Ruchome Wydmy pod Łebą 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Na mierzei pomiędzy jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim znajdują się Ruchome Wydmy, które od lat stanowią jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy. Malownicze położenie i widok rodem z pustyni przyciąga turystów, którzy co roku tłumnie odwiedzają tę część polskiego wybrzeża.

Oto kilka ciekawostek na ich temat.

1. Ruchome Wydmy położone są na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który jest jednym z dwóch nadmorskich parków tego typu w Polsce. Został specjalnie utworzony po to, aby osłonić bagna, torfowiska, lasy, bory i jeziora przybrzeżne.

2. Pod wpływem silnego wiatru wydmy przemieszczają się o kilka metrów na wschód każdego roku. Ich piasek stopniowo zasypuje znajdujące się w tych okolicach lasy.

3. Największa wydma, należąca do słynnych Ruchomych Wydm, ma aż 500 hektarów powierzchni.

4. Najwyższą wydmą jest tak zwana Łącka Góra o wysokości 42 metrów. Turyści, którzy decydują się wdrapać na jej szczyt, mają okazję podziwiać imponujący widok na pustynny krajobraz, Morze Bałtyckie i jezioro Łebsko.

5. Na Łącką Górę można dostać się z pobliskiej miejscowości Rąbka, skąd na najwyższą wydmę odjeżdżają meleksy przeznaczone dla turystów. Na Ruchome Wydmy można się również dostać pieszo od strony morza, uiszczając opłatę za wstęp na teren parku.

6. Na terenie parku można się poruszać wyłącznie po ustalonych szlakach, a tych jest tam ponad 140 kilometrów. Wszystkie z nich obfitują w niesamowite widoki oraz możliwość zobaczenia z bliska rzadkich okazów roślin.

7. W parku znajduje się również mnóstwo ścieżek rowerowych. Ze względu na rowerzystów dostosowano tutejszą infrastrukturę. Wypożyczalnie rowerów umożliwiają dojazd na Ruchome Wydmy za pomocą pożyczonych pojazdów.

8. Warto wziąć pod uwagę długość i trudność poszczególnych tras. Wyprawa na szczyt najwyższej wydmy z Rąbek może zająć nawet sześć godzin i jest męcząca, chociaż warta całego wysiłku.

9. Z Góry Łąckiej można się wybrać szlakiem na zachód. Idąc w tamtym kierunku turyści dojdą do pięknej latarni morskiej w Czołpinie.

10. Wyprawa na Ruchome Wydmy to doskonała okazja, aby zobaczyć rzadkie gatunki ptaków. Żyją one w okolicach jeziora Łebsko i są przedmiotem badań ornitologów. Z kolei dla turystów stanowią często urozmaicenie wypraw w te okolice.

11. Z Łeby do wydmy jest nieco ponad 8 km. Można się tutaj dostać piechotą, rowerem lub za opłatą – meleksem.

3.9/5 - (53 votes)
1 comment
  1. Brak możliwości wejścia z psem nawet małym a opłatę można uiścić przez internet co przy braku zasięgu w okolicy jest niemożliwe za to w nagrodę można wrócić całkowicie za darmo spowrotem tą samą drogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić