21 Ciekawostek o Anakondach

anakonda
foto – Pixabay

Anakonda – obejmuje kilka gatunków węży, spośród których największa jest anakonda zielona zwana również anakondą olbrzymią (łac. Eunectes murinus). Należy do rodziny dusicieli.

1. Występuje jedynie w Ameryce Południowej, w dorzeczach Amazonki i Orinoko. Swoje siedliska ma na terenie Brazylii, Kolumbii i Wenezueli, we wschodnim Peru i Ekwadorze, w północnej Boliwii i Paragwaju oraz w Argentynie i na Trynidadzie.

2. Na siedliska wybiera płytkie zbiorniki słodkowodne, tropikalne łąki i deszczowe lasy.

3. Poza wspomnianą anakondą zieloną wyróżnia się jeszcze trzy gatunki z rodzaju Eunectes, anakondę boliwijską (łac. Eunectes beniensis), anakondę ciemną (łac. Eunectes deschauenseei) oraz anakondę żółtą (łac. Eunectes notaeus).

4. Anakonda ma dużą głowę, która słabo wyodrębnia się od reszty ciała. Oczy i nos anakondy znajdują się na czubku głowy. Pozwala to na skradanie się w wodzie po zdobycz. Poluje głównie w nocy, a za dnia śpi.

5. Anakonda zielona ma oliwkowy kolor i ciało ozdobione czarnymi i brązowymi plamami o owalnym kształcie. Anakonda boliwijska ma żółty brzuch i czarne plamy na grzbiecie. Anakonda ciemna na grzbiecie ma dwa rzędy czarnych plam o owalnym kształcie. Ponadto potrafi topić swoje ofiary. Anakonda żółta ma żółty ubarwienie, upstrzone czarnymi plamami.

6. Wbrew powszechnej opinii nie jest to najdłuższy wąż świata, za to należy do największych węży na naszym globie. Przy średnicy ok. 30 cm i obwodzie wynoszącym ok. 1 m może osiągać masę nawet 250 kg.

7. Samce osiągają średnio 2,5-3 m długości. Samice są większe od samców. Mierzą średnio ok. 4-4,5 m i ważą ok. 60-70 kg.

8. Na lądzie są to zwierzęta dość powolne. W wodzie stają się bardzo szybkie, osiągając nawet do 20 km/h. Eunectes z łaciny oznacza właśnie ‘dobry pływak’. W zanurzeniu anakonda może pozostawać do 20 min.

9. Jest zwierzęciem zmiennocieplnym, co oznacza, że temperatura jej ciała zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. W przypadku wzrostu temperatury szuka sposobu na ochłodzenie, w przypadku spadku temperatury kładzie się na nagrzanych miejscach, by ogrzać swoje ciało.

10. Żywi się kapibarami, kajmanami, tapirami i rybami, czasem również jaguarami. Atakuje z wody lub z jej pobliża. Ofiary przytrzymuje pyskiem i dusi. Następnie połyka w całości, zaczynając od głowy. Swój posiłek wąż trawi przez kilka tygodni. Bez szkody może jednak przejść wielomiesięczny post.

11. Zjadana ofiara może mieć długość wynoszącą maksymalnie 1/4 długości anakondy, a jej masa nie może przekraczać masy węża. Szczęki zwierzęcia rozwierają się do kąta 180 st.

12. Anakonda jest żyworodna. W przypadku braku samca, samica może rozmnażać się partenogenetycznie, co oznacza, że nowy organizm rozwija się z komórki jajowej niezapłodnionej przez plemnik.

13. Jaja znajdują się wewnątrz samicy i tam właśnie dochodzi do wyklucia. Następnie młode przychodzą na świat. Samica rodzi zazwyczaj od 10 do 50 młodych. Każde z nich ma ok. 75 cm długości i waży ok. 250 g. Stają się niemal od razu samodzielne i po kilku godzinach opuszczają matkę. Wieku dorosłego dożywa zaledwie kilka procent, gdyż młode osobniki są łatwymi zdobyczami dla drapieżników.

14. W grudniu i w styczniu, a więc w okresie poprzedzającym gody, anakondy zapadają w coś w rodzaju snu zimowego. Znane są przypadki kanibalizmu podczas godów, gdy samica po zapłodnieniu zjadła samca.

15. W naturze anakonda dożywa do 30 lat. W niewoli żyje od 10 do 30 lat.

16. W 2016 r. pojawiły się doniesienia o znalezieniu w północnej Brazylii jednego z największych okazów anakondy. Znaleźli ją budowlańcy podczas prac prowadzonych przy budowie zapory Belo Monte. Według szacunków miała 10 m długości i ważyła ponad 400 kg.

17. Niektóre plemiona w Brazylii i w Peru uważają anakondy za zwierzęta magiczne. Z fragmentów ich ciał wykonywane są amulety, służące odprawianiu magicznych rytuałów i leczeniu chorób.

18. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) wszystkie gatunki anakondy znajdują się na liście gatunków najmniejszej troski.

19. Głównymi powodami spadku populacji tych węży są polowania oraz zmniejszanie się powierzchni siedlisk w wyniku wycinki lasów i osuszania podmokłych terenów na pola uprawne.

20. Możliwa jest hodowla anakondy, ale należy pamiętać, że należy jej zapewnić sporo miejsca i spełnić inne warunki, aby miała komfortowe warunki życia. Posiadanie anakondy podlega rejestracji w urzędzie miasta lub gminy.

21. Anakondy są bardzo popularne wśród filmowców. Jednym z najsłynniejszych filmów jest „Anakonda” z 1997 r. w reżyserii Luisa Llosy. Zagrali w nim m. in. Jennifer Lopez, Ice Cube i Jon Voight.

4.1/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić