Kuźnica – osada, która znajduje się w województwie pomorskim, na Mierzei Helskiej. Niemiecka i kaszubska nazwa, Kusfeld, czyli Miejsce Pocałunku, nawiązuje do spotykania się w tym miejscu morza z zatoką. Kuźnicę zamieszkuje nieco ponad 600 osób.
1. Plaża – usytuowana jest od strony otwartego morza. Jest szeroka i piaszczysta. Znajduje się tu strzeżone kąpielisko Kuźnica Kościół. W okolicach plaży zlokalizowane są niewielkie wydmy. W Kuźnicy wydzielona została również plaża dla osób, które chcą się nad Bałtyk wybrać ze swoimi psami.
2. Sporty wodne – w Kuźnicy można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak kajaki, rowerki wodne, katamarany, żaglówki czy SUP-y. Chętni mogą ponadto skorzystać z oferty kursów kitesurfingowych czy windsurfingowych lub w przejść niezbędne szkolenie w celu zdobycia uprawnień motorowodnych.
3. Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego – powstał w latach 1931-1933 w stylu neogotyckim. Wewnątrz na uwagę zasługuje drewniana ambona w kształcie łodzi, której wykonania podjęli się sami mieszkańcy Kuźnicy. W oknach świątyni umieszczonych zostało 9 witraży, które powstały w pracowni słynnej polskiej witrażystki Marii Powalisz-Bardońskiej.
4. Góra Libek (Lubek) – najwyższa wydma na Mierzei Helskiej, której wysokość wynosi 12,5 m n.p.m. Znajduje się na niebieskim szlaku turystycznym pomiędzy Kuźnicą i Jastarnią. Wydma stanowi dobry punkt widokowy. Jej nazwa ma się wywodzić od statku Lübeck, który rozbił się w pobliżu prawdopodobnie w I poł. XVII w.
W okolicach wydmy Lubek znajduje się najwęższe miejsce na Mierzei Helskiej. Jego szerokość wynosi niespełna 200 m. W Kuźnicy ponadto tory kolejowe przebiegają najbliżej morza – zaledwie 28 m od plaży.
5. Restauracja Morski Zając – łączy dania kuchni śródziemnomorskiej, kaszubskiej, a także polskiej. W menu znaleźć można owoce morza w różnej postaci oraz dania rybne. Na miejscu można również zakupić przetwory, np. śledzia smażonego w occie.
6. Szlak rowerowy – wydzielona droga rowerowa prowadzi już od Pucka aż do samego Helu, a jej długość wynosi ok. 45 km. Trasa na Mierzei Helskiej zaczyna się we Władysławowie i liczy ok. 34 km. Przebiega wzdłuż morza, blisko plaży, a także częściowo wiedzie przez las. Na trasie znajdują się liczne punkty noclegowe i gastronomiczne oraz miejsca przeznaczone do odpoczynku.
7. Zabytkowa chata rybacka w Jastarni – została zbudowana w 1881 r. z drewna pochodzącego z rozbitych statków. W sezonie letnim możliwe jest zwiedzanie wnętrza, gdzie zobaczyć można dawne sprzęty domowe oraz sprzęt rybacki pochodzący z okresu od XV do XX w. Na początku maja odbywa się inscenizacja „Dawno temu w Jastarni”, która prezentuje dawne życie w kaszubskiej wsi rybackiej.
8. Muzeum Rybołówstwa w Helu – znajduje się w budynku po dawnym kościele ewangelickim. Zbiory muzeum prezentują zabytkowe łodzie i warsztat szkutnika, a także dotyczą tematyki związanej z ekologią Bałtyku. Z wieży można podziwiać widok na port i Zatokę Gdańską.
9. Latarnia w Helu – czynna latarnia morska, która powstała w latach 40. XX w., zastępując latarnię z przełomu XVIII i XIX w. Jej wysokośc wynosi 41,5 m. Ośmiokątna budowla o ceglastym kolorze posiada również galerię widokową, którą można zwiedzać w sezonie letnim.
10. Helski Kompleks Muzealny – obejmuje Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich oraz Muzeum Helu. Muzeum Obrony Wybrzeża składa się z wystaw zorganizowanych w budynku stanowiska artyleryjskiego B-2 „BRUNO” i znajdującego się wokół niego skansenu militarnego, z Wieży Kierowania Ogniem z ekspozycjami i tarasem widokowym oraz z Baterii Laskowskiego na Cyplu Helskim. Muzeum Kolei Helskich prezentuje historię helskiej kolei wąskotorowej i normalnotorowej, a także elementy taboru kolejowego. Do muzeum dowozi turystów kolej wąskotorowa. Muzeum Helu obejmuje ekspozycje dotyczące historii Helu, tradycji rybackich a także prezentuje tradycyjną chatę kaszubską.
11. Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie – prezentuje postaci historyczne oraz związane z rozrywką, polityką oraz sportem. Dla dzieci przygotowane są bajkowe prezentacje. Wśród odzworowań można zobaczyć m. in. kapitana Jacka Sparrowa, Bruca Lee, Roberta Lewandowskiego, Rihannę czy Angelinę Jolie. Atrakcja czynna jest w sezonie letnim.
12. Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie – powstała w 2000 r. obok Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo”. Do tej pory odbyło się 20 edycji, podczas których odsłonięto 133 granitowe tablice z gwiazdami. Wśród uhonorowanych znaleźli się m. in. Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Stanisław „Dziadek” Marusarz, Jerzy Kukuczka, Anita Włodarczyk czy Kazimierz Deyna.
13. Aquapark Reda – miejsce, do którego warto wybrać się przy niepogodzie. Jedną z głównych atrakcji jest obrotowa zjeżdżalnia, swego rodzaju diabelski młyn wodny, zapewniający uczucie braku grawitacji oraz przyśpieszenia osiągające do 40 km/h. Ponadto warto wspomnieć o 60-metrowej zjeżdżalni – tunelu, za przezroczystymi ścianami którego pływają prawdziwe rekiny, a także o basenie do nurkowania, również z przeszkloną ścianą i rekinami. Na terenie obiektu znajduje się ponadto SPA, Papugarnia, Gadoland, Akademia Driftingu, kino 7D, strefa wirtualnej rzeczywistości czy plac zabaw dla dzieci.
14. Rejsy na Mewią Rewę – odbywają się motorówką z portu w Kuźnicy. Mewia Rewa stanowi mieliznę, która łączy Cypel Rewski z Mierzeją Helską. Jej długość wynosi ok. 10 km, a w pewnych okresach tworzy niewielkie wyspy.
15. Marsz Śledzia – w okolicach Kuźnicy znajduje się koniec wspomnianej Mewiej Rewy. Ochotnicy biorą tu udział w corocznym Marszu Śledzia, polegającym na przemierzeniu całej Mewiej Rewy.
Kuźnica – krótko historycznie
Z pierwszą wzmianką o Kuźnicy można się spotkać w zapisach z 1570 r. Była to osada na jednej z wysepek, z których później powstała Mierzeja Helska. W XVII w. z polecenia króla Władysława IV w okolicach Kuźnicy powstał fort Kazimierzowo. Został on zajęty w czasie potopu szwedzkiego przez Szwedów.
W XIX w. Kuźnica stała się największą osadą rybacką na Mierzei Helskiej. W XX-leciu międzywojennym rozwinął się tu kurort, czemu sprzyjała budowa linii kolejowej Puck-Hel. Pierwszym pensjonatem, jaki tu powstał, było Morskie Oko. W okresie powojennym miejscowość została przyłączona do Jastarni. Jako samodzielna osada funkcjonuje ponownie od 2017 r.