15 Najlepszych Atrakcji w Krynicy Morskiej i okolicy w 2024

fotografia – Pixabay

Zbliża się lato i zaczynasz planować urlopowy wyjazd ? Oczywiście w takich przypadkach najważniejszy jest odpowiedni wybór miejsca, do którego chcemy pojechać, żeby w trakcie pobytu skorzystać z każdej możliwości rozrywki. Jest to szczególnie ważne jeśli posiadamy już rodzinę i w trakcie wypoczynku będziemy spędzać czas razem z dziećmi. Warto w takich przypadkach zastanowić się nad odwiedzeniem Krynicy Morskiej, która jest idealnym wyborem w takich przypadkach, a dzisiaj opowiemy sobie dlaczego.

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie dokładnie znajduje się ta nadmorska miejscowość. Sprawdzając na mapie zauważymy, ze znajduje się ona na końcu polskiej strony Mierzei Wiślanej. Łatwo również zauważyć, ze ma ona dostęp zarówno do Zatoki Gdańskiej, jak i do Zalewu Wiślanego dzięki czemu znajdziemy tam wiele interesujących miejsc i będziemy mogli przeżyć niezapomniane wakacje.

Co i gdzie w Krynicy, czyli co można tutaj robić ?

1. Plaża i kąpielisko morskie

Przede wszystkim jak w przypadku każdej nadmorskiej miejscowości warto zwrócić tu uwagę na plażę oraz działające kąpielisko morskie. Warto również pamiętać, że plaża jest otoczona przez sosnowo-bukowy las oraz wydmy.

Plaża w Krynicy Morskiej zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

2. Port rybacki i molo

Kolejną atrakcją związaną z morzem jest port rybacki i molo znajdujące się od strony Zalewu Wiślanego. Warto wiedzieć, ze w tym właśnie miejscu możemy zapoznać się z tajnikami rybołówstwa ale również pasjonaci rejsów znajdą tam coś dla siebie. Port ten jest również przystanią dla statków pasażerskich, wiec możemy odbyć rejs do Fromborka, Tolkmicka i Elbląga, jak i na rejsy po zalewie. Nie jest to jednak jedyny port w tej miejscowości, ponieważ jest jeszcze przystań rybacka od strony Zatoki Gdańskiej, z której rybacy codziennie wypływają celem połowu ryb.


→ Zobacz także: Najlepsze restauracje w Krynicy Morskiej – czyli gdzie wybrać się na pyszną rybkę i nie tylko ?


3. Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Ciekawa atrakcją turystyczną, którą warto zwiedzić razem z rodziną jest latarnia morska w Krynicy Morskiej. Warto wiedzieć, ze ta istniejąca pochodzi z 1951 roku i została wzniesiona na miejscu poprzedniej latarni z 1895, która została zniszczona w czasie trwania II Wojny Światowej. Jej wysokość to aż 26 metrów, wiec z jej szczytu rozciąga się piękny widok.

Warto więc wybrać się tam w okresie letnim, gdy ten obiekt jest otwarty dla zwiedzających, a gdy już się tam wybierzemy, to w okolicy znajdziemy też pomnik poświęcony Żołnierzom Armii Radzieckiej oraz jedyną w całym naszym kraju ulicę Telexpressu!

4. Park Krajobrazowy Mierzeji Wiślanej

Jeżeli jesteśmy miłośnikami natury i lubimy wybierać się do parków krajobrazowych, to w Krynicy Morskiej również znajdziemy dla siebie tego rodzaju miejsce. Warto odwiedzić obszary Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, który znajduje się w zachodniej części, a także rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej chroniący blisko 200-letnie drzewa.

5. Wielbłądzi Garb

To najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.), a jednocześnie najwyższa stała wydma w Europie. Z jej szczytu możemy obserwować Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany.

6. Muzeum Krynicy

W tej miejscowości znajdziemy również atrakcje dla miłośników historii, ponieważ miejscowość ta ma prywatne Muzeum Krynicy. Jest to miejsce, w którym prześledzimy historię Krynicy Morskiej. Odwiedzając to miejsce, będziemy mogli obejrzeć ciekawe zbiory dokumentujące życie tego miasta praktycznie od jego powstania, aż do czasów obecnych. To naprawdę ciekawa lekcja historii, której próżno szukać w książkach, w końcu czemu nie mielibyśmy dowiedzieć się więcej o miejscu naszego pobytu?

7. Miejscowość Piaski

Warto wiedzieć, że ze względu na bliskość granicy polsko-rosyjskiej do Krynicy Morskiej przynależy również inna miejscowość, czyli Nowa Karczma, znana bardziej jako Piaski. Słynie ona z tego, że jest najbardziej wysunięta na wschód miejscowość na Mierzei Wiślanej. Do granicy z Rosją jest stąd tylko 4 km, a droga prowadzi przyjemnym szlakiem przez las.

Co ciekawe potoczna nazwa Piaski wywodzi się od wędrujących wydm w tym rejonie. Dzięki takiemu położeniu „na krańcu” Polski miejscowość jest wyjątkowo spokojna i raczej nie uświadczymy tu tłumów. Jest tu kilka pensjonatów oraz przystań rybacka. Jeśli więc lubi spokój i cisze, to warto zastanowić się nad odwiedzeniem również tej miejscowości.

8. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich pozwala turystom i wczasowiczom lepiej poznać historię i specyfikę tych terenów. Umiejscowiona przy ul. Rybackiej placówka prezentuje wystawę, przybliżającą historię rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Jednym z najciekawszych eksponatów jest oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy, przeniesiony z pobliskiej wsi Łaszka. Wrażenie robią także oryginalne środki żeglugi – łodzie rybackie, bojer, a także barkas, czyli jednostka o napędzie żaglowym, używana przez miejscowych rybaków jeszcze w latach 60’ ubiegłego wieku.

9. Wieża widokowa – Góra Pirat

10. Rejsy po Zalewie Wiślanym

Rozciągający się na wschód od ujścia Wisły Zalew Wiślany ma wiele do zaoferowania miłośnikom relaksu w otoczeniu malowniczej przyrody. Jedną z ciekawszych form eksploracji Zalewu są turystyczne rejsy. Z portu w Krynicy Morskiej można popłynąć do Elbląga, Tolkmicka czy Fromborka, bądź udać się na kilkudziesięciominutowy rejs z przewodnikiem, który przybliży nam najciekawsze krajobrazy nadmorskich lasów i wydm. Większość rejsów odbywa się jedynie w sezonie letnim, a bilety i informacje łatwo uzyskać w krynickim porcie.

11. Pomniki w Krynicy Morskiej

Spacerując po Krynicy natkniemy się ponadto na kilka ciekawych obiektów, jak pomnik stada dzików, pomnik pierwszych osadników przybyłych tu po II wojnie światowej, czy Ławeczka “Zakochani”, oblegana przez pary poszukujące odpowiedniego momentu na pamiątkowe zdjęcie.

12.  Nadmorska promenada i ścieżka rowerowa w Krynicy Morskiej

Krynica Morska ma do zaoferowania dużo więcej, niż tylko przysłowiowe smażenie się na plaży. Tutejsza promenada i ścieżka rowerowa zapewniają możliwość aktywnego spędzenia czasu i poczucia miejscowego kolorytu.

13. Lunapark w Krynicy Morskiej

14. Frombork

Rejs po Zalewie Wiślanym można zakończyć w miejscowości Frombork, która związana jest z życiem Mikołaja Kopernika.

15. Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie to jedno z tych miejsc w Polsce, które stanowią trudną, ale wciąż potrzebną lekcję historii. Muzeum mieści się na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym w latach 1939 – 1945 zginęło ok. 65 tysięcy więźniów. Główny element trasy turystycznej stanowią zabudowania obozu wraz z wystawami dokumentującymi jego bolesną historię. Ponadto, na terenie muzeum znajdują się liczne instalacje upamiętniające ofiary, na czele z Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a także Forum Narodów.

———————————————————————————————————-

Planując wakacyjne wędrówki warto zastanowić się nad odwiedzeniem właśnie Krynicy Morskiej. Wybierając tę miejscowość na miejsce wakacyjnych przygód na pewno się nie zawiedziemy i będziemy mogli skorzystać z wielu atrakcji oferowanych w tym miejscu. W końcu znajdują się tam miejsca, które zachwycą zarówno pasjonatów historii, przyrody czy też morskich przygód. Jak doskonale widać jest to również idealne miejsce na spędzeniem lata razem z rodziną. W końcu nikt nie będzie się tam nudził, a rekreacyjne kąpiele będą uzupełniane ciekawymi wyprawami. A jeśli i tego będzie nam mało, to zawsze możemy wyskoczyć na chwilę do pobliskim miejscowości.

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić