Wielki Szyszak 🗺️ Informacje i Ciekawostki

wielki szyszak
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53623696

Wielki Szyszak to jeden z najwyższych szczytów Karkonoszy. Pod względem wielkości plasuje się na czwartym miejscu w całym paśmie górskim i na drugim miejscu wśród najwyższych gór polskiej części Karkonoszy. Ma on wysokość 1509m n.p.m. i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną regionu.

1. Wielki Szyszak znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego – ogromnego, chronionego obszaru górskiego, który zajmuje powierzchnię niemal 6 tysięcy hektarów.

2. Niegdyś góra nosiła nazwę “Wielkiego Koła”, natomiast “Wielkim Szyszakiem” nazywano pobliski szczyt (obecnie zwany “Śmielcem”). Choć polska nazwa została zmieniona w czasie tworzenia powojennych map kartograficznych, w języku niemieckim i czeskim pozostała w niezmienionej formie (Vysoke Kolo i Hohe Rand).

3. Wierzchołek Wielkiego Szyszaka jest niemal pozbawiony dużej roślinności, a pokrywa go gołoborze. Przebiega przez niego polsko-czeska granica.

4. Przez stoki Wielkiego Szyszaka przebiega fragment czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego, na który można dotrzeć ze szczytu Szernicy, z miejscowości Szklarska Poręba oraz z Przełęczy Karkonoskiej. Choć na szczyt Wielkiego Szyszaka nie prowadzi żaden oznakowany szlak, można dotrzeć na niego pieszą ścieżką zimową.

5. Wstęp na teren całego Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Jednodniowe bilety wstępu kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe).

6. Wielki Szyszak zbudowany jest z tzw. granitu karkonoskiego – jest to najwyższa, w pełni granitowa góra w całych Karkonoszach.

7. Najbliżej położonym miastem jest Szklarska Poręba: miejscowość o dużym znaczeniu turystycznym, w której rozpoczynają się liczne szlaki piesze. W Szklarskiej Porębie znajduje się wiele rodzinnych atrakcji m.in. Park Linowy Trollandia, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada oraz Muzeum Ziemi “JUNA”.

8. Z Wielkiego Szyszaka z łatwością można dotrzeć na szczyt Szrenicy, z której podziwiać można wspaniałą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Zbocza Szrenicy stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych – znajdują się tu liczne trasy narciarskie z wyciągami, obiekty gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego i szkółki dla początkujących narciarzy.

9. Na szczycie Wielkiego Szyszaka znajduje się pomnik Wilhelma I – króla pruskiego i cesarza Niemiec, który żył w XIX wieku.

10. Przez zbocza Wielkiego Szyszaka przebiega szlak o nazwie Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Szlak ma łączną długość prawie 28 kilometrów i prowadzi m.in. przez Przełęcz Karkonoską, Śnieżkę, Czarną Kopę i Przełęcz Sowią.

11. W niższych partiach Wielkiego Szyszaka występuje typowa karkonoska roślinność. Cały park narodowy zamieszkują liczne gatunki ssaków (jelenie, sarny, dziki, bobry, nietoperze), ptaków i owadów. Wśród rzadkich roślin, występujących w Karkonoszach, warto wyróżnić gatunki endemiczne, w tym skalnicę bazaltową i dzwonka karkonoskiego.

12. Od strony wschodniej na szczyt Wielkiego Szyszaka prowadzi wybrukowana, kamienna droga, która powstała w XIX wieku na zlecenie członków rodu Schaffgotschów – śląskiej arystokracji, w której posiadaniu było wiele dolnośląskich budowli (Zamek Chojnik, Zamek Gryf czy Pałac w Sobieszowie).

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić