Muzeum Narodowe w Warszawie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum narodowe w warszawie
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22382737

Zwiedzanie miast można podzielić na dwa etapy. Podział ten nie jest jakoś specjalnie oczywisty, ale z natury rzeczy najpierw odbywa się wędrówki po utartych szlakach turystycznych, a jak wystarcza czasu to, odwiedza się muzea. Są tacy, którzy robią odwrotnie i przedkładają wizyty w muzeach nad spacerowaniem od zabytku do zabytku. Muzeum to takie miejsce, w którym najszybciej można się zapoznać z historią danego miasta czy też jakąś inną. Podobnie jest w Warszawie. Jak przystało na stolice dużego europejskiego miasta, znajduje się tu wiele muzeów wartych odwiedzenia. Niewątpliwie Muzeum Narodowe w Warszawie zaliczyć można do jednego z ciekawszych i wartych odwiedzenia obiektów.

1. Muzeum Narodowe w Warszawie jest jedną z najstarszych placówek muzealnych w Polsce i jest zarazem największe w mieście. Historia powstania przypada na mroczne czasy rozbiorów Polski i okupacji tej jej części przez Rosję Carską. Mając na uwadze ten fakt, nikogo nie powinno dziwić to, że początki muzeum związane są ze sztuką. Rok 1862 to rok poprzedzający wybuch powstania narodowego. Władze carskie nie miały zastrzeżeń do powstania tej placówki ze względu na jej pierwotny charakter, sztuki jeszcze nie utożsamiano tak mocno z narodowymi tradycjami danego nawet podbitego państwa. Muzeum uznane zostało jako instytucja kultury w szerokim tego słowa pojęciu.

2. Asumptem do założenia Muzeum Narodowego była Ustawa z 20 maja 1862 roku o Wychowaniu Publicznym w Królestwie Polskim. Uchwała ta powoływała także do życia Szkołę Główną, Szkołę Sztuk Pięknych, Bibliotekę Główną i Muzeum Sztuk Pięknych.

3. Pierwotnie zakładano stworzenie miejsca do prezentowania sztuki starożytnej: greckiej, egipskiej, rzymskiej. Swoje miejsce miało mieć tutaj również malarstwo polskie oraz obce pochodzące z: Włoch, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji.

4. W roku 1860 powstało w Warszawie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych mające za zadanie skupienie wokół siebie i otoczenie opieką wybijających się artystów, którzy nie opuścili Polski w fali wielkiej emigracji po upadku powstania listopadowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zgromadzić sporą część przyszłej ekspozycji w Muzeum Narodowym.

5. Koncepcja muzeum zakładała gromadzenie zbiorów artystycznych, które miały służyć edukowaniu i kształceniu polskich artystów. Oprócz tych dydaktycznych celów muzeum miało też służyć szerokiej publiczności. W tym miejscu należy pamiętać, że w czasach powstawania idei muzeum, tak zwany „szary obywatel” nie miał zbyt wiele miejsc czy też sposobności do kontaktu ze sztuką, jak również z innymi działaniami wypełniającymi prozę życia. Nie było przecież telewizji, internetu i tym podobnych zdobyczy cywilizacyjnych tak powszechnych w XXI wieku.

6. Muzeum miało prezentować różne dziedziny artystyczne nie tylko malarstwo, ale także rzeźbę, jubilerstwo, tkactwo, meblarstwo i wszystkie inne dziedziny na, których niwie działali i tworzyli artyści.

7. Pierwsze eksponaty oprócz pochodzących z darów i dorobku studentów, pochodziły także z zakupów zagranicznych dokonanych przez pierwszego dyrektora tej placówki, którym był Justynian Karnicki. W tym celu wyasygnowano sporą sumę gotówki z przeznaczeniem na zakupy eksponatów do muzeum. Sztuka ta powiodła się i do Warszawy dotarło sporo ciekawych dzieł stworzonych w różnym czasie przez różnych artystów.

8. W roku 1916 miasto przejęło Muzeum, zmieniając dotychczasową nazwę Muzeum Sztuk Pięknych na nową Muzeum Narodowe.

9. W roku 1938 Muzeum Narodowe przeniosło się do nowej siedziby, którą był wybudowany specjalnie na jego potrzeby gmach. Budowa nowej siedziby miała swój początek w roku 1926, lecz ze względu na różne perturbacje trwała bardzo długo. Nowy gmach zaprojektował Tadeusz Tołwiński.

10. Podczas II wojny budynek muzeum ucierpiał na skutek działań wojennych. Część zbiorów została zabezpieczona przez pracowników i wolontariuszy. Po wojnie przystąpiono do remontu pomieszczeń oraz rozpoczęto starania o powrót utraconych eksponatów. Odzyskanie eksponatów udało się i w dużym stopniu pozwoliło to na uzupełnienie całych zbiorów.

11. W dniu dzisiejszym w Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej. Eksponaty obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, fotografie, numizmaty i przedmioty sztuki użytkowej, pochodzące z czasów od antyku po współczesność.

12. Muzeum Narodowe posiada kilka oddziałów zamiejscowych mieszczących się w Nieborowie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

13. Muzeum posiada także Bibliotekę założoną w roku 1916. Najcenniejszym eksponatem biblioteki jest „ De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika.

14. Muzeum można także odwiedzić, nie wychodząc z domu. Nowoczesna technika umożliwiła stworzenie wersji wirtualnego zwiedzania. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, niemniej jednak nie ma nic lepszego niż fizyczna obecność w gmachu muzeum i możliwość podziwiania zebranych dzieł sztuki w wersji „na żywo”

15. Zgromadzone w Muzeum Narodowym zbiory wyszły spod rąk największych i najważniejszych polskich artystów i nie sposób ich wszystkich wymienić, nie czyniąc tego wybiórczo, a to mogłoby być krzywdzące dla tych, których nazwiska nie padłyby w prezentacji twórców.

3.9/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić