Sławno Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia by Daniel Naczk \ Wikipedia

Polskie Pomorze rozdzielone jest na dwie krainy Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie. Obie te krainy wraz innymi w czasach pierwszych Piastów tworzyły państwo Polskie. Różne zawirowania historyczne sprawiły, że jedynie w początkach polskiej państwowości teren ten w całości były pod władzą Piastów. Zachodnie Pomorze to rejon wpływów książąt Pomorskich, którym nie zawsze było po drodze z Piastami.

Na styku tych dwóch regionów położone jest niewielkie miasto Sławno. Jak to zwykle w dawnych czasach bywało o powstaniu na danym terenie osady przekształcającej się z czasem w gród, a następnie w miasto decydowało ukształtowanie terenu. Takie też były początki Sławna.
Teren na którym leży Sławno przecięty jest przez dwie rzeki. Od wschodniej strony jest to rzeka Wieprz natomiast z zachodu na wschód przez miasto przepływa rzeczka Moszczenica. Dodatkowo przez południowo-wschodnią część miasta przepływa Kanał Miejski.
Wszystkie te naturalne uwarunkowania sprawiły, że było to doskonałe miejsce do założenia miasta.

Ciekawe miejsca w Sławnie

Stare Miasto zostało w całości wpisane na listę zabytków. Wśród wielu ciekawych i zabytkowych miejsc warte zobaczenia są :

Obwarowania miejskie w skład których wchodzą pozostałości murów obronnych z gotyckimi bramami miejskimi

– Brama Koszalińska pochodzi najprawdopodobniej z połowy XV wieku, zbudowana z cegły we fragmentach również z kamienia. Wchodziła w skład obwarowań miejskich, przez główną oś budynku przebiega tunelowy przejazd zwieńczony ostrym łukiem.

– Brama Słupska jedna z trzech miejskich bram jakie znajdowały się w Sławnie, powstała w połowie XV wieku wraz z budową murów obronnych miasta. Obecnie jest budowlą wolnostojącą, zbudowana została z czerwonej pełnej cegły zachowując wszystkie znamiona w stylu gotyckiego.

– Budynek Poczty budynek z czerwonej cegły wzniesiony w 1905 roku nawiązuje architektoniczne do innych miejskich budynków. Począwszy od powstania do dziś spełnia swoje zadanie i mieści się w nim poczta

– Dworzec Kolejowy jest w historii miasta ważnym obiektem. Sławno leżało na głównym szlaku komunikacyjnym toteż w roku 1869 doczekało się budowy dworca. Budynki dworcowe nawiązują wyglądem do całości zabudowy miasta.

– Ratusz stosunkowo młoda budowla jak na miasto z długoletnią historią. Zbudowany został w latach 1905-1907 według projektu słupskiego architekta Eduarda Kocha. Budynek jest bardzo okazały i spełnia wszelkie wymogi reprezentacyjnej budowli w mieście. W jego wnętrzu zachowało się wiele cennych elementów wykończeniowych.

– Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany został w latach 1226-1264, a wyposażanie kościoła trwało aż do XV wieku. Jak większość budynków z tego okresu zbudowany został z czerwonej pełnej cegły zachowując wszystkie elementy gotyku.

To tylko niektóre przykłady obiektów, które w tym niewielkim miasteczku warto zobaczyć.
Sławno, jako że znajduje się w odległości niespełna 20 kilometrów od Morza Bałtyckiego, może stanowić doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych miast połączoną z nadmorskim wypoczynkiem. Najbliżej znajdują się Jarosławiec, Darłowo, Dąbki a w nieco dalszej odległości – Ustka

Po więcej informacji turystycznych o Sławnie, warto zajrzeć tutaj

Sławno – krótko historycznie

Przełom XIII i XIV wieku to panowanie Piastów na tym terenie. Rok 1227 na krótko daje w mieście władzę książętom Pomorskim, aby w 1236 ponownie wrócić w ręce polskie. Niestety na początku XIV stulecia władzę nad tym terenem przejęła Marchia Brandenburska. Za jej przyczyną miasto uzyskało prawa miejskie. Do polskich władców Sławno powróciło w 1390 roku, aby następnie przejść pod władanie Księstwa Pomorskiego.
Wojna trzydziestoletnia przyniosła kolejne zmiany związane ze zwierzchnictwem nad tym rejonem, dominacje przejęli Hohenzollernowie.
Sławno wróciło w polskie granice po zakończeniu II wojny w 1945 roku. W wyniku działań wojennych miasto uległo częściowemu zniszczeniu.

3.7/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić