Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – instytucja, która znajduje się przy Placu Teatralnym 1. W jej celach wpisane jest „tworzenie, badanie i prezentowanie sztuki i kultury”.
1. Historia Centrum Spotkania Kultur związana jest z pomysłem wybudowania nowego gmachu teatralnego, który zrodził się w latach 60. XX w. W 1972 r. Wojewódzka Rada Narodowa i Wojewódzka Komisja Planowania zdecydowały o budowie teatru operowego z salą widowiskowo-kongresową na 1000 osób.
2. W ogólnopolskim konkursie architektonicznym zwyciężył projekt prof. arch. Stanisława Bieńkuńskiego z Warszawy. W 1974 r. wicepremier Mieczysław Jagielski dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Ukończenie budowli powstrzymał jednak kryzys i przemiany ustrojowe, a budynek zyskał miano „Teatru w budowie”.
3. W latach 1995-1998 udało się ukończyć część obiektu, który przeznaczono dla Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Rezygnacją w 1996 r, Teatru Dramatycznego z siedziby w ciągle powstającym budynku oraz Filharmonii z korzystania z sali kameralnej z zapleczem wymusiła nową koncepcje wykorzystania powierzchni.
4. W ramach nowego zagospodarowania obiektu wyznaczona została przestrzeń dla Państwowej Filharmonii, Teatru Muzycznego oraz wielofunkcyjną salę widowiskową z zapleczem. W 2001 r. odbyła się tu uroczysta inauguracja Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie, w której wzięli udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski i prezydent Ukrainy Leonida Kuczma.
5. W 2007 r. w ramach koncepcji utworzenia Centrum Spotkania Kultur zorganizowany został międzynarodowy konkurs na opracowanie założeń urbanistyczno-architektonicznych. Wzięło w nim udział 49 firm, a w 2009 r. ogłoszono zwycięstwo projektu zaproponowanego przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z Lublina.
6. W 2011 r. koncepcję programową Centrum opracował dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Tomasz Pietrasiewicz. Budowa obiektu trwała w latach 2012-2015, a wiązała się z nią częściowa rozbiórka „Teatru w budowie”. Oficjalne otwarcie miało miejsce na początku 2016 r.
7. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 29 778 m2, a powierzchnia użytkowa prawie 23 555 m2. Długość budynku wynosi 116,93 m, szerokość 81,77 m, a wysokość 38,35 m. Podczas budowy użyte zostało ponad 10 km kabli i wylane ponad 26 tys. m3 betonu.
8. Wśród sal widowiskowych znajduje się wielofunkcyjna sala operowa dla 1000 widzów, która jest drugą pod względem wielkości salą tego typu w Polsce, sala kinowa dla 170 widzów, sala kameralna dla 200 widzów oraz sala baletowa przeznaczona na próby baletu i teatrów tańca.
9. Wśród obiektów gastronomicznych, usytuowanych na terenie Centrum Spotkania Kultur, znajdują się 2 bary, bistro „Panie przodem”, kawiarnia i restauracja „Za kulisami”. W podziemiach zlokalizowany jest dwupoziomowy parking na 247 miejsc.
10. Punkt informacyjno-kasowy, zajmujący się rezerwacją biletów i informacją o wydarzeniach, czynny jest od poniedziałku do piątku od 8 do 16, a kasa biletowa funkcjonuje od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18 oraz przed wydarzeniami biletowanymi. Bilety na wydarzenia można zakupić również online.
11. Centrum Spotkań Kultury jest miejscem, w którym odbywają się spektakle, spotkania, konferencje naukowe, koncerty, wystawy itp. Mieści się tu Klub Muzyczny, Kino, Sklepik Kulturalny, Miejska Pasieka Artystyczna, oraz Tarasy Widokowe i Browar Zakładowy Wielokran, oferujący piwa rzemieślnicze. Brain Damage Gallery jest jedną z pierwszych na świecie galerii poświęconych graffiti writingowi. Swoją siedzibę ma tu ponadto Fundacja Sztukmistrze przy której działa Centrum Nowego Cyrku, prowadzące m. in. warsztaty i kursy cyrkowe. Teatr im. Hansa Christiana Andersena prezentuje repertuar dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych.
12. Istnieje możliwość zwiedzania Centrum z przewodnikiem, dla grup zorganizowanych od 10 do 25 osób, po wcześniejszej rezerwacji terminu. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł, a dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie.