Jezioro Gim – Informacje i Ciekawostki

jezioro gim
foto – Autorstwa Mazaki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11169727

Jezioro Gim znajduje się nieopodal wsi Nowa Kaletka na terenie Lasów Ramuckich i około trzydziestu kilometrów od Olsztyna. Znajdują się tutaj ośrodki wczasowe z plażami i pomostami, dlatego miejsce to jest odwiedzane przez turystów w okresie letnim. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Powierzchnia jeziora Gim to 175,7 hektara, jego długość wynosi ponad trzy kilometry, a maksymalna głębokość to nieco ponad 25 metrów.

2. We wschodniej części jeziora Gim znajduje się niewielka wysepka, która na przestrzeni lat stała się domem dla kormoranów, a także łabędzi. W okolicy występuje również sporo gatunków ptaków wodnych i drapieżnych.

3. Gim to jezioro, które przyciąga miłośników wędkowania. W głębinach jeziora żyje sporo gatunków ryb, a wśród nich szczególnie pożądane szczupaki, sielawy, sieje, liny, okonie, płocie i leszcze.

4. Nowa Kaletka to urokliwa wieś położona nad jeziorem Gim. Warto ją odwiedzić ze względu na liczne zabytki takie, jak zabytkowa zabudowa drewniana czy warmińskie kapliczki wybudowane w XIX wieku.

5. W pobliżu jeziora Gim znajduje się znacznie większe Jezioro Łańskie. Akwen ten cechuje się wyjątkowo urozmaiconą linią brzegową z licznymi zatokami oraz wyspami. Największą z nich jest Stodółka, zaś największym półwyspem jest tutaj Lalka, na której znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

6. Zgniłocha to wieś znajdująca się w pobliżu jeziora Gim. Miejscowość ta przyciąga miłośników historii i regionalnej architektury, ponieważ znajdują się tutaj stanowiska archeologiczne oraz chałupy drewniane stanowiące tradycyjną w tych stronach zabudowę gospodarczą. Najstarszy drewniany dom we wsi Zgniłocha jest objęty ochroną.

7. Brzegi jeziora Gim otoczone są głównie lasami, łąkami i polami. Na północnym brzegu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a także piaszczyste plaże i atrakcyjne pomosty.

8. W miejscowości Nowa Kaletka znajdują się niezwykle urocze ośrodki wypoczynkowe będące tradycyjnymi drewnianymi budowlami do wynajęcia. Można tutaj zarezerwować nocleg w domu na skraju lasu, gdzie panują iście sielskie warunki.

9. Warto odwiedzić znajdujący się w pobliżu jeziora rezerwat przyrody “Dęby Napiwodzkie”. Został utworzony w 1989 roku w celu ochrony boru mieszanego, łęgu olchowego oraz grądu. Można tutaj podziwiać dęby mające ponad trzysta lat, a także sto lat młodsze sosny.

10. Kościół w pobliskich Butrynach był wzmiankowany w lokalnych dokumentach już w XIV wieku. Wówczas na jego miejscu stała drewniana konstrukcja, natomiast budowla, którą można podziwiać tutaj dzisiaj, pochodzi z XIX wieku.

11. Znajdujący się niedaleko rezerwat przyrody “Jezioro Kośno” przyciąga ludzi, którzy cenią bliski kontakt z przyrodą oraz błogi spokój. Nie widać tutaj dużej ingerencji ze strony człowieka, a bujna roślinność i woda pozwalają się zrelaksować i spędzać czas aktywnie w pięknych okolicznościach.

12. Zakątek Mazurski to wyjątkowe miejsce znajdujące się bardzo blisko jeziora Gim. Jest to teren wypoczynkowy, który okala bór sosnowy. Warto wybrać się tutaj na wycieczkę rodzinną.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić