Atrakcje Krasnobród 2024 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć?

fotografia – Pixabay

Krasnobród położony jest na południu województwa lubelskiego. Do Lublina jest stąd 110 km a do Zamościa jedynie 25 km.

Południowo wschodnie rejony Polski to turystycznie dość mało popularny teren. Większość osób mając kilka dni wolnych od pracy, pędzi w stronę gór zimą, a latem w stronę morza. Te „utarte” szlaki zazwyczaj doprowadzają do zatłoczonych nadmorskich miejscowości lub do kolejek w oczekiwaniu na podpięcie do wyciągu narciarskiego. W ten sposób działając wielu osobom umyka piękno innych rejonów Polski. Niedoceniana Lubelszczyzna dla niektórych skojarzy się jedynie z Kazimierzem nad Wisła czy Nałęczowem.

Atrakcje Krasnobród

W mieście jest kilka zabytkowych budowli wartych odwiedzenia:
– Barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
– Dawny klasztor Dominikanów
– Pałac Leszczyńskich
– Kamieniołom z basztą widokową
– Kaplica „Na Wodzie”

Uzdrowisko

W 2002 roku miasto uzyskało status uzdrowiska. Czynione są starania aby Krasnobród został „Zdrojem”. Aby tak mogło się stać, niezbędne jest posiadanie przez dane miejsce dostępu do wód zdrojowych. Takie złoża znajdują się w tym rejonie, jednak zalegają na dużych głębokościach i chwilowo odsunięto próby ich eksploatacji.
Pierwsze symptomy zdrowotnego mikroklimatu panującego w tym mieście docenił w 1884 roku dr Alfred Rosse, który stworzył tutaj pierwsze sanatorium przeciwgruźlicze. Od tego czasu datuje się rozwój miasta z aspiracjami uzdrowiskowymi. W dniu dzisiejszym w mieście znajduje się wiele sanatoriów wspomagających w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych, a wszystko to jest zasługą pierwiastków jodu, wapnia i wodoru zawartych w okolicznym powietrzu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie lubelskim 🗺️


Krasnobród – krótko historycznie

Niewielkie miasteczko na przestrzeni wieków przechodziło z przysłowiowych „rąk do rąk” różnych zamożnych rodów z tego terenu. Właścicielami byli między innymi Lipscy, Leszczyńscy, Zamoyscy, Tarnowscy i wiele jeszcze innych znamienitych rodów. Miasto ze względu na niezbyt dobre otaczające je ziemie nie było łakomym kąskiem dla żadnego z rodów.
W XVII wieku miasto znajdowało się na szlaku wojennych wypraw Tatarów i to oni kilkakrotnie łupili miasto. Ostatni tatarski napad był zarazem najbardziej barbarzyński w efekcie którego miasto bardzo dotkliwie strawił wzniecony przez nich pożar.
Okres zaborów to dominacja na tym terenie Austrii. I jak w zaborze austriackim bywało tereny nie były zbyt mocno rozwijane. Krasnobród stał się w XIX wieku ośrodkiem garncarstwa i meblarstwa. Połowę ludności miasta stanowili Polacy, a drugą Żydzi.
Miasto do Polski powróciło wraz z niepodległością po zakończeniu I wojny.

4.1/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić