Plaże w Gdańsku – Gdzie warto się wybrać

Plaże w Gdańsku
foto – Pixabay

Miłośnicy plażowania w Polsce mają naprawdę duży wybór. Nasze wybrzeże jest dość długie i zróżnicowane pod względem jakości plaż. Jednak nie trzeba zjeżdżać polskiej linii brzegowej z Bałtykiem od zachodu do wschodu, aby dokonać przeglądu plaż. Tym z Was, którzy lubią morskie kąpieli serdecznie polecamy Zatokę Gdańską, której wody są nieco spokojniejszy i cieplejsze niż na otwartym morzu. Biorąc pod uwagę kapryśną polską, letnią pogodę jest to duży atut. Szczególnie dla całych rodzin podróżujących z dziećmi.

Ciekawym punktem dla wielbicieli morskich rozrywek jest Gdańsk – rozbudowana infrastruktura i dodatkowe atrakcje charakterystyczne dla wielkiej metropolii, ale również pięknie bałtyckie kąpieliska, zachowujące unikatowy charakter kurortu. Choć z pozoru ten zespół cech wydaje się nie możliwy do pogodzenia w jednym miejscu – Gdańsk zdecydowanie daje radę! Malownicze położenie i odpowiednie wykorzystanie plaż, dzięki mądremu zagospodarowaniu nadmorskich terenów oraz łagodna linia brzegowa – to krótka charakterystyka gdańskiego wybrzeża. Gdańskie kąpieliska charakteryzujące się brakiem ostrych skoków głębokości uchodzą za bezpieczne.
Szerokość plaż sprawia, że nawet w sezonie letnim nie powinniśmy mieć dużych problemów ze znalezieniem na nich kawałka miejsca dla siebie. Piaszczysty charakter plaż nie dziwi w przypadku polskiego wybrzeża, ale ich czystość i stopień zadbania już zasługuje na podziw. W wysokim sezonie turystycznym plaże są codziennie sprzątane. Znajduje się na nch także ważna z perspektywy plażowiczów infrastruktura, taka jak toalety, przebieralnie czy też stojaki a rowery. Nic więc dziwnego, że większość gdańskich plaż może poszczycić się otrzymywanym rok rocznie certyfikatem Błękitnej Flagi, potwierdzającym najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa plaż.
Wiele plaż oferuje także dodatkowe usługi takie jak wypożyczalnie sprzętu sportowego, zarówno klasycznie kojarzącego się ze sportami wodnymi, jak i mniej oczywistych gadżetów plażowych takich jak latawce, piłki czy też zestawy do gry w badmintona.
Każde gdańskie kąpielisko jest jednak trochę inne, warto więc zapoznać się z ich listą i charakterystyką, aby wybrać to najbardziej odpowiadające naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Prezentując najlepsze i najbardziej charakterystyczne plaże Gdańska zaczynamy od Brzeźna. Gdańsk Brzeźno to najpopularniejsze kąpielisko, z charakterystycznym molo o długości 136 metrów. Dojście do plaży odbywa się poprzez deptak, przy którym nie brakuje atrakcji, takich jak na przykład park linowy i punkty gastronomiczne.

Kolejnym godnym odnotowania punktem jest Gdańsk Jelitkowo. Niegdyś stanowiące kurortową część miasta Jelitkowo znajduje się obok Potoku Oliwskiego. Na terenie kąpieliska wydzielony został akwen dla dzieci, ze zjeżdżalniami wodnymi, plażową siłownią i wypożyczalnią kul wodnych. Jelitkowo i Brzeźno są połączone nadmorską ścieżką spacerowo-rowerową.

Plaża Gdańsk Stogi to kąpielisko położone najbliżej centrum historycznego Gdańska. Gwarantuje widok na gdański port oraz zazwyczaj mniejszy tłok niż w Brzeżnie i Jelitkowie.

Gdańsk Sobieszewo to wyjątkowa plaża. Położona na Wyspie Sobieszewskiej w sąsiedztwie ujścia Wisły. Administracyjnie jest częścią Gdańska, jednak panuje tu zupełnie odmienny od miejskiego charakteru, nastrój spokojnej nadmorskiej osady. Nie brakuje bazy noclegowej i lokali gastronomicznej. Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się także drugie kąpielisko Gdańsk Orle. Charakterystycznym punktem jest wieża na wydmach. Atmosfera jest tu jeszcze spokojniejsza niż na plaży Sobieszewo. Ostatnim kąpieliskiem wyspy jest Gdańsk Świbno. Znajdujące się najbardziej na wschód, obok przekopu Wisły. To najnowsze, bo działające zaledwie od 2017 roku kąpielisko, jest także najbardziej zacisznym miejscem plażowania w granicach miasta. Jeśli będziemy mieć szczęście możemy spotkać tu żyjące w naturalnym warunkach bałtyckie foki.

4.3/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić