10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Koszyce

fotografia – Pixabay

Słowacja staje się coraz ciekawszym dla ruchu turystycznego krajem. Warto wybierając się w te strony odwiedzić miasto Koszyce, drugie co do wielkości na Słowacji. Miasto położone nad rzeką Hornad w zachodniej części Słowacji. Miasto jest ważnym dla Słowacji ośrodkiem przemysłowym, nie oznacza to, że na terenie miasta jest mało ciekawych miejsc.

Koszyce – krótko historycznie.

Na terenach dzisiejszych Koszyc w końcowych wiekach pierwszego tysiąclecia występowało osadnictwo ludów słowiańskich. Z końcem XI wieku tereny te zostały włączone do Królestwa Węgier. Pierwsza pisana wzmianka dotycząca miasta pochodzi z 1230 roku. Już w roku 1249 miasto uzyskuje prawa miejskie. Wraz z rozwojem miasta zaczęto wznosić mury obronne, początki tych prac zapisane są w roku 1270. W roku 1347 miasto jako pierwsze w Europie otrzymało z rąk króla węgierskiego Ludwika Wielkiego, herb. Rozwój miasta był tak intensywny, że w krótkim czasie urosło do rangi drugiego po Bratysławie miasta Słowacji.
W 1556 potężny pożar strawił dużą część miasta dodatkowo znalazło się ono na szlaku tureckich podbojów tej części Europy. Wydarzenia te sprawiły, że miasto zaczęło podupadać gospodarczo i ludnościowo.
Koniec kryzysu zaczął być widoczny dopiero z końcem XVIII wieku i początkami uprzemysławiania Koszyc.
Koniec I wojny sprawił nowy podział Europy, Koszyce wraz zresztą Słowacji włączone zostały w granice nowo utworzonej Czechosłowacji.
W wyniku zmian zachodzących w latach 90. XX wieku Słowacja odłączyła się od Czechosłowacji tworząc samodzielne niepodległe państwo. Wydarzenia te miały miejsce w w 1992 roku i za ich sprawą Słowacja ogłosiła powstanie nowego państwa z dniem 1 stycznia 1993 roku. Koszyce znalazły się w jej granicach .

Ciekawostki i atrakcje związane z Koszycami.

1. Katedra św. Elżbiety – największy na Słowacji kościół katolicki. Gotycka budowla sakralna, której budowa rozpoczęła się w roku 1378 a zakończona została w roku 1508. Do ciekawostek zaliczyć należy fakt, że katedra w Koszycach jest najdalej na wschód położoną gotycka katedrą Europy.

2. Koszycki Złoty Skarb – w 1935 roku pod posadzką w siedzibie koszyckiej Dyrekcji Finansowej, odkryto jeden z największych w Europie skarbów składający się z 11 kilogramów złotych monet. W śród prawie 3000 monet znajdują się bardzo cenne okazy pochodzące z różnych czasów i z różnych części świata. Całość skarbu zapakowana była w dużą zdobioną misę. Oprócz monet w misie były także 3 złote medale i złote łańcuchy. Znalezisko to można oglądać zwiedzając Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach.

3. Wieża Urbana – wolnostojąca dzwonnica katedry św. Elżbiety. Wzniesiona została w XIV wieku. Budowla ma charakter gotycki. Wewnątrz zainstalowany jest ważący 7 ton dzwon kościelny poświęcony św. Urbanowi patronowi winiarzy. Dzwon zawieszono w roku 1557. W wyniku pożaru w 1966 roku dzwonnica uległa częściowemu zniszczeniu. Zniszczony został również zabytkowy dzwon. Dziś obiekt jest niezagospodarowany.

4. Teatr w Koszycach – teatr mieści się w bardzo ciekawym budynku wniesionym w roku 1899. Obecny wygląd budynku jest taki jak w chwili otwarcia.

5. Klasztor Jezuitów – głównym budynkiem jest kościół św. Trójcy zwany także kościołem uniwersyteckim. Wybudowany został w latach 1671-1684. Kościół posiada dwuwieżową fasadę i jest częścią zabudowań Uniwersytetu Jezuickiego. Uniwersytet znajdował się w budynkach klasztornych, założony został w 1657 roku i zatwierdzony przez cesarza Leopolda w roku 1660

6. Więzienie Miklusza – ciekawy obiekt powstały z połączenia dwóch XV wiecznych gotyckich kamienic. Przez ponad 300 wykorzystywany był do przetrzymywania i torturowania więźniów. Obecnie w jego wnętrzach znajduje swoja siedzibę muzeum dokumentujące historię miasta.

7. Resztki starych fortyfikacji – do dnia dzisiejszego nie zachowały się mury obronne miasta. Jest jedno miejsce stanowiące stanowisko archeologiczne w którym zobaczyć można fragmenty przyziemia świadczące o istnieniu budowli obronnych.

8. Kolejka Dziecięca – jedyna funkcjonująca od momentu powstania do dziś, kolejka wąskotorowa na Słowacji. Kolejka uruchomiona została w roku 1955. Wagoniki kolejki ciągnięte są przez dwa parowozy zajmujące się jej obsługą. Przejażdżka nie jest zbyt długa, trwa zaledwie 20 minut, ale za to przebiega przez bardzo malowniczy teren.

9. Wieżowiec ze stodołą na dachu – takiej osobliwości nie zobaczy się nigdzie na świecie. Na jednym z domów położonych przy ulicy Lidicke Nameste 1 znajduje się bardzo ciekawa artystyczna aranżacja, bo jak inaczej można nazwać 12 piętrowy budynek mieszkalny z drewnianymi stodołami na dachu. To dziwaczne dzieło stworzył słowacki artysta Tomáš Džadoň. Ta artystyczna improwizacja ma ponoć wskazywać skąd przybyliśmy dokąd zmierzamy.

10. Spacer po ulicach Starego Miasta – zawsze spacery miejskimi starówkami dostarczają dużą porcję wrażeń. Podobnie jest także w Koszycach. Na koszyckiej starówce znajduje się najdłuższy na Słowacji deptak. Poruszając się po nim, można podziwiać piękno okolicznych kolorowych kamieniczek i zawędrować do uważanej za najładniejszą uliczkę w mieście zwaną ulicą Rzemiosła (Hrnčiarska).

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

3.9/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić