10 Ciekawostek o Stadionie w Gdańsku

Jak przystało na największe miasto polskiego wybrzeża morskiego jakim jest Gdańsk, posiada on także największy na wybrzeżu stadion. Niby nic wielkiego, a jednak. Stadion i w dodatku bardzo nowoczesny to wspaniała wizytówka miasta. Historia jego powstania związana jest z organizacją przez Polskę i Ukrainę piłkarskich zawodów o mistrzostwo Europy w piłce nożnej.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

1. Starania o budowę nowego stadionu na terenie Gdańska, władze miasta podjęły w roku 2004. Ówczesny Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz złożył ofertę Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej przygotowania obiektu na imprezę sportową planowaną przez PZPN, a związaną z ubieganiem się Polski o możliwość organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w roku 2012.

2. Informacja o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy obwieszczona została w kwietniu 2007 roku. Tym samym władze miasta kierowane intuicją wyprzedziły swoją inicjatywą to co miało się odbyć dopiero w 2012 roku.

3. W połowie grudnia 2008 roku przystąpiono do realizacji projektu budowy stadionu. Teren na którym rozpoczęto budowę zajmowały wcześniej ogródki działkowe. Prace zakończono 19 lipca 2011 roku uzyskując pozwolenie na użytkowanie obiektu.

4. Zanim prace budowlane zostały zakończone prawa do nazwy stadionu wykupiła PGE Polska Grupa Energetyczna. Umowa obejmowała pięcioletnie prawa do nazwy stadionu, która brzmiała PGE ARENA Gdańsk. Kolejne pięć lat stadion nosił nazwę Stadion Energa Gdańsk. Poczynając o początku 2021 roku nazwa stadionu brzmi Stadion Gdańsk.

5. Wymiary stadionu wynoszą 236 metrów długości, 203 metry szerokości. Płyta boiska ma wymiary 105×68 metrów i została pokryta murawą dostarczoną w rolka w ilości 555 sztuk każda o długości 12 metrów i szerokości 1,2 metra.

6. Według danych pochodzących z 2012 roku, stadion ma 43 615 miejsc i wlicza się w to między innymi 37 lóż VIP, 1383 miejsca biznesowe. Loże i miejsca biznesowe posiadają osobne wejście oddzielone od wejść pozostałych kibiców.

7. Zanim wzniesiono konstrukcję stadionu z terenu budowy wywieziono 1,2 miliona metrów sześciennych torfu i wypełniono to miejsce 1,3 milionami metrów sześciennych nowego gruntu nośnego. Na potrzeby murawy wykonano podbudowę z 5 567 metrów sześciennych ziemi. Stadion posiada podgrzewaną murawę, której łączna długość instalacji wynosi 27 kilometrów.

8. Konstrukcja stadionu pochłonęła 150 tysięcy ton żelbetonu, 6,5 tysiąca ton stali, 450 kilometrów kabli światłowodowych.

9. Całość obiektu jest oświetlona 288 lampami, a nagłośnienie składa się z 308 głośników o łącznej mocy 195 tysięcy watów. Na stadionie zainstalowane są 4 telebimy każdy o powierzchni 70 metrów kwadratowych, a system audiowizyjny składa się 428 kamer monitoringu CCTV.

10. W 2022 roku w konkursie organizowany przez angielską stronę money.co.uk na najwyżej oceniany obiekt, stadion w Gdańsku znalazł się na 11 miejscu spośród 140 obiektów sportowych w Europie. To zaszczytne miejsce współdzielił z takimi legendami stadionowymi jak San Siro w Mediolanie i Allianz Arena w Monachium.

3.8/5 - (52 votes)
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić