Jezioro Gardno, zwane niegdyś Jeziorem Gardeńskim oraz Jeziorem Gorda, znajduje się w województwie pomorskim i jest jeziorem przybrzeżnym. Od Morza Bałtyckiego oddziela je tylko piaszczysta mierzeja, a cały zbiornik wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Ze względu na bardzo atrakcyjne położenie, okolica jeziora cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Powierzchnia jeziora to 2469 hektarów, a maksymalna głębokość to tutaj tylko nieco ponad dwa metry. Zbiornik słynie jako idealny teren do uprawiania turystyki kwalifikowanej, dlatego regularnie pojawiają się tutaj miłośnicy sportów wodnych, takich jak windsurfing i żeglarstwo, a także fani wędkarstwa.
2. Jezioro znajduje się na terenach, które są wyjątkowo bogate pod względem fauny i flory. Bujna przyroda, wyróżniająca się rzadkimi gatunkami roślin, a także atrakcyjne szlaki turystyczne sprawiają, że okolice jeziora świetnie nadają się do trekkingu, długich pieszych spacerów i wycieczek rowerowych. Z pewnością miejsce to docenią ludzie ceniący aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.
3. Gardnieńskie Lęgi to obszar ścisłej ochrony w okolicach jeziora mający prawie czterysta hektarów. Znajdują się tutaj miejsca lęgowe oraz żerowiska wielu gatunków ptaków, a wśród nich brodźców, biegusów czy batalionów. W pobliżu znajduje się Gardna Wielka, czyli stara wieś rybacka, gdzie warto odwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku.
4. Piaszczysta mierzeja oddzielająca jezioro od Morza Bałtyckiego jest obszarem ochrony ścisłej, gdzie występują liczne gatunki roślin rzadko spotykane w innych miejscach w Polsce. Na terenie rezerwatu znajdują się również wydmy Mierzei Łebskiej.
5. Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych na terenie Polski. Został utworzony w latach sześćdziesiątych XX wieku i zajmuje powierzchnię ponad trzystu dwudziestu kilometrów kwadratowych. Teren parku jest bardzo zróżnicowany – znajdują się tutaj jeziora, bagna, lasy, torfowiska, łąki oraz ruchome wydmy.
6. Do największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego należą ruchome wydmy. Ziarna piasku są tutaj nieustannie przesypywane przez wiatr, a w związku z tym, że nie maja jak zatrzymać się na roślinności, układ wydm zmienia się zgodnie z kierunkiem wiatru. Kiedy na terenie wydm pojawiają się jakieś rośliny, wydmy utwierdzają się w danym miejscu. Mimo to można jednak powiedzieć, że krajobraz regularnie się tutaj zmienia.
7. Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie powstało w 1974 roku. Tutejsze ekspozycje poświęcone są ekosystemom typowym dla okolic Słowińskiego Parku Narodowego. Można tutaj sporo dowiedzieć się o okolicznych jeziorach, wydmach, roślinach i zwierzętach występujących na terenie, a ponadto zobaczyć eksponaty wykopane podczas badań archeologicznych.
8. Niedaleko od jeziora Gardno, w konkretnie w Klukach koło Smołdzina, znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej. To miejsce, która warto odwiedzić, aby przekonać się, jak wyglądało codzienne życie w tych stronach w poprzednich epokach. Skansen rocznie jest odwiedzany przez kilkadziesiąt tysięcy osób, które mają okazję poznawać tutaj kulturę Słowińców.
9. W znajdującej się niedaleko osadzie Czołpino znajduje się słynna latarnia morska z drugiej połowy XIX wieku. Ma dwadzieścia pięć metrów wysokości, a tuż obok zaczyna się ścieżka dydaktyczna “Latarnia”, na której można poznać roślinność typową dla nadmorskiego boru. W miejscowości znajduje się również Wydma Czołpińska, uznawana za jedną z najciekawszych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.
10. Rowokół to polodowcowe wzgórze znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na najstarszych mapach morskich wyraźnie widać, że mające ponad sto metrów wysokości wzgórze było bardzo ważnym punktem orientacyjnym i nawigacyjnym dla żeglarzy. Przebiega tędy znany szlak turystyczny, a na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękną panoramę okolicy.
11. Wydma Łącka jest zdecydowanie najpopularniejszą wydmą w tych okolicach. Wznosi się na wysokość ponad czterdziestu metrów nad poziomem morza, a jej położenie sprawia, że ze szczytu można podziwiać nie tylko Morze Bałtyckie, ale również Jezioro Łebsko, Rowokół oraz inne wydmy.
12. Zatopiony Las w okolicach Czołpina robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Kilka tysięcy lat temu w tym miejscu znajdowała się puszcza bukowo-dębowa. Najpewniej została ona ścięta lub spalona przez naszych przodków, a następnie znalazła się pod wodą. Kiedy Morze Bałtyckie naniosło na ten obszar piach, pnie drzew znalazły się pod nim. Dziś miejsce to przypomina sporą plażę, która jest naszpikowana wystającymi z piasku pniami.
13. Południowa część Jeziora Gardno jest przeznaczona dla wędkarzy, który mogą również wędkować na kanale, który łączy akwen z Morzem Bałtyckim. Wędkarze przybywają tutaj przede wszystkim, żeby łowić węgorze, okonki oraz płocie.
14. Na niewielkiej wysepce Jeziora Gardno znajduje się rezerwat przyrody o nazwie Kamienna Wyspa. Jest to siedlisko bardzo rzadkich gatunków ptaków, dlatego okolice te często przyciągają ornitologów, a także fotografów przyrody.
15. Największym jeziorem na terenie Słowińskiego Parku Narodowego jest jezioro Łebsko, będące również trzecim największym jeziorem w całej Polsce. Przez jezioro przechodzi rzeka Łeba, która uchodzi do Morza Bałtyckiego. Miejsce to zachwyca bogactwem przyrodniczym, a także bardzo zaawansowaną infrastrukturą turystyczną.