30 Słonecznych Ciekawostek o Grecji

grecja
foto – Pixabay

Grecja to państwo znajdujące się w południowo-wschodniej Europie. Może poszczycić się dostępem aż do czterech mórz. Dla wielu Polaków jest ulubioną destynacją turystyczną i wyborem na letnie wakacje. Warto jednak mieć świadomość, że to państwo z ogromną spuścizną i niezwykłą historią sięgającą wielu tysięcy lat wstecz.

1. Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi.

2. Jedną z najpopularniejszych wysp jest Lesbos, która od kilkudziesięciu lat jest ulubioną destynacją lesbijek.

3. Aliakmon to najdłuższa rzeka znajdująca się na terenie Grecji. Liczy sobie 297 kilometrów.

4. Z kolei najwyższym szczytem jest Olimp mierzący sobie niespełna 3000 metrów.

5. Grecki język przenika z łatwością do innych języków. Tysiące znanych angielskich słów wywodzi się z greckiego.

6. Grecja kojarzy się głównie z serem feta czy greckimi gołąbkami z liści winogron. Warto jednak wiedzieć, że znajdują się na trzecim miejscu pod względem produkcji oliwek.

7. Grecja słynie również z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw.

8. Ateny są stolicą Grecji i i przy okazji jednym z tych miejsc, które cieszą się mianem kolebek cywilizacji. To właśnie tutaj można podziwiać jeden z najsłynniejszych zabytków w postaci Akropolu.

9. Bezrobocie w Grecji znajduje się na najwyższym poziomie w skali całej Europy.

10. Przez wiele lat Ateny zmagały się ze smogiem, który w pewnym momencie stał się zagrożeniem dla zabytków. Sytuację postanowiono zmienić, choć stolica wciąż jest miejscem, w którym raczej nie uświadczymy czystego powietrza.

11. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Nic w tym dziwnego. Każdego roku jest odwiedzana prze ilość ludzi znacząco przewyższającą liczbę mieszkańców kraju.

12. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu. To jeden z najstarszych języków w Europie.

13. Grecy uwielbiają kawy i papierosy. To idealny zestaw śniadaniowy, a także zestaw bez względu na okoliczności. Choć w większości państw europejskich palenie w miejscach publicznych jest, mówiąc delikatnie, niewskazane, to jednak dla Greków jest czymś absolutnie naturalnie.

14. Wybory w Grecji są obowiązkiem, a nie przywilejem, z którego można korzystać. Osoby, które zbagatelizują obowiązek muszą liczyć się z konsekwencjami.

15. Spinalonga to malownicza wyspa, która dzisiaj jest uczęszczaną atrakcją turystyczną. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiła miejsce zsyłek osób trędowatych.

16. Ze względu na mnogość wysepek linia brzegowa Grecji jest naprawdę imponująca pod względem długości. Liczy sobie ponad czternaście kilometrów.
17. Zdecydowana większość mieszkańców Grecji wyznaje prawosławie.

18. W Polsce zwyczajem jest “machnięcie” otwartą dłonią w geście przywitania. W Grecji taki gest zostanie uznany za obraźliwy.

19. Jeżeli natomiast spotkamy się ze słynnym splunięciem pod nogi lub jedynie wykonaniem gestu spluwania, to w żadnym wypadku nie powinniśmy się obrażać. W Grecji wierzy się, że w ten sposób można przegonić złe duchy lub złą energię.

20. Grecja to jedno z tych państw, w którym przepisy drogowe wprawdzie istnieją, ale raczej nie są przestrzegane. Każdy jeździ jak mu się żywnie podoba, więc na drogach panuje raczej chaos, do którego ciężko się na samym początku przyzwyczaić.

21. Santorini to jedna z najbardziej znanych i obleganych wysp greckich. Słynie z charakterystycznych białych domów osadzonych niemal na skraju malowniczych klifów.

22. Osoby poszukujące słonecznych miejsc powinny udać się na Rodos. To miejsce, w którym słońce świeci niemal przez trzysta dni w roku.

23. Saloniki to jedno z większych miast Grecji i z całą pewnością miejsce, w którym pasjonaci historii poczują się jak w domu. Miasto pełne jest zabytków z różnych epok, choć największą popularnością cieszą się sakralne budowle jeszcze z XV wieku.

24. Popularną grecką potrawą są greckie gołąbki, które do złudzenia przypominają naszą potrawę z kapustą w roli głównej. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z liśćmi winogron.

25. Osoby nastawione na wypoczynek w przepięknej scenerii powinny udać się w kierunku Półwyspu Chalkidiki. Jasny piasek i lazurowa woda to tylko namiastka atrakcji. Miejsce pełne jest baz noclegowych o różnych standardach.

26. W Epidauros znajduje się wspaniały amfiteatr, który jest popisem możliwości starożytnych architektów. Miejsce przenosi w czasie.

27. Słynna wyrocznia w Delfach była dla starożytnych mieszkańców Grecji niezwykle ważnym miejscem. To ona pomagała w podejmowaniu istotnych decyzji .
28. Grecja jest państwem, w którym powstała idea organizowania Igrzysk Olimpijskich.

29. Grecy to naród spóźnialskich. Umawiając się na konkretną godzinę można być absolutnie pewnym, że o tej godzinie nikogo nie będzie w umówionym miejscu. To samo dotyczy komunikacji miejskiej, która funkcjonuje według rozkładów znanym wyłącznie kierowcom.

30. Mieszkańcy Grecji są niezwykle gościnni. Dla Polaków taka otwartość może być w pierwszym momencie szokiem.

4.1/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić