Zamek Człuchów

Zamek znajdujący się w mieście Człuchów, w województwie pomorskim, to drugi pod względem wielkości (zaraz po Malborku) zamek Zakonu Krzyżackiego na terenie Polski. Położony jest u nasady półwyspu pomiędzy dwoma jeziorami. Był siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Znanymi postaciami, którzy w nim rezydowali, byli Ulrich von Jungingen, a także Konrad von Wallenrode. Uznaje się, że był jednym z najtrudniejszych do zdobycia obiektów na Pomorzu. Budowę zamku rozpoczęto w 1325 roku, natomiast zakończono ją w 1365. Zamek był również przebudowywany, m. in. w XIX wieku.

Architektura i główne części zamku

Zamek człuchowski wybudowany został w stylu gotyckim. W budowli wyróżnić można cztery główne części: Zamek Wysoki oraz trzy przedzamcza. Każdą z nich otaczał mur wykonany z cegieł i głazów granitowych. Części te połączone były między sobą mostami zwodzonymi, które umieszczone były nad fosami. w zamku znajdowało się 9 baszt i 11 bram.

Najważniejszą częścią budowli był Zamek Wysoki. Wybudowany był na planie kwadratu, posiadał wewnętrzny dziedziniec, cztery skrzydła oraz wieżę. Znajdujące się w nim pomieszczenia przeznaczone były dla rycerzy zakonnych i księży, były tam również jadalnie, sypialnie i kaplica. Największą częścią Zamku Wysokiego, która zachowana jest w całości, jest wieża typu bergfried (pol. stołpu), czyli wieża obronna. Miała służyć jako miejsce ostatniego oporu. W jej podziemiach znajdowała się również studnia oraz lochy dla więźniów. Przedzamcza natomiast pełniły różne funkcje. Mieściły stajnie, spichrze, zbrojownie i wartownie, a także mieszkania dla części załogi i zabudowania gospodarcze. W podzamczu północnym znajdował się pałac starostów.

Historia zamku

Po aneksji Pomorza Gdańskiego Człuchów dostał się w ręce Zakonu Krzyżackiego. Zamek w Człuchowie został wybudowany głównie w celu ochrony szlaku prowadzącego z niemieckich krajów do Prus. Polska parę razy próbowała zdobyć zamek, jednak pozostał on własnością Zakonu do wojny trzynastoletniej. W 1454 roku został zdobyty przez wojska królewskie. W kolejnych latach zamek próbowały odbić wojska krzyżackie i wojska im sprzyjające, a także Szwedzi podczas Potopu, jednak bezskutecznie. Zamek pozostał we władaniu Polski do rozbiorów. W tym czasie w roli starostów występowali przedstawiciele najsłynniejszych rodów polskich. Podczas rozbiorów zamek trafił w ręce pruskie. Wtedy też odbyły się większe i mniejsze jego modyfikacje i przebudowy.

Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty murów obronnych i wieża główna. Obiekt dostosowany jest do zwiedzania i stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

4.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić