Myszołów jest ptakiem drapieżnym zamieszkującym niemal całą Europę i Azję, choć można go również spotkać w niektórych częściach Afryki. Wyróżnia się kilka podgatunków tego ptaka, aczkolwiek w Polsce spotkać można przede wszystkim myszołowa zwyczajnego.
1. Skrzydła myszołowa są nieco zaokrąglone. Posiada szpony, które umożliwiają schwytanie ofiary oraz szeroki ogon. Upierzenie może przybierać różne barwy. Najczęściej można spotkać się z kremowo-brązowym.
2. Dzioby myszołowów składają się z żółtawej woskórki i ciemnym, często czarnym zakończeniem.
3. Myszołowy do perfekcji opanowały szybowanie, aczkolwiek charakterystycznym widokiem są myszołowy zawieszone w powietrzu. Wykonują wówczas ruchy skrzydłami, aczkolwiek wówczas się nie przemieszczają. To momenty, w których wypatrzyły potencjalną ofiarę i czekają na odpowiedni moment, by zaatakować.
4. Przeciętna długość ciała dorosłego osobnika wynosi przeszło 50cm. Rozpiętość skrzydeł może znacząco przekraczać 100 cm. Waga myszołowa może wynosić od 0,5 kg do ponad kilograma. Warto jednak podkreślić, że samice są nieco większe od samców.
5. Na obszarach zamieszkanych przez myszołowy często można zaobserwować charakterystyczne krążenie tych ptaków. Loty odbywają się na dosyć sporej wysokości i często wieńczone jest spektakularnym pikowaniem. W taki sposób myszołowy wyznaczają teren, który do nich należy.
6. Myszołowy wiążą się w pary na bardzo długie lata lub do końca życia. Są monogamistami.
7. Okres lęgowy zaczyna się w połowie kwietnia. Samica składa od 2 do 4 jaj, które następnie będą wysiadywane przez ponad miesiąc. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice, którzy również po wykluciu dzielą się obowiązkami, dostarczając młodym pożywienie.
8. Jajo myszołowa może liczyć do ponad 5 cm. Najczęściej można spotkać się z jajami o kremowej barwie, na którym znajdują się nieco ciemniejsze plamki. Zdarzają się jednak jaja w kolorze wypłowiałej zieleni.
9. Młode myszołowy opuszczają gniazda dopiero po upływie niespełna dwóch miesięcy. Do tego czasu odpowiedzialność zdobywania pokarmu spoczywa na rodzicach. Po wykluciu są puchatymi istotami, które w niczym nie przypominają swoich rodziców.
10. Średnica gniazda myszołowów może wynosić nawet do jednego metra. Przybierają na ogół kolisty kształt.
11. Myszołowy polują przede wszystkim na drobne kręgowce, aczkolwiek nie należą do ptaków wybrednych i jeżeli tylko nadarzy się okazja, to zjedzą również padlinę. Polują także na małe ssaki, np. na łasice czy gronostaje.
12. Szpony myszołowów służą do uśmiercania ofiar. Atak na ogół następuje z wysokości lub z ziemi. Po złapaniu zdobyczy, myszołowy dosłownie rozszarpują ofiarę na strzępy. Nigdy jednak, nawet gdy nadarza się świetna okazja, nie gonią swojej ofiary w locie.
13. Dosyć częstym widokiem są myszołowy posilające się zwierzyną potrąconą przez samochody. To bezwysiłkowa uczta dla tych ptaków.
14. Największymi wrogami naturalnymi myszołów są jastrzębie, puchacze, kuny leśne oraz orły.
15. Myszołowy cieszą się statusem gatunku najmniejszej troski, co w praktyce oznacza, że nie wisi nad nimi widmo wyginięcia. Według naukowców światowa populacja może wynosić nawet do trzech milionów osobników.
16. Myszołowy nie cieszą się dobrą renomą wśród ludzi, zwłaszcza wśród hodowców gołębi i kur. Właściciele hodowli skrupulatnie, acz nieleganie pozbywają się tych ptaków.
17. Szacuje się, że w Polsce znajduje się przeszło 50 tysięcy par lęgowych.
18. Wygląd myszołowów nie można określić jednoznacznie. Upierzenie bywa bardzo zmienne i jest uwarunkowane genetycznie. Zdarzają się osobniki o bardzo jasnym niemal białym upierzeniu i osobniki o ciemnych brunatnych piórach. Rzadko kiedy można spotkać myszołowy o bardzo podobnym upierzeniu.
19. Myszołowy są ptakami filopatrycznymi, a zatem niemal zawsze wracają w swoje rodzinne strony, w których następnie zakładają rodziny. Dosyć rzadkim zjawiskiem są sytuacje, w których podczas wędrówki poznaje na nieznanych sobie terenach partnera, z którym postanawia założyć rodzinę.
20. Najstarszym myszołowem był osobnik, który przeżył 24 lata.
21. Myszołów słynie z długich wędrówek w trakcie poszukiwania pożywienia. Potrafi wówczas oddalić się od miejsca lęgowego nawet o kilka kilometrów.
22. W okresie zimowym można je najczęściej spotkać tuż przy drogach. Na ogół siedzą na wysokich słupach lub sygnalizacji świetlnej.
23. Myszołowy są objęte całoroczną ochroną gatunkową. Nie można na nie polować, co przyczyniło się do tego, że obecnie raczej nie obawiają się człowieka. Co więcej, zdarzały się również sytuacje, w których myszołowy podejmowały próby zaatakowania niewielkich ras psów.
24. Myszołów jest ptakiem neognatycznym. W praktyce oznacza to, że posiada ruchome podniebienie.
25. Choć polują na otwartych przestrzeniach, to jednak najczęściej można je spotkać na terenach zalesionych. Drzewa są niezbędnym elementem ich codzienności. To właśnie na ich wierzchołkach powstają imponujące gniazda. Uwielbiają osiedlać się na skrajach lasów.