Rzeka Drwęca położona jest w północnej części kraju, na granicy Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego i Pojezierza Mazurskiego. Ma ona długość 207 kilometrów i przepływa przez kilka ważnych miast, znajdujących się w tej części Polski. Wśród turystów i miłośników aktywnego wypoczynku znana jest przede wszystkim z możliwości organizacji spływów kajakowych.
1. Drwęca przepływa przez dwa województwa: województwo kujawsko-pomorskie i województwo warmińsko-mazurskie.
2. Źródła rzeki znajdują się w niewielkiej wsi o nazwie Drwęck, która położona jest w pobliżu Olsztyna (województwo warmińsko-mazurskie). Źródła rzeki leżą na wysokości 191m n.p.m.
3. Drwęca uchodzi do Wisły w miejscowości Złotoria w województwie kujawsko-pomorskim. Ta zabytkowa wieś powstała już w XVI wieku i przez wiele lat pełniła rolę grodu królewskiego. Zobaczyć tu można pozostałości po czternastowiecznym zamku Kazimierza Wielkiego, zabytkową zabudowę z początków XIX wieku (m.in. drewniane i murowane budynki) oraz piękny, neogotycki Kościół św. Wojciecha.
4. Rzeka łączy się Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Elbląski – długą na ponad 80 kilometrów drogę wodną, która stworzona została w XIX wieku. Sam kanał stanowi ważny szlag żeglowny, uznany został również w 2011 za pomnik historii.
5. Dolina Drwęcy stanowi ważny teren ochronny, gdzie występują rzadkie gatunki ptaków. Bagienna Dolina Drwęcy stano obszar ochronny o powierzchni 3366 hektarów i został uznany za ostoję ptaków przez organizację BirdLife International czyli najważniejszą instytucję tego typu na świecie.
6. Cała rzeka stanowi najdłuższy w kraju ichtiologiczny rezerwat przyrody.
7. Największym miastem, przez który przepływa Drwęca, jest Toruń. To zabytkowe miasto stanowi jedną z największych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego. W Toruniu warto odwiedzić malownicze Stare Miasto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się też liczne wiekowe kościoły (m.in. gotycki Kościół św. Jakuba i neoromański Kościół św. Trójcy) oraz ciekawe muzea (np. Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Torunia).
8. Od 1815 do 1920 roku Drwęca stanowiła naturalną granicę między dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim. Dziś także jest granicą, choć znacznie krótszą – jej końcowy odcinek wyznacza granicę między Toruniem i Złotorią.
9. W dorzeczu Drwęcy znajduje się wiele ważnych w tym regionie miast, takich jak Ostróda, Lidzbark, Lubawa i Rypin.
10. Na obszarze Drwęcy żyje wiele gatunków ptaków m.in. gęsi, żurawie, orliki, gęgawy i bieliki. Spotkać tu można również wielu przedstawicieli ssaków – bobry, wydry i nietoperze.
11. Rzeka Drwęca jest ważnym punktem na mapie wędkarzy z całego regionu. W jej wodach występują leszcze, okonie, sumy, pstrągi i szczupaki. Spotykane są również niemal metrowe łososie. Ciekawostką jest, że w rzece znajduje się również stanowisko minogów rzecznych czyli pasożytniczych bezżuchowców, które mogą osiągać długość nawet 50cm.
12. Drwęca to popularne miejsce do organizacji spływów kajakowych. Swoją popularność zawdzięcza malowniczym widokom, które rozciągają się wzdłuż doliny rzecznej, a także dobrym warunkom, które umożliwiają spływ nawet mało doświadczonym kajakarzom. Po drodze znajduje się wiele atrakcji m.in. duże, zabytkowe miasta, rezerwaty ochronne i parki krajobrazowe.