10 Najwyższych Budynków Świata 🗺️

burdż chalifa
foto – Pixabay

Nowoczesna architektura zmienia oblicze wielu miast na całym świecie. Tam, gdzie jeszcze niedawno stały niskie domki, dziś wyrastają wielkie budowle o wyjątkowych kształtach. Niektóre zachwycają nietypowymi sylwetkami, inne — tarasami, z których można podziwiać okolicę z wyjątkowej perspektywy. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto 10 najwyższych budynków świata, obok których nie można przejść obojętnie.

1. Burdż Chalifa

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj znany z innowacyjnych rozwiązań i odważnych projektów. Gdzie można je podziwiać? W Dubaju – mieście mogącym pochwalić się najwyższym budynkiem świata. Jest nim Burdż Chalifa – majestatyczny wieżowiec o wysokości 828 metrów. Uroczyście oddany do użytku w 2010 roku, stał się jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Adriana Smitha – amerykańskiego architekta, który zaprojektował wiele drapaczy chmur w Chicago, Bostonie, Londynie i Szanghaju.

Burdż Chalifa składa się ze 163 kondygnacji, a w jego wnętrzu kryje się wiele niespodzianek. Część przestrzeni zajmują prywatne mieszkania, apartamenty na wynajem oraz wnętrza hotelowe. Wielkim powodzeniem cieszy się restauracja na 122 piętrze, z której można podziwiać panoramę Dubaju podczas posiłku. Na 76 piętrze mieści się z kolei zewnętrzny basen, a na piętrze 148 – taras widokowy, z którego można podziwiać niezwykłą panoramę Dubaju.

2. Shanghai Tower

Shanghai Tower jest drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie, a jednocześnie symbolem współczesnych Chin. Oddany do użytku w 2015 roku, bardzo szybko stał się jednym z symboli Szanghaju. Co go wyróżnia?

Shanghai Tower to wieżowiec o wysokości 632 m, składający się ze 128 kondygnacji. Tworzy go 9 walcowatych budynków, które zostały nałożone na siebie i otoczone podwójną fasadą, skręconą pod kątek 120 stopni. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk wywierany przez wiatr, a jednocześnie wspierać proces gromadzenia i wykorzystywania deszczówki. Ciekawostką jest też podwójna, odbijająca promienie słoneczne elewacja, która pozwala na rezygnację z klimatyzacji. Dzięki temu wieżowiec stał się cenną inspiracją dla tych, którzy w architekturze stawiają na ekologiczne trendy. A co znajduje się we wnętrzu? Przede wszystkim sklepy i biura, a także najwyżej na świecie położony hotel, oznaczony 5 gwiazdkami.

3. Abradż al-Bajt

Abradż al-Bajt (Wieże Domu) to jedna z najważniejszych budowli na terenie Arabii Saudyjskiej oraz duma Mekki. Oddany do użytku w 2012 roku budynek liczy sobie 601 m wysokości, a na jego 12o kondygnacjach znajdują się hotelowe pokoje. Dumą tego kompleksu jest Królewska Wieża Zegarowa  (Makkah Clock Royal Tower) z najwyższym zegarem wieżowym  na świecie. Rekordowymi rozmiarami może się też pochwalić zegarowa tarcza, doskonale widoczna już z daleka. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż budynek ten projektowała największa firma budowlana Arabii Saudyjskiej, czyli Saudi Binladin Group. Potężny gmach może się też pochwalić wyjątkowym sąsiedztwem — potężnym meczetem Al-Haram, do którego pielgrzymują wyznawcy islamu z całego świata. W Abradż al-Bajt czeka na nich ponad 850 pokoi, kilka sal konferencyjnych i restauracji. Goście mogą też korzystać z tarasu widokowego (na wysokości ponad 550 m) oraz sali modlitw, w której jednocześnie mieści się aż 10 tysięcy osób.

4. Ping An Finance Center

Ping An Finance Center to jeden z symboli Shenzhen – chińskiego miasta leżącego tuż przy granicy z Hongkongiem. Wieżowiec ten ma 599 metrów wysokości, dzięki czemu jest drugim pod względem wielkości budynkiem w Chinach. Ta postmodernistyczna budowla, oddana do użytku w 2017 roku, już z daleka przyciąga uwagę, a mieszkańcom miasta służy jako biurowiec. Jego właścicielem jest Ping An Chińskie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie – wielki konglomerat holdingowy, zajmujący się ubezpieczeniami oraz usługami z zakresu bankowości i finansów.

5. China 117 Tower

China 117 Tower to duma miasta Tiencin, leżącego w Chinach. 128 pięter i 596 m wysokości to liczby, które robią wrażenie. Wielkim walorem budowli jest położenie w pobliżu Tianjin Chengjian University – uniwersytetu, który kształci przyszłych specjalistów z zakresu budownictwa miejskiego. Sam budynek, choć nie został jeszcze oficjalnie oddany do użytku, już zajął bardzo ważne miejsce na liście chińskich wieżowców oraz najwyższych budynków na świecie.

6. Lotte World Tower

Wśród krajów mogących pochwalić się najwyższymi budynkami świata znajduje się również Korea Południowa. Jedną z jej architektonicznych perełek jest Lotte World Tower w Seulu. Wieżowiec ten został ukończony w 2017 roku, a dzięki swej wysokości (554 m) stał się jedną z najważniejszych wizytówek miasta.

Czym może się pochwalić najwyższy budynek Korei Południowej? Ciekawym otoczeniem oraz dobrym wykorzystaniem wnętrza. W nowoczesnej bryle wieżowca czekają na gości eleganckie restauracje, hotelowe pokoje oraz luksusowe sklepy. Budynek jest miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników dobrej zabawy, na których czekają centra rozrywki, oraz pięknych widoków. Dumą Lotte World Tower jest Seul Sky – taras widokowy, z którego można podziwiać Seul. Turystów przyciąga tu również największy multiplex na terenie Azji oraz miejskie akwarium, w którym cała rodzina może spędzić czas w otoczeniu niezwykłych zwierząt żyjących w morskich głębinach.

7. 1 Word Trade Center

1 Word Trade Center w Nowym Jorku to nowoczesny wieżowiec o wysokości 541 m oraz obiekt, który ma przypominać o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach Stanów Zjednoczonych. Wieżowiec, znany również jako Freedom Tower (czyli Wieża Wolności), jest najwyższą częścią nowego kompleksu WTC. Powstał on w Strefie 0, w miejscu wieżowców zniszczonych 11 września 2001 roku podczas zamachu. Nowoczesna budowla nawiązuje do stylu modernistycznego, a jej projektant (Daniel Libeskind) zadbał o wprowadzenie tu wielu elementów zapewniających maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Szerokie klatki ewakuacyjne oraz nowoczesne systemy pomagające w walce z dymem – oto przykładowe rozwiązania, których zastosowanie stało się ważną kwestią po zamachach z 11 września.

8. Guangzhou CTF Finance Centre

Kanton w Chinach może się pochwalić wieloma oryginalnymi budowlami o imponujących wymiarach. Jedną z nich jest Guangzhou CTF Finance Centre – wieżowiec liczący sobie 530 m wysokości. Od 2015 roku jest on jednym z najważniejszych budynków w tej części Chin oraz atrakcją, która przyciąga uwagę wielu miłośników nowoczesnego budownictwa. Projekt budynku wykonała międzynarodowa pracownia architektoniczna Wilkinson Eyre, której główną siedzibą jest Londyn.

9. Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center

Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center znajduje się w mieście Tiencin w Chinach, a jego wysokość (530 m) zapewnia mu 9 miejsce na liście światowych gigantów. Oddany do użytku w 2018 roku wieżowiec robi wrażenie charakterystyczną sylwetką i jest jednym z symboli  dzielnicy Obszaru Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego Tianjin. To wielkie centrum finansowe już teraz zajmuje ważne miejsce w dziejach światowej architektury, a jego projektant (pracownia Skidmore, Owings & Merrill LLP we współpracy z Ronald Lu & Partners) zdobył dzięki tej realizacji międzynarodowe uznanie.

10. China Zun

China Zun to chiński wieżowiec, który od 2018 roku zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie Pekinu. Jego wysokość wynosi 528 m, dzięki czemu znajduje się on w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków na świecie. Składa się z ponad 100 kondygnacji. W jaki sposób są one wykorzystywane? Większość pięter zajmują biura, co nie powinno dziwić (wieżowiec ten znajduje się na terenie pekińskiej dzielnicy biznesowej).  Aż 20 pięter przeznaczono na luksusowe apartamenty, reszta wykorzystywana jest przez hotel. Dodatkowymi atrakcjami są tu: obserwatorium na 108 piętrze oraz ogród urządzony na najwyższej, 109 kondygnacji.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić