Kamienna Góra Turystycznie 🗺️ Co można zwiedzić i zobaczyć

kamienna góra panorama
foto – Autorstwa Aw58 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30886195

Kamienna Góra to niewielkie, dolnośląskie miasteczko, które położone jest w malowniczej części Sudetów Środkowych: Górach Kruczych. Historia miejscowości sięga XIII wieku, kiedy w tym miejscu powstała pierwsza osada, założona przez księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego. Choć miasto było kilkukrotnie niszczone – m.in. przez ogromne trzęsienie ziemi pod koniec XVI wieku i w czasie wojny trzydziestoletniej – dziś Kamienna Góra stanowi piękne, urokliwe miasteczko górskie, które stanowi idealną bazę wypadową do innych części Sudetów.

Atrakcje Kamienna Góra – Co czeka na turystę ?

1. Muzeum Tkactwa

Tkactwo w Kamiennej Górze rozwijało się już na przełomie XVI i XVII wieku. Organizowano tu wówczas cztery ważne, coroczne jarmarki, na których handlowano lnem, bawełną i  wzorzystym płótnem. Obecnie w Kamiennej Górze mieści się kameralne muzeum, które poszczycić się może największą dolnośląską ekspozycją zawierająca m.in. maszyny do produkcji tekstyliów. W muzeum zobaczyć również można izby i wnętrza salonu mieszczańskiego, w których znajdują się oryginalne, wiekowe sprzęty, przedmioty codziennego użytku i meble.

2. Sztolnia Arado

Jedną z najważniejszych atrakcji historycznych Dolnego Śląska są tutejsze podziemne miasta, bunkry i sztolnie, które wybudowane zostały przez nazistów w czasie II wojny światowej. Jednym z takich miejsc jest Sztolnia Ardo w Kamiennej Górze, która uznawana jest przez niektórych za niegdyś zaginione, tajne laboratorium Adolfa Hitlera. Do dziś odkryto tu aż 10 różnych podziemnych obiektów, bunkrów, schronów i magazynów, a część z nich udostępniona została dla zwiedzających w ramach “Projektu Arado”.

3. Kościół św. Piotra i Pawła

Najważniejszym zabytkiem sakralnym Kamiennej Góry jest Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którego historia sięga XIV wieku. Wtedy wybudowano tu pierwszą murowaną świątynię, która stanęła na miejscu jeszcze dawniejszego kościoła chrześcijańskiego. W środku obiektu zobaczyć można szesnastowieczny tryptyk gotycki, nagrobki z przełomu XVI i XVII wieku oraz piękną, rokokową ambonę.

4. Ratusz na Rynku w Kamiennej Górze

Rynek stanowi centralną, najważniejszą część miasteczka. Otoczony jest kolorowymi, renesansowymi kamienicami, w których znajdują się sklepy i lokale gastronomiczne. W jego pobliżu umiejscowiony został neorenesansowy Ratusz, który wybudowany został w latach 1904-1905. Budynek pełni siedzibę władz miasta, jednak środek udostępniony jest także dla zwiedzających. Wnętrza zdobią polichromie i przepiękne witraże, które przedstawiają wydarzenia historyczne i najważniejsze symbole miejscowości.

5. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kamienna Góra położona jest tuż przy granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego, którego ogromną atrakcją są tzw. Kolorowe Jeziorka. Są to małe zbiorniki wodne, utworzone na skutek zalania wodą dawnych kopalni pirytu. W Rudawach Janowickich znajdują się cztery jeziorka – purpurowe, błękitne, zielone (zyskujące czasem niemal czarną barwę) oraz żółte, do których prowadzą oznakowane szlaki piesze.

6. Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich położony jest niecałe 20 kilometrów od centralnej części Kamiennej Góry. Park ma powierzchnię ponad 6,5 tysiąca hektarów, a przez jego tereny wytoczono liczne szlaki piesze i rowerowe. Na jego terenie zobaczyć można pięć pomników przyrody (głównie fantazyjnych form skalnych), a także spróbować swoich sił w wejściu na najwyższą górę tej części Sudetów – Waligórę – która ma wysokość 936m n.p.m.

7. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Jelenia Góra znajduje się około 30 kilometrów od Kamiennej Góry. To popularne, turystyczne miasteczko, położone u wrót przepięknego Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Podczas zwiedzania Jeleniej Góry warto odwiedzić filię Muzeum Karkonoskiego, w którym znajduje się ogromna kolekcja szkła artystycznego. W muzeum umiejscowiono również ekspozycję dotyczące historii i kultury tej części Dolnego Śląska.

8. Karpacz – perła Karkonoszy

Karpacz to jedno z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejscowości w Karkonoszach, która położona jest nieco ponad 20 kilometrów od Kamiennej Góry. Słynie przede wszystkim z doskonałego umiejscowienia – w Karpaczu rozpoczyna się wiele szlaków, prowadzących w najpiękniejsze części Karkonoskiego Parku Narodowego. W Karpaczu nie brakuje również atrakcji dla całej rodziny. Znajduje się tu Świątynia Wang (jeden z najpiękniejszych górskich kościołów w Polsce), Muzeum Sportu i Turystyki oraz niezwykle ciekawe muzeum Karkonoskie Tajemnice, które przedstawia popularne i całkiem zapomniane legendy związane z regionem.

9. Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy uznawany jest za jeden z najpiękniejszych górskich parków narodowych w Polsce. Park zajmuje powierzchnię prawie 6 tysięcy hektarów, na których wytyczono 117 kilometrów pieszych, oznakowanych szlaków turystycznych. Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego znajdują się również nartostrady (zajmujące łącznie około 17 kilometrów) oraz malownicze trasy rowerowe.

10. Największe atrakcje Wałbrzycha

Wałbrzych położony jest 20 kilometrów od Kamiennej Góry. To miasto, które staje się coraz bardziej popularnym celem krótkich, jednodniowych wycieczek turystycznych. W Wałbrzychu położony jest Zamek Książ, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych polskich zamków. W mieście znajdują się również liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi, takie jak Palmiarnia Wałbrzyska, Muzeum Porcelany oraz Muzeum Przemysłu i Techniki umiejscowione w Starej Kopalni.

11. Adrsprach – z wizytą w czeskim “Skalnym Mieście”

Zaledwie 20 kilometrów dzieli Kamienną Górę od słynnego Skalnego Miasta Adrspach w Czechach. Adrszpaskie Skalne Miasto urzeka wąskimi, wijącymi się labiryntami skalnymi, niesamowitymi formacjami kamiennymi oraz przepięknymi widokami. Przez jego tereny wytoczono długi, okrężny szlak, który wymaga stosunkowo dobrej kondycji podczas wspinania się po wąskich kładkach i drewnianych schodach. Ciekawostką jest, że przez Skalne Miasto wytyczona została także mniejsza pętla, która dostępna jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz rodzin z małymi dziećmi podróżującymi w wózkach spacerowych.

12. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska to doskonała okazja do poznania historii i architektury całego regionu. Zobaczyć tu można miniatury różnych dolnośląskich budowli: pałaców, dworków, kościołów i cerkwi, a także unikalną makietę Karkonoszy. Spacer po parku odbywa się pod opieką animatorów, którzy przedstawiają historię i proces powstania każdego z zabytkowych budynków.

13. Noclegi w Kamiennej Górze

Kamienna Góra jest małą miejscowością, jednak znajduje się w nich kilka prywatnych pensjonatów, oferujących budżetowe noclegi w komfortowych warunkach. Znacznie więcej obiektów znaleźć można w pobliskich miasteczkach o bardziej turystycznym charakterze: Jeleniej Górze, Karpaczu, Wałbrzychu i Szklarskiej Porębie.

14. Kuchnia regionalna

Kuchnia okolic Karkonoszy jest bardzo prosta, smaczna i sycąca. Podstawowe dania regionalne opierają się na potrawach mącznych, mięsie (głównie wieprzowym) oraz ziemniakach. W restauracjach i karczmach spróbować można wybornych klusek śląskich podawanych z gęstym, mięsnym sosem, regionalnych, ręcznie wyrabianych pierogów oraz treściwych zup na bazie żuru.

15. Najlepsze restauracje w Kamiennej Górze

Podczas pobytu w Kamiennej Górze warto zatrzymać się w Restauracji “U Wolaka”, która serwuje potrawy kuchni polskiej i śląskiej, a także niedrogie zestawy obiadowe. Doskonałymi opiniami wśród turystów cieszy się także Bistro Kocioł, w którym spróbować można pysznych pierogów, gulaszów, aromatycznych zup (w tym słynnej grochówki) oraz pieczonych mięs.

4.9/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić