15 Największych Lotnisk w Europie

foto – Pixabay

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez możliwości podróżowania samolotami. Opiera się na nich nie tylko turystyka, ale również gospodarka. Dzięki nim czas podróży skrócił się kilkukrotnie, a ludzie i towary z całego świata mogą podróżować w dowolne miejsca na Ziemi. Jak wiadomo, samoloty poruszają się pomiędzy zlokalizowanymi w tysiącach miast lotniskach, a niektóre z nich są tak wielkie, że przypominają miasta wewnątrz miast.

Jakie są największe lotniska w Europie? Poniżej znajduje się lista lotnisk europejskich, które codziennie obsługują największe ilości pasażerów.

1. Lotnisko Heathrow – Londyn

Port lotniczy Heathrow jest największym lotniskiem w Anglii, które rocznie obsługuje ponad 80 milionów pasażerów z całego świata. Znajduje się 24 kilometry od Londynu i zapewnia łatwy dostęp do jednej z największych europejskich metropolii. Można stąd polecieć do dziesiątek krajów na różnych kontynentach.

Pasażerowie, którzy lądują na Heathrow mają zaś okazję odwiedzić Londyn. W tym niesamowitym mieście tradycja i historia mieszają się z nowoczesnością, tworząc zupełnie unikatowy konglomerat kulturowy i estetyczny. Do największych atrakcji miasta należą Pałac Buckingham, Opactwo Westminsterskie, Big Ben, Tower, a także znajdująca się nad Tamizą mosty London Bridge i Tower Bridge.

2. Lotnisko Roissy-Charles de Gaulle – Paryż

Port lotniczy Roissy-Charles de Gaulle to największe lotnisko we Francji, które rocznie obsługuje ponad 72 miliony pasażerów. Składa się s trzech terminali, z których jeden jest oddany do użytku tanim liniom lotniczym. Można stąd polecieć do kilkudziesięciu państw na całym świecie.

Z kolei pasażerowie lądujący na tym lotnisku najbliżej mają do Paryża, który stanowi stolicę mody i kultury od wielu dekad. To właśnie tutaj warto odwiedzić stare dzielnice artystyczne, w których tworzyli Guillaume Appolinaire czy Pablo Picasso, dawne kabarety, katedrę Notre Dame, wieżę Eiffla, a także jedno z najważniejszych muzeów na świecie, Luwr.

3. Lotnisko Schiphol – Amsterdam

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie jest największym lotniskiem w Holandii, przez które rocznie przewija się około 71 milionów pasażerów z najróżniejszych stron świata. Jest to międzynarodowy port znajdujący się w miejscu, gdzie kiedyś istniało jezioro. Został wybudowany w 1917 roku i od zakończenia drugiej wojny światowej jest poddawany nieustannej modernizacji, przez co dzisiaj zachwyca nowoczesnością i praktycznymi rozwiązaniami ułatwiającymi podróż ogromnym ilościom ludzi. Posiada sześć dróg startowych, które mają nie tylko oznaczenia kierunkowe, ale również nazwy własne. Tuż obok znajduje się stacja kolejowa, która zapewnia bardzo łatwy dojazd do Amsterdamu i wielu innych holenderskich miast.

4. Lotnisko Frankfurt am Main

Port lotniczy Frankfurt am Main to największe lotnisko w Niemczech i jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie. Jego system bagażowy ma aż 67 kilometrów, a rocznie na lotnisku tym pojawia się 69,5 milionów pasażerów z całego świata. Lotnisko obsługuje zarówno loty krajowe, jak i zagraniczne, dlatego można z niego polecieć w dowolne miejsce na świecie. Znajduje się około 12 kilometrów od miasta, ale zaawansowana infrastruktura sprawia, że transport do centrum nie nastręcza pasażerom żadnych problemów.

5. Lotnisko Barajas – Barcelona

Barajas to międzynarodowy port lotniczy znajdujący się około trzynastu kilometrów od Barcelony. Obsługuje około 58 milionów pasażerów rocznie, a w związku z tym stanowi największego pracodawcę w okolicach Madrytu. Lotnisko posiada cztery terminale i można stąd dolecieć na lotniska w wielu krajach na niemal wszystkich kontynentach. W pobliżu lotniska znajduje się kilka atrakcyjnych pod względem turystycznym miast, a mianowicie Cuenca, Toledo, a także Segowia.

6. Lotnisko El Prat – Barcelona

Port lotniczy El Prat w Barcelonie to lotnisko, przez które rocznie przewija się około 50 milionów pasażerów. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że stolica Katalonii jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży. Lotnisko jest zlokalizowane kilka kilometrów od centrum, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym. Dodatkowo dojeżdża tutaj nowoczesne metro barcelońskie. Pasażerów przylatujących do tego słonecznego miasta dzieli więc niecała godzina drogi od Barcelonety, La Rambli, architektury Antonia Gaudiego i wielu innych atrakcji.

7. Lotnisko Stambuł

Port lotniczy Stambuł w Turcji obsługuje rocznie około 50 milionów pasażerów z całego świata. Jest to główny międzynarodowy port obsługujący Stambuł i największe lotnisko w całej Turcji zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby obsługiwanych pasażerów.

Port znajduje się po europejskiej stronie miasta – około 35 kilometrów od jego ścisłego centrum. Kursują stąd różne środki komunikacji, dzięki którym pasażerowie mogą szybko i sprawnie przedostać się do swoich hoteli.

8. Lotnisko Sheremetyevo – Moskwa

Port lotniczy Sheremetyevo Alexander S. Pushkin International to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie, które rocznie obsługuje około 49 milionów pasażerów kursujących między Moskwą a innymi miastami na niemal wszystkich kontynentach.

Jest to główna baza linii lotniczych Aerofłot.

Co ciekawe, lotnisko to powstało pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku na bazie wcześniejszego lotniska wojskowego. Od kilkunastu lat na lotnisko kursują pociągi, które w znacznym stopniu ułatwiły transport z centrum Moskwy.

9. Lotnisko im. Franza Josefa Straussa – Monachium

Port lotniczy im. Franza Josefa Straussa w Monachium jest po Frankfurcie drugim największym lotniskiem w Niemczech. Obsługuje rocznie nieco ponad 46 milionów pasażerów, którzy przylatują z różnych stron świata i wylatują do dziesiątek krajów.

10. Lotnisko Gatwick – Londyn

Londyn-Gatwick to po Heathrow drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Londynie. Obsługuje w ciągu roku około 43 milionów pasażerów i znajduje się 40 kilometrów od centrum Londynu i 40 kilometrów od Brighton nad kanałem La Manche.

Ze względu na swoje położenie jest wybierane przez ludzi, który odwiedzają różne miasta w Anglii, a niekoniecznie sam Londyn, który ma wiele lotnisk zlokalizowanych znacznie bliżej.

11. Lotnisko Zurych-Kloten 

Port lotniczy Zurych-Kloten w Szwajcarii jest międzynarodowym portem, który rocznie obsługuje ponad 30 milionów pasażerów z różnych zakątków świata. Posiada trzy pasy startowe, a za odpowiednią dopłatą można się tutaj wybrać na wycieczkę po samym lotnisku. Linie lotnicze, które tutaj kursują, oferują loty do dziesiątek państw na niemal wszystkich kontynentach.

12. Lotnisko Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to międzynarodowy port lotniczy, który znajduje się 8 kilometrów na wschód od miasta o tej samej nazwie na malowniczej Majorce. Jest to pod względem wielkości trzecie największe lotnisko w całej Hiszpanii, które cieszy się wielką popularnością w okresie wakacyjnym, ponieważ Majorka oferuje turystom piaszczyste plaże, mnóstwo zabytków, bogate życie nocne i relaks przy pięknej pogodzie. Przez lotnisko to rocznie przewija się ponad 29 milionów pasażerów.

13. Lotnisko Orly – Paryż

Port lotniczy Paryż Orly to lotnisko, przez które rocznie przewija się ponad 27 milionów pasażerów. Znajduje się 13 kilometrów od centrum Paryża i stanowi bardzo dogodny port dla tych, którz odwiedzają stolicę Francji. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu dostępnych tutaj środków komunikacji, aby w pół godziny znaleźć się w najsłynniejszych miejscach francuskiej stolicy.

14. Domodiedowo – Moskwa

Domodiedowo w Rosji to międzynarodowy port lotniczy znajdujący się na terytorium Domodiedowa w obwodzie moskiewskim. Pod względem ruchu pasażerskiego i towarowego jest to od lat jedno z najpotężniejszych i najprężniej działających lotnisk w Rosji. Rocznie przewija się tutaj mniej więcej 26 milionów pasażerów. Sam port znajduje się nieco ponad 40 kilometrów od ścisłego centrum stolicy Rosji.

15. Lotnisko Antalya

Port lotniczy Antalya w Turcji obsługuje rocznie od 25 milionów pasażerów. Znajduje się około 13 kilometrów od miasta o tej samej nazwie, a w związku z tym, że jest ono wielką atrakcją kraju, to właśnie tutaj przybywają tłumnie turyści planujący wakacje w pięknych okolicznościach.

 

4/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić