20 Fascynujących Ciekawostek o Nosorożcach 🦏

nosorożec
foto – Pixabay

Nosorożec to duży ssak, który ze względu na swój wygląd, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt na świecie. Nosorożce występują w Azji i Afryce, a w okolicach ich nosów wyrastają jeden lub dwa rogi. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat nosorożców.

1. Na świecie istnieje pięć gatunków nosorożców. Nosorożce białe i czarne występują na terenie Afryki. Z kolei nosorożce indyjskie, jawajskie i sumatrzańskie występują w azjatyckich lasach tropikalnych i na bagnach.

2. Nosorożec biały jest największym po słoniu ssakiem lądowym. Może osiągnąć do czterech metrów długości i ważyć nawet ponad dwa tysiące kilogramów. Z kolei najmniejszym nosorożcem jest nosorożec sumatrzańskim, który ma maksymalnie trzy metry długości i wagę nieprzekraczającą ośmiuset kilogramów.

3. Ciało nosorożca jest masywne, a pozbawiona gruczołów potowych i łojowych skóra podzielona na twarde płyty. W stosunku do całej masy, mózg tych zwierząt jest bardzo mały.

4. Ciąża samicy trwa od trzynastu do szesnastu miesięcy. Po tym okresie na świat przychodzi jedno młode, a proces ten powtarza się co trzy lub cztery lata. Osobniki żyją około pięćdziesięciu lat.

5. Nosorożce preferują nocny tryb życia. Nie żerują na innych zwierzętach. Głównym składnikiem ich menu są trawami, pędami, a nawet gałęziami. Zazwyczaj wybierają samotność, ale spotyka się również niewielkie stada.

6. Rogi nosorożca są wykonane z białka zwanego również keratyną. To właśnie z niej zbudowane są też ludzkie włosy i paznokcie. Rogi potrzebne są do walki o swoje terytorium, a także do rozgrzebywania błota.

7. Rogi są prawdziwym przekleństwem nosorożców, odkąd ludzie zaczęli przypisywać im magiczne i zdrowotne moce. W Azji wierzy się, że proszek z rogów nosorożca może wyleczyć wiele schorzeń, w tym nawet nowotwory. Kłusownicy polują więc na te zwierzęta i sprzedają ich rogi za niebotyczne kwoty.
8. W 1958 roku samica nosorożca o imieniu Cacareco, która mieszkała w brazylijskim zoo, startowała w wyborach do rady miasta Sao Paolo. W ten sposób mieszkańcy chcieli podkreślić swój sprzeciw wobec indolencji władz miejskich. Ostatecznie nosorożec zdobył aż sto tysięcy głosów.

9. Jeszcze na początku XX wieku na świecie żyło około pół miliona nosorożców. Dziś szacuje się, że jest ich mniej niż trzydzieści tysięcy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nielegalne polowania w Azji, gdzie rogom nosorożców błędnie przypisuje się właściwości lecznicze. Trzy z pięciu gatunków uznaje się za krytycznie zagrożone.

10. Nosorożce charakteryzują się doskonale rozwiniętym węchem oraz słuchem. Dla równowagi – zostały wyposażone w bardzo słaby zmysł wzroku. Ledwie dostrzegają obiekty znajdujące się dalej niż trzydzieści metrów od nich.

11. Nosorożce najlepiej czują się na pastwiskach. Najgorętsze momenty dnia poświęcają na sen. Jeśli jest taka możliwość, chętnie zażywają kąpieli w błocie, podczas której ochładzają organizm.

12. Masywna budowa ciała nosorożca, a także grube płaty skóry sprawiają, że zwierzęta te praktycznie nie mają naturalnych wrogów. Jeśli jednak poczują się zagrożone, szarzują wprost na obiekt, który zakłócił ich spokój. Mogą rozpędzić się nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę.

13. Nosorożce uwielbiają pływać. Z kolei po kąpieli błotnej, pozwalają aby błotna masa się wysuszyła, stanowiąc ochronę przed słońcem. Można również zaobserwować, że intensywnie ocierają się o pnie drzew. W ten sposób pozbywają się pasożytów, które na nich żerują.

14. Ich rogi rosną przez całe życie, tak jak włosy i paznokcie człowieka. W rzadkich przypadkach, kiedy róg nosorożca odpadnie albo w inny sposób zostanie stracony, niemal natychmiast rozpoczyna się proces wyrastania nowego na jego miejsce.

15. Choć wydaje się to zaskakujące, najbliższymi nosorożcom gatunkami są tapiry, konie i zebry. Błędem jest kojarzenie ich z takimi gatunkami, jak słoń czy hipopotam.

16. Już 350 tysięcy lat temu na ziemi pojawił się nosorożec włochaty. Prowadził bardzo podobny tryb życia do dzisiejszych nosorożców, a wyginął około dziesięciu tysięcy lat temu. Zachowany niemal w idealnym stanie okaz takiego nosorożca można zobaczyć w charakterze eksponatu w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Zaś pierwsze nosorożce w ogóle pojawiły się na ziemi już pięćdziesiąt milionów lat temu.

17. Nosorożce potrzebują ogromnych ilości jedzenia na dzień, dlatego też niemal cały czas poświęcają na żerownie. Robią tylko przerwy na krótki sen oraz kąpiele.

18. Paradoksalnie rogi nosorożców są im obcinane również w celach ochronnych. Pozbawione drogocennych rogów nie zwracają uwagi kłusowników, dlatego mogą cieszyć się dłuższym życiem.

19. Nosorożec jawajski jest najrzadziej występującym ssakiem na całym świecie. Istnieje już tylko około pięćdziesięciu sztuk, a żaden ogród zoologiczny nie może pochwalić się takim mieszkańcem.

20. Nosorożec czarny występuje w lasach górskich nawet na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza. Mimo swojej masywnej budowy i sporej wagi z wielką gracją i zręcznością wspina się po bardzo stromych zboczach gór.

4.3/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić