Drawsko Pomorskie – Atrakcje i Ciekawe miejsca 2024

fotografia by Kapitel / Wikipedia

Drawsko swoją współczesną sławę zawdzięcza niedalekiemu poligonowi wojskowemu. Ów poligon zajmuje powierzchnię ponad 36 tysięcy hektarów i jest największym poligonem w Europie. Jedynie tu duże jednostki taktyczne mogą w ramach szkolenia rozwinąć natarcie lub obronę. Drugiego takiego miejsca nie ma w Europie. Dzięki tym parametrom poligon ten cały czas „żyje”, bowiem w ćwiczeniach na jego terenie szkolą się oddziały wojskowe z całej Europy i spoza niej.

Atrakcje Drawsko Pomorskie i okolice

Biorąc pod uwagę czas w jakim powstawało miasto i oddziaływanie wpływów niemieckich nie jest niczym dziwnym, że większość obiektów zabytkowych ma typowy dla gotyku i zabudowy niemieckiej charakter.
Najważniejsze zabytki to:

– Mury obronne – pozostałości pochodzących ze średniowiecza murów można zobaczyć w mieście. Mury otaczające miasto miały 3 bramy wjazdowe. Cały pierścień murów dodatkowo wzmacniały obwałowania i fosy zasilane w wodę przez rzekę Drawę. W czasach budowania murów ich długość wynosiła ponad 1700 metrów. Do dzisiaj zachowały się tylko małe ich fragmenty.

– Kościół Zmartwychwstania Pańskiego – budowa tego budynku kościelnego trwała od połowy XIV wieku do połowy XV wieku. Budowla jest w stylu późnogotyckim. W 1664 kościół uległ spaleniu w wyniku pożaru zawaliły się gotyckie sklepienia. Odbudowa zniszczonych sklepień została przeprowadzona dopiero w 1913 roku.

– Ratusz – jest stosunkowo młodą budowlą powstałą na przełomie XIX i XX wieku. Budynek wzniesiono w stylu eklektycznym. W chwili obecnej znajdują się tam siedziba Urzędu Miasta.

– Magazyn Solny – powstał w 1700 roku jako miejsce składowania soli, dziś w jego wnętrzu znajduje się muzeum gromadzące pamiątki związane z historią Drawska

W pobliżu Drawska znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warte są obejrzenia, zaliczyć do nich można:

– Pałac w Karwicach – neogotycka budowla pałacowa z XIX wieku
– Kościół w Mielenku Drawskim – wybudowany w 1662 roku w technologi szachulcowej o dość nietypowym układzie belek ryglowych.
– Kościół w Zarańsku – zbudowany w II połowie XIX wieku i co ciekawe cały jest wymurowany z kamienia ciosanego.
– Rzeka Drawa – najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego, ze względu na bardzo urokliwe tereny przez które przepływa jest doskonałym miejsce na spływy kajakowe.
– Kościół w Wolicznie – bardzo ciekawie wyglądający budynek wzniesiony w technologi szachulcowej

Drawsko Pomorskie z racji swojego położenia doskonale nadaje się na bazę wypadową dla miłośników wędkarstwa oraz grzybiarzy. Okoliczne lasy i jeziora dostarczyć mogą fajnego wypoczynku w ciszy i spokoju.

Osobom zmotoryzowanym mogą wybrać się do miejscowości w najbliższej okolicy – Świdwin, Połczyn Zdrój

Drawsko Pomorskie – krótko historycznie

Ślady pierwszych osad pochodzą z VII wieku. Miejsce to w X -XII wieku znajdowało się na styku Wielkopolski zamieszkiwanej przez Polan a terenami zamieszkałymi przez Pomorzan. Wiódł tędy szlak handlowy z Wielkopolski nad Bałtyk. Mieszko I przyłączył te tereny do granic tworzącego się państwa pierwszych Piastów. Niestety dominacja Polska trwała krótko i tereny te pod koniec XIII wieku opanowali Brandenburczycy. Ze względów politycznych i gospodarczych było to złe dla Polski, ale dla miasta było to bardzo dobre rozwiązane. Ludy o korzeniach germańskich w tamtych czasach były bardziej rozwinięte cywilizacyjnie, a co za tym idzie również gospodarczo. Pierwszą oznaką zmian było nadanie Drawsku praw miejskich w roku 1297. Od tego momentu miasto zaczęło się szybko rozwijać. Drawsko Pomorskie weszło w skład Nowej Marchii. Niestety rozwój miasta został zahamowany w okresie wojny trzydziestoletniej, kiedy to w roku 1626 miasto zostało zniszczone
.
W granicach polskich Drawsko znalazło się w wyniku zmian po II wojnie. Na początku marca 1945 roku miasto zostało zdobyte z rąk niemieckich przez oddziały Wojska Polskiego przy wsparciu żołnierzy radzieckich, W wyniku walk miasto zostało w 50 procentach zniszczone.

Miasto i okolica posiada ciekawą bazę noclegową gdzie każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie warunki. Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić