Atrakcje Świdwin 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia by Rdswdn / Wikipedia

Świdwin to miasto położone  w północno-zachodniej Polsce na terenach Pomorza Zachodniego. Przez miasto przepływa rzeka Rega, a w granicach miasta znajduje się jezioro Bukowiec.

Pomorskie miasta posiadają swój specyficzny urok. Długie oddziaływanie różnych kultur sprawia, że miasta zwłaszcza Pomorza Zachodniego są do siebie w pewien sposób podobne. Najwięcej zabytkowych budowli pochodzi zazwyczaj ze średniowiecze, a te nowsze np. z XIX czy początków XX wieku nawiązują architektonicznie do starej zabudowy miast. Takim miastem jest Świdwin.

Zabytki i atrakcje Świdwina

Podobnie jak miasta ze średniowieczną zabudową, również w Świdwinie całe stare centrum miasta zostało wpisane do rejestru zabytków. Będąc w mieście warto obejrzeć kilka ciekawy miejsc:

– Zamek w Świdwinie – powstanie zamku w Świdwinie to długotrwały proces polegający na przebudowach i rozbudowach pierwotnej bryły wzniesione w XIII wieku. Kolejni użytkownicy dokonywali licznych zmian powodujących przekształcanie się całej budowli. Ostatecznie zamek nosił charakter zamku rycerskiego. Ostatnimi użytkownikami dokonującymi poważnych przebudowań byli zakonnicy joannici. Joannici zajmowali zamek od roku 1540 do 1808 roku kiedy to przeszedł w ręce władz pruskich i stał się siedzibą różnych urzędów
.
– Brama Kamienna – w dawnych czasach miasto posiadało 3 bramy do dzisiejszych czasów utrzymała się jedna. Zbudowana w XIV wieku stanowiła początek drogi prowadzącej do Białogardu. W swej wielowiekowej historii wiele razy była przebudowywana. Ciekawostką są drewniane wrota w które brama została wyposażona za sprawą miejscowego stolarza. Wrota osadzone zostały w 2002 roku .

– Mury Obronne – pierwsze murowane zabezpieczenie zaczęło powstawać na początku XIV wieku. Umocnienia przebudowano i rozbudowano zarazem pod rządami Krzyżaków. Po oblężeniu i zdobyciu miasta przez Szwedów w 1630 roku, mury nie były już odbudowywane, a z czasem rozpoczęła się ich powolna rozbiórka. Metody prowadzenia działań wojennych wykraczały zdecydowanie poza koncepcje budowania warownych miast.

– Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – obiekt sakralny powstały w 1338 roku w typowej gotyckim stylu. Wbudowany został z czerwonej cegły. Wieża kościelna dobudowana została 30 lat po zbudowaniu głównej bryły. Pomimo świętego miejsca jakim są kościoły ten w Świdwinie kilka razy ulegał żywiołom z uderzeniem pioruna włącznie. Po każdej katastrofie wierni odbudowywali mury kościoła.

– Wieża Bismarcka – zbudowana w 19011 roku jest kolejnym przykładem szacunku jakim darzono „żelaznego kanclerza”. Wieżę wybudowano na wzgórzu w obrębie parku miejskiego. Mającą 22 metry wysokości wieżę można jedyni podziwiać bez możliwości wejścia na jej wierzchołek.

W obrębie miasta znajduje się jezioro, które niestety w chwili obecnej nie zachęca do korzystania ze swoich uroków. Przekazanie tego terenu w prywatne ręce okazało się bardzo nietrafnym rozwiązaniem.

Świdwin – krótko historycznie

W pierwszych wiekach nowego tysiąclecia miasto znajdowało się na ważnym szlaku kupieckim, łączącym Kołobrzeg z Wielkopolską. Znaczenie tego szlaku potwierdzały powstające grody wzdłuż jego przebiegu.

Pierwsze wzmianki o istnieniu grodu w rejonie dzisiejszego Świdwina pochodzą z 1280 roku. W czasach tych władzę na tym terenie sprawowali margrabiowie brandenburscy, którzy nadali osadzie prawa miejskie.

Początkowo rządy oddane zostały w ręce zakonnikom z zakonu norbertanów z Trzebiatowa. Ich krótka zwierzchność nad miastem została zakończona wraz z włączeniem Świdwina do Nowej Marchii.

Miasto wielokrotnie zmieniało swoich zarządców głównie związanych z nacją niemiecką. Niestety próby włączenia miasta w granice Polski nie kończyły się powodzeniem.

Miasto w granicach Polski znalazło się po zakończeniu II wojny w 1945 roku. Początkowo nosiło nazwę Świbowina. Na całe szczęście ta niefortunna nazwa została w maju 1946 roku zmieniona na Świdwin.

Ze Świdwina warto wybrać się do pobliskich miejscowości w których również znajdziemy ciekawe miejsca do odwiedzenia – Połczyn-Zdrój, Drawsko Pomorskie, czy też Kołobrzeg do którego jest stąd 50 kilometrów.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić