Polskie wybrzeże często jest niedoceniane. Kojarzy nam się z zatłoczonymi plażami, na których trudno o prywatność. W ten sposób najczęściej myślimy o największych i najpopularniejszych miastach. Tymczasem możemy zostać naprawdę pozytywnie zaskoczeni. W Gdańsku bez wątpienia każdy znajdzie plażę idealną dla siebie – zarówno ci, którzy lubią zabawę, aktywność sportową, jak i ci spragnieni ciszy i oddechu od codziennego zgiełku.
1. Plaża w Jelitkowie
Kąpielisko Gdańsk Jelitkowo, znajdujące się w dawnej dzielnicy kurortowej. Plaża położona jest około 10 km od centrum Gdańska.
Na plażowiczów czekają między innymi: zjeżdżalnie wodne, siłownia plażowa czy kładka pozwalająca na wodowanie niedużych jednostek pływających. W okolicy wejść nr 72 i 73 można znaleźć też boisko do siatkówki oraz bramki do beach soccera i piłki ręcznej. Do plaży przylega Park Jelitkowski. W jego obrębie znajduje się między innymi popularna restauracja Plażowa. Można się w niej posilić w czasie odpoczynku nad wodą, a wieczorami chętnie odwiedzają ją miłośnicy zabaw tanecznych, które przy dobrej pogodzie odbywają się na zewnątrz.
Na plażę w Jelitkowie można dotrzeć tramwajami nr 2, 4, 6, 8 i autobusami linii nr 227. Pętlę, do której docierają, dzieli od niej kilka minut spaceru.
2. Plaża Przymorze
Plaża Przymorze znajduje się między Jelitkowem a Brzeźnem. Kąpielisko obejmuje około 800 m plaży o szerokości 60–70 m. Otoczona wydmami jest polecana przez plażowiczów ze względu na panujący na niej spokój – nawet w środku sezonu. Na plażę można dotrzeć deptakiem na ulicy Jantarowej.
Do plaży przylega Park Nadmorski im. Ronalda Reagana. Ten największy w Gdańsku park obejmuje obecnie około 85 ha. W jego granicach znajdują się dwa stawy, a także utworzone ścieżki rowerowe, place zabaw, place rekreacyjne i wypoczynkowe, skatepark, górka saneczkowa, a nawet specjalne miejsce na rozpalenie ogniska czy grilla. Wizyta w parku będzie dobrym urozmaiceniem w czasie plażowania lub po nim.
3. Plaża Brzeźno
Plaża w Brzeźnie przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą w kraju. Znajduje się w miejscu historycznym – pierwsze kąpielisko na Pomorzu Gdańskim zostało wyznaczone właśnie w dzielnicy Brzeźno jeszcze w XIX w. Obecnie na plaży znajdują się dwie strefy strzeżone – kąpielisko Dom Zdrojowy (o długości linii brzegowej 100 m) oraz Molo (500 m).
Na plaży w Brzeźnie bez problemu można skorzystać z przebieralni czy toalet. Na plażowiczów czekają wypożyczalnie sprzętu wodnego i leżaków, boiska do siatkówki plażowej czy plac zabaw dla dzieci. Odpoczywając na plaży, warto przespacerować się także po molu, z którego można cieszyć się pięknym widokiem na Bałtyk. Dzisiejsze molo zostało otwarte 1996 r. Prosto na nie można dotrzeć również deptakiem ciągnącym się od skrzyżowania ulicy Czarny Dwór i alei Jana Pawła II. Plaża w Brzeźnie posiada również zaplecze gastronomiczne, uwagę warto zwrócić na restaurację Gruba Ryba serwującą wiele dań rybnych – znajduje się na samej plaży, dzięki czemu posiłek można spożywać, podziwiając morze.
4. Plaża Westerplatte
Plaża Westerplatte jest niewielka w porównaniu z pozostałymi plażami Gdańska. Przed II wojną światową cieszyła się ogromną popularnością, dziś jest niestrzeżona. Znajduje się między Westerplatte a Portem Północnym, dotrzeć na nią można od ulicy Sucharskiego. Ze względu na bliskość portu jest to miejsce atrakcyjne dla miłośników transportu morskiego. Z wygodnego miejsca na piasku można obserwować statki wpływające do portu. Nieopodal plaży znajduje się również jedna z wizytówek Gdańska – Pomnik Obrońców Wybrzeża. Monument upamiętnia obronę Westerplatte we wrześniu 1939 r. Zgodnie z zamysłem jego projektanta, Adama Haupta, ma przypominać wbity w ziemię wyszczerbiony bagnet.
5. Plaża Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska znajdująca się w ujściu Wisły to wyjątkowe miejsce, które zachowało swój naturalny, dziki charakter. Jedno ze strzeżonych kąpielisk znajduje się w Sobieszewie. Plaża w tym miejscu jest bardzo szeroka i spokojna, miejsce na odpoczynek bez trudu można znaleźć także w szczycie sezonu. Od głębi lądu oddzielają ją wydmy oraz las sosnowy. Na plaży nie znajdziemy wypożyczalni sprzętu wodnego, a lokale gastronomiczne są oddalone od niej o kilkaset metrów, dzięki czemu nic nie zakłóca spokojnego odpoczynku. Na miłośników sportu czeka boisko do siatkówki oraz bramki do piłki plażowej, z kolei osoby kochające naturę, mogą wybrać się na spacer plażą w kierunku zachodnim do Rezerwatu Ptasi Raj, w którym można spotkać ponad 200 gatunków ptaków. Na plażę w Sobieszewie można dotrzeć ulicą Falową.
6. Plaża Stogi
Wyspa Stogi znana jest również jako Wyspa Portowa. Oblewają ją wody Bałtyku z Zatoki Gdańskiej oraz Wisły Martwej i Śmiałej. Jej plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Znajdują się na niej boiska do siatkówki oraz piłki plażowej. W niedawno wzniesionym budynku można skorzystać z toalety oraz pryszniców. Kąpielisko jest strzeżone i w sezonie bywa zatłoczone. Na zachód w niedużej odległości znajduje się Port Północny oraz terminal kontenerowy DCT. Z kolei na wschód przy wejściu nr 23 została wydzielona plaża nudystów.
Turyści wybierający się na plażę w Stogach mogą zostawić samochód na pobliskim parkingu samochodowym(malutkim bezpłatnym i nieco większym, ale płatnym) lub skorzystać z komunikacji miejskiej dojeżdżającej na tamtejszą pętlę. Z samego centrum Gdańska można dotrzeć na przykład tramwajem nr 8.
7. Plaża Górki Zachodnie
Plaża w Górkach Zachodnich, choć ma swoich wielbicieli, nie należy do najpopularniejszych, dlatego nawet w sezonie można bez problemu znaleźć na niej miejsce dla siebie i odpocząć. Uważana jest za najromantyczniejszą w Gdańsku. Bez wątpienia przyczyniają się do tego rosnące na skraju i dodające jej uroku brzozy. Bardzo często jest wybierana przez fotografów na sesje ślubne. Decydując się w Górkach Zachodnich na zejście do wody, należy zachować szczególną ostrożną, ponieważ ze względu na znajdujące się tuż obok ujście Wisły, mogą powstawać wiry i prądy wsteczne.
8. Plaża Gdańsk Świbno
Świbno znajdujące się na Wyspie Sobieszewskiej już na przełomie XIX i XX w. stanowiło ważny punkt na rekreacyjnej mapie Gdańska. W drugiej połowie XX w. jednak straciło swoją popularność. W ostatnich latach było znane szczególnie ze względu na foki lubiące wylegiwać się na piasku w tej okolicy. Od niedawna jednak znów przyciąga plażowiczów. Kąpielisko strzeżone otwarto ponownie w 2017 r. – znajduje się przy wejściu nr 7. Bezpośrednio ku niemu prowadzi ul. Trałowa. Na wschód od kąpieliska znajduje się rezerwat Mewia Łacha – chcąc się tam wybrać, należy pamiętać, że dla turystów została wydzielona specjalna ścieżka. Wstęp poza nią jest zabroniony.