Jezioro Gim – Informacje i Ciekawostki

jezioro gim
foto – Autorstwa Mazaki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11169727

Jezioro Gim znajduje się nieopodal wsi Nowa Kaletka na terenie Lasów Ramuckich i około trzydziestu kilometrów od Olsztyna. Znajdują się tutaj ośrodki wczasowe z plażami i pomostami, dlatego miejsce to jest odwiedzane przez turystów w okresie letnim. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Powierzchnia jeziora Gim to 175,7 hektara, jego długość wynosi ponad trzy kilometry, a maksymalna głębokość to nieco ponad 25 metrów.

2. We wschodniej części jeziora Gim znajduje się niewielka wysepka, która na przestrzeni lat stała się domem dla kormoranów, a także łabędzi. W okolicy występuje również sporo gatunków ptaków wodnych i drapieżnych.

3. Gim to jezioro, które przyciąga miłośników wędkowania. W głębinach jeziora żyje sporo gatunków ryb, a wśród nich szczególnie pożądane szczupaki, sielawy, sieje, liny, okonie, płocie i leszcze.

4. Nowa Kaletka to urokliwa wieś położona nad jeziorem Gim. Warto ją odwiedzić ze względu na liczne zabytki takie, jak zabytkowa zabudowa drewniana czy warmińskie kapliczki wybudowane w XIX wieku.

5. W pobliżu jeziora Gim znajduje się znacznie większe Jezioro Łańskie. Akwen ten cechuje się wyjątkowo urozmaiconą linią brzegową z licznymi zatokami oraz wyspami. Największą z nich jest Stodółka, zaś największym półwyspem jest tutaj Lalka, na której znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

6. Zgniłocha to wieś znajdująca się w pobliżu jeziora Gim. Miejscowość ta przyciąga miłośników historii i regionalnej architektury, ponieważ znajdują się tutaj stanowiska archeologiczne oraz chałupy drewniane stanowiące tradycyjną w tych stronach zabudowę gospodarczą. Najstarszy drewniany dom we wsi Zgniłocha jest objęty ochroną.

7. Brzegi jeziora Gim otoczone są głównie lasami, łąkami i polami. Na północnym brzegu znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a także piaszczyste plaże i atrakcyjne pomosty.

8. W miejscowości Nowa Kaletka znajdują się niezwykle urocze ośrodki wypoczynkowe będące tradycyjnymi drewnianymi budowlami do wynajęcia. Można tutaj zarezerwować nocleg w domu na skraju lasu, gdzie panują iście sielskie warunki.

9. Warto odwiedzić znajdujący się w pobliżu jeziora rezerwat przyrody “Dęby Napiwodzkie”. Został utworzony w 1989 roku w celu ochrony boru mieszanego, łęgu olchowego oraz grądu. Można tutaj podziwiać dęby mające ponad trzysta lat, a także sto lat młodsze sosny.

10. Kościół w pobliskich Butrynach był wzmiankowany w lokalnych dokumentach już w XIV wieku. Wówczas na jego miejscu stała drewniana konstrukcja, natomiast budowla, którą można podziwiać tutaj dzisiaj, pochodzi z XIX wieku.

11. Znajdujący się niedaleko rezerwat przyrody “Jezioro Kośno” przyciąga ludzi, którzy cenią bliski kontakt z przyrodą oraz błogi spokój. Nie widać tutaj dużej ingerencji ze strony człowieka, a bujna roślinność i woda pozwalają się zrelaksować i spędzać czas aktywnie w pięknych okolicznościach.

12. Zakątek Mazurski to wyjątkowe miejsce znajdujące się bardzo blisko jeziora Gim. Jest to teren wypoczynkowy, który okala bór sosnowy. Warto wybrać się tutaj na wycieczkę rodzinną.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić