten jest również domem dla wielu gatunków ptaków takich, jak bocian czarny, trzmielojad, pliszka górska czy gołąb siniak.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić