Nosoro偶ec to du偶y ssak, kt贸ry ze wzgl臋du na sw贸j wygl膮d, jest jednym z najbardziej charakterystycznych zwierz膮t na 艣wiecie. Nosoro偶ce wyst臋puj膮 w Azji i Afryce, a w okolicach ich nos贸w wyrastaj膮 jeden lub dwa rogi. Co warto o nich wiedzie膰? Poni偶ej znajduj膮 si臋 wybrane ciekawostki na temat nosoro偶c贸w.
1. Na 艣wiecie istnieje pi臋膰 gatunk贸w nosoro偶c贸w. Nosoro偶ce bia艂e i czarne wyst臋puj膮 na terenie Afryki. Z kolei nosoro偶ce indyjskie, jawajskie i sumatrza艅skie wyst臋puj膮 w azjatyckich lasach tropikalnych i na bagnach.
2. Nosoro偶ec bia艂y jest najwi臋kszym po s艂oniu ssakiem l膮dowym. Mo偶e osi膮gn膮膰 do czterech metr贸w d艂ugo艣ci i wa偶y膰 nawet ponad dwa tysi膮ce kilogram贸w. Z kolei najmniejszym nosoro偶cem jest nosoro偶ec sumatrza艅skim, kt贸ry ma maksymalnie trzy metry d艂ugo艣ci i wag臋 nieprzekraczaj膮c膮 o艣miuset kilogram贸w.
3. Cia艂o nosoro偶ca jest masywne, a pozbawiona gruczo艂贸w potowych i 艂ojowych sk贸ra podzielona na twarde p艂yty. W stosunku do ca艂ej masy, m贸zg tych zwierz膮t jest bardzo ma艂y.
4. Ci膮偶a samicy trwa od trzynastu do szesnastu miesi臋cy. Po tym okresie na 艣wiat przychodzi jedno m艂ode, a proces ten powtarza si臋 co trzy lub cztery lata. Osobniki 偶yj膮 oko艂o pi臋膰dziesi臋ciu lat.
5. Nosoro偶ce preferuj膮 nocny tryb 偶ycia. Nie 偶eruj膮 na innych zwierz臋tach. G艂贸wnym sk艂adnikiem ich menu s膮 trawami, p臋dami, a nawet ga艂臋ziami. Zazwyczaj wybieraj膮 samotno艣膰, ale spotyka si臋 r贸wnie偶 niewielkie stada.
6. Rogi nosoro偶ca s膮 wykonane z bia艂ka zwanego r贸wnie偶 keratyn膮. To w艂a艣nie z niej zbudowane s膮 te偶 ludzkie w艂osy i paznokcie. Rogi potrzebne s膮 do walki o swoje terytorium, a tak偶e do rozgrzebywania b艂ota.
7. Rogi s膮 prawdziwym przekle艅stwem nosoro偶c贸w, odk膮d ludzie zacz臋li przypisywa膰 im magiczne i zdrowotne moce. W Azji wierzy si臋, 偶e proszek z rog贸w nosoro偶ca mo偶e wyleczy膰 wiele schorze艅, w tym nawet nowotwory. K艂usownicy poluj膮 wi臋c na te zwierz臋ta i sprzedaj膮 ich rogi za niebotyczne kwoty.
8. W 1958 roku samica nosoro偶ca o imieniu Cacareco, kt贸ra mieszka艂a w brazylijskim zoo, startowa艂a w wyborach do rady miasta Sao Paolo. W ten spos贸b mieszka艅cy chcieli podkre艣li膰 sw贸j sprzeciw wobec indolencji w艂adz miejskich. Ostatecznie nosoro偶ec zdoby艂 a偶 sto tysi臋cy g艂os贸w.
9. Jeszcze na pocz膮tku XX wieku na 艣wiecie 偶y艂o oko艂o p贸艂 miliona nosoro偶c贸w. Dzi艣 szacuje si臋, 偶e jest ich mniej ni偶 trzydzie艣ci tysi臋cy. G艂贸wn膮 przyczyn膮 takiego stanu rzeczy s膮 nielegalne polowania w Azji, gdzie rogom nosoro偶c贸w b艂臋dnie przypisuje si臋 w艂a艣ciwo艣ci lecznicze. Trzy z pi臋ciu gatunk贸w uznaje si臋 za krytycznie zagro偶one.
10. Nosoro偶ce charakteryzuj膮 si臋 doskonale rozwini臋tym w臋chem oraz s艂uchem. Dla r贸wnowagi – zosta艂y wyposa偶one w bardzo s艂aby zmys艂 wzroku. Ledwie dostrzegaj膮 obiekty znajduj膮ce si臋 dalej ni偶 trzydzie艣ci metr贸w od nich.
11. Nosoro偶ce najlepiej czuj膮 si臋 na pastwiskach. Najgor臋tsze momenty dnia po艣wi臋caj膮 na sen. Je艣li jest taka mo偶liwo艣膰, ch臋tnie za偶ywaj膮 k膮pieli w b艂ocie, podczas kt贸rej och艂adzaj膮 organizm.
12. Masywna budowa cia艂a nosoro偶ca, a tak偶e grube p艂aty sk贸ry sprawiaj膮, 偶e zwierz臋ta te praktycznie nie maj膮 naturalnych wrog贸w. Je艣li jednak poczuj膮 si臋 zagro偶one, szarzuj膮 wprost na obiekt, kt贸ry zak艂贸ci艂 ich spok贸j. Mog膮 rozp臋dzi膰 si臋 nawet do pi臋膰dziesi臋ciu kilometr贸w na godzin臋.
13. Nosoro偶ce uwielbiaj膮 p艂ywa膰. Z kolei po k膮pieli b艂otnej, pozwalaj膮 aby b艂otna masa si臋 wysuszy艂a, stanowi膮c ochron臋 przed s艂o艅cem. Mo偶na r贸wnie偶 zaobserwowa膰, 偶e intensywnie ocieraj膮 si臋 o pnie drzew. W ten spos贸b pozbywaj膮 si臋 paso偶yt贸w, kt贸re na nich 偶eruj膮.
14. Ich rogi rosn膮 przez ca艂e 偶ycie, tak jak w艂osy i paznokcie cz艂owieka. W rzadkich przypadkach, kiedy r贸g nosoro偶ca odpadnie albo w inny spos贸b zostanie stracony, niemal natychmiast rozpoczyna si臋 proces wyrastania nowego na jego miejsce.
15. Cho膰 wydaje si臋 to zaskakuj膮ce, najbli偶szymi nosoro偶com gatunkami s膮 tapiry, konie i zebry. B艂臋dem jest kojarzenie ich z takimi gatunkami, jak s艂o艅 czy hipopotam.
16. Ju偶 350 tysi臋cy lat temu na ziemi pojawi艂 si臋 nosoro偶ec w艂ochaty. Prowadzi艂 bardzo podobny tryb 偶ycia do dzisiejszych nosoro偶c贸w, a wygin膮艂 oko艂o dziesi臋ciu tysi臋cy lat temu. Zachowany niemal w idealnym stanie okaz takiego nosoro偶ca mo偶na zobaczy膰 w charakterze eksponatu w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierz膮t PAN w Krakowie. Za艣 pierwsze nosoro偶ce w og贸le pojawi艂y si臋 na ziemi ju偶 pi臋膰dziesi膮t milion贸w lat temu.
17. Nosoro偶ce potrzebuj膮 ogromnych ilo艣ci jedzenia na dzie艅, dlatego te偶 niemal ca艂y czas po艣wi臋caj膮 na 偶erownie. Robi膮 tylko przerwy na kr贸tki sen oraz k膮piele.
18. Paradoksalnie rogi nosoro偶c贸w s膮 im obcinane r贸wnie偶 w celach ochronnych. Pozbawione drogocennych rog贸w nie zwracaj膮 uwagi k艂usownik贸w, dlatego mog膮 cieszy膰 si臋 d艂u偶szym 偶yciem.
19. Nosoro偶ec jawajski jest najrzadziej wyst臋puj膮cym ssakiem na ca艂ym 艣wiecie. Istnieje ju偶 tylko oko艂o pi臋膰dziesi臋ciu sztuk, a 偶aden ogr贸d zoologiczny nie mo偶e pochwali膰 si臋 takim mieszka艅cem.
20. Nosoro偶ec czarny wyst臋puje w lasach g贸rskich nawet na wysoko艣ci 2700 metr贸w nad poziomem morza. Mimo swojej masywnej budowy i sporej wagi z wielk膮 gracj膮 i zr臋czno艣ci膮 wspina si臋 po bardzo stromych zboczach g贸r.