Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum wojska polskiego warszawa
foto – Autorstwa User:VargaA – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15888143

Obiekty muzealne gromadzące eksponaty związane z wojskowością, orężem, militariami itp. zawsze cieszą się dużą popularnością. Przekraczając bramy takich miejsc, czasami warto zadać sobie pytanie: „w jakim celu je stworzono”. Pomijając cel tak oczywisty jak wartość historyczna zgromadzonych eksponatów i przekazanie wiedzy o nich kolejnym pokoleniom, czy mają służyć ku przestrodze?, ku refleksji?, czy tylko ku pamięci?. Odpowiedź na takie pytania każdy powinien zadać sobie sam.

Na terenie Polski istnieje wiele miejsc muzealnych związanych z wojskowością i jej historią, ale największe jest w Warszawie i nosi nazwę „Muzeum Wojska Polskiego”.

1. 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego powołane zostało do życia Muzeum Wojska. Poczynając od roku 1933, muzeum zajęło budynek, który do dziś zajmuje. Zlokalizowane jest w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 3.

2. W swoich początkach Muzeum Wojska prezentowało, eksponaty we współpracy z Muzeum Narodowym zajmując wspólny budynek usytuowany przy ulicy Podwale 15. W roku 1927 rozpoczęto budowę nowego gmachu Muzeum Narodowego, do którego przeniesiono także dotychczasowe zbiory Muzeum Wojska.

3. Pierwsze eksponaty nowego muzeum pochodziły ze zbiorów Muzeum Narodowego. One to w liczbie około 1000, stanowiły materiały składające się na pierwsze ekspozycje. Ofiarność społeczeństwa polskiego sprawiła, że w krótkim czasie do Muzeum Wojska trafiło ponad 60 tysięcy nowych eksponatów.

4. Pierwsza wystawa mająca miejsce w 1921 roku poświęcona była 100 rocznicy śmierci cesarza Napoleona Bonapartego. A w roku 1923 udostępniono społeczeństwu pierwsza stałą ekspozycję.

5. W czasie II wojny niemieccy okupanci większość zbiorów wywieźli do Niemiec, a w części sal utworzyli magazyny dla niemieckiej formacji wojskowej Waffen SS.

6. Jeszcze w czasie trwania II wojny zmieniono nazwę, dodając do dotychczasowej słowo „Polskiego”, tworząc nową nazwę Muzeum Wojska Polskiego. Tuż po zakończeniu II wojny, w roku 1046 udostępniono Muzeum zwiedzającym, prezentując ponad 40 tysięcy uratowanych z pożogi wojennej eksponatów.

7. Władze Warszawy zastanawiały się nad przeprowadzką Muzeum Wojska Polskiego na nowe miejsce. W roku 1977 ogłoszono konkurs architektoniczny mający na celu przekształcenie Cytadeli Warszawskiej w nowy kompleks muzealny. Pomimo wybrania zwycięskiego projektu, nie został on jednak zrealizowany w praktyce.

8. Muzeum Wojska Polskiego ma trzy oddziały, z czego dwa znajdują się na terenie Warszawy i są to: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej i Muzeum Katyńskie. Trzecim oddziałem jest Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

9. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej mieści się w Forcie IX Czerniaków. Zostało ono utworzone w części pochodzącego z XIX wieku fortu IX, stanowiącego wcześniej obiekt wchodzący w skład Twierdzy Warszawa. Na ternie fortu zgromadzono ponad 200 pamiątek związanych z polskimi siłami pancernymi pochodzące z lat 1918-1945. Drugą grupę eksponatów stanowią pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym i pochodzą z lat 1917-2000. Znacząca część ekspozycji jest plenerowa. W obiekcie zgromadzone są także przedmioty oczekujące na remont i przygotowanie do eksponowania. W oddziale tym zobaczyć można między innymi czołgi, pojazdy pancerne, działa i armaty, rakiety, samoloty, działa przeciwlotnicze itp.

10. Muzeum Katyńskie będące drugim warszawskim oddziałem Muzeum Wojska Polskiego poświęcone jest pamięci ofiar zbrodni, jakiej dopuścili się radzieccy agresorzy z 1939 roku i dokonanej w 1940 roku na polskich oficerach. Zgromadzone eksponaty są pamiątkami pochodzącymi ze wspólnych mogił oficerów zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni. Większość eksponatów jest ofiarowana przez członków rodzin pomordowanych oficerów. Muzeum ma swoją siedzibę na terenie Cytadeli Warszawskiej.

11. Poznańskie Muzeum Broni Pancernej stanowi trzeci tym razem zamiejscowy oddział warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Usytuowane jest na terenie dawnych koszar wojskowych w pobliżu portu lotniczego Poznań-Ławica. Na terenie muzeum prezentowane są czołgi oraz auta pancerne pochodzące z czasów II wojny światowej. Eksponaty znajdują się na terenie specjalnie do tego celu wybudowanej hali o powierzchni 750 metrów kwadratowych.

12. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie to nie tylko ekspozycja związana z czasami II wojny światowej. Znajdują się tu przedmioty stanowiące uzbrojenie czy ubiór wojskowy, poczynając od czasów rycerskich od X wieku, aż po czasy współczesne. Niektóre eksponaty nosili na sobie najwybitniejsi polscy dowódcy czy rycerze. Niektóre przedmioty, zwłaszcza szable, trzymane były w rękach dawnych królów polskich. Można tu także podziwiać zbroje noszone przez polską husarię.

13. W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego zgromadzono łącznie ponad 250 tysięcy eksponatów, obrazujących ponad 1000 -letnią historię oręża polskiego.

14. Dzięki najnowszej technice stworzona została aplikacja umożliwiająca wirtualne zwiedzanie muzeum. Korzystając z Wirtualnej Wycieczki, można nie wychodząc z domu odbyć interaktywny spacer po salach muzealnych. Dla ułatwienia najcenniejsze eksponaty są podczas tego wirtualnego spaceru specjalnie zaznaczone. Podobny spacer można odbyć po poznańskim Muzeum Broni Pancernej.

15. Podstawowym zadaniem, jakie stoi przed Muzeum Wojska Polskiego, jest badanie i eksponowanie przedmiotów o charakterze wojskowo-historycznym. Eksponatom towarzyszy także tworzenie opracowań naukowych dotyczących wojskowości.

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić