Trójmiasto każdy Polak zna. Ciekawe ile osób zna Małe Trójmiasto Kaszubskie? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste: Wejherowo, Reda, Rumia. Nazwa wzięła się od związku łączącego te trzy miasta w ramach Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”.
Wejherowo atrakcje 2022
1. Kalwaria Wejherowska
Zespół 26 kaplic ufundowanych przez założyciela miasta. Kaplice rozlokowano na trzech wzgórzach noszących nazwę: Góra Oliwna, Góra Syjon, Góra Kalwaria. Kapliczki powstawały w latach 1649-1655. Miejsce to uznawane jest za perłę architektury sakralnej. Każda kaplica nosi nazwę związaną z Jezusem Chrystusem. 26 kaplica nosi nazwę Bramy Oliwnej i jest traktowana jako przywitanie pielgrzymów przybywających do Oliwy.
2. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Wejherowskiej
Muzeum zajmuje zabytkowy Pałac Keyserlingków i Przebendowskich. W zbiorach muzealnych znajdują się bezcenne zabytki piśmiennictwa i muzyki. Tak bogatych zbiorów nie posiada żadna placówka w Polsce. Zbiory zapisanych kart, uzupełnione są przez liczne pamiątki związane z twórcami pochodzącymi z tych rejonów. Muzeum żyje nie tylko eksponatami, jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, naukowego i koncertowego. Część zbiorów stanowi stałą ekspozycje, a część jest wystawiana gościnnie w ramach wystaw czasowych.
3. Zabytki warte obejrzenia
- dworzec kolejowy wybudowany w roku 1868
- ratusz miejski
- pałac w wejherowie
- kościoły wejherowskie
- szachulcowy szpitalik z XVII wieku
- budynek sądu z 1880 roku
- młyn wodny nad rzeką Cedron z XVII wieku
- klasztor Franciszkanów z podziemnymi kryptami rodzin Przebendowskich i Wejherów
- eklektyczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku
4. Plac Wejhera
Centralnym miejscem miasta jest rynek znany pod nazwą Plac Wejhera, na którym znajduje się pomnik założyciela miasta.
5. Język Kaszubski
W każdym zakątku miasta usłyszeć można starą kaszubską gwarę. Chociaż określenie gwara może być obraźliwe bo jest to język kaszubski. Każdy kto chciałby poznać kolejne litery kaszubskiego alfabetu, może to zrobić spacerując uliczkami miasta. W płyty chodnikowe wkomponowane zostały granitowe płyty z wykutymi w nich kolejnymi literami kaszubskiego alfabetu.
6. Szlaki piesze i rowerowe
Okolice Wejherowa mogą dla wielu osób pełnić rolę miejsc spacerowych i atrakcyjnych tras rowerowych. Można wybrać się na „Szlak Wejherowski” i odbyć całą liczącą 55 kilometrów drogę lub jej część.
„Szlak Puszczy Darżlubskiej” to kolejna możliwość długiego spaceru. Zaczyna się przy dworcu kolejowym w Wejherowie i można go przebyć pieszo lub rowerem.
Wszystkie miejsca pieszych czy rowerowych wypadów są opisane i odpowiednio oznakowane. Każdy może wybrać sobie najodpowiedniejszy dla niego fragment trasy lub pokonać ją całą.
Wejherowo – krótko historycznie
Biorąc pod uwagę inne miasta i miejscowości Pomorza Gdańskiego jest to stosunkowo młode miasto. Założone zostało w 1643 przez wojewodę Jakuba Wejhera. Doszukiwanie się nazwy miasta w tym przypadku jest bardzo proste. Początkowo funkcjonowała nazwa Wejherowska Wola lub Nowe Miasto. Na przestrzeni wieków nazwa była wielokrotnie zmieniana, aż do obecnej wersji.
W następstwie I rozbioru Polski w 1772 roku miasto znalazło się w granicach zaboru pruskiego. Prusy władały miastem aż do 1920 roku kiedy to Wejherowo wróciło do Polski. Powrót nie był tak oczywisty, wobec odłączenia od Prus protestowała lokalna ludność.
Czasy II wojny to ponowne rządy niemieckie i powrót do starej nazwy: Neustadt in Westpreußen. W czasie okupacji spora grupa mieszkańców miasta została zamordowana przez Niemców. Wyzwolenie przyszło w marcu 1945 roku i nastąpił powrót do obowiązującej do dziś nazwy miasta.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj