Atrakcje Jedlina Zdrój 🗺️ 19 pomysłów na Jedlinę Zdrój

Plac Zdrojowy w Jedlinie Zdrój
Plac Zdrojowy – Autorstwa Petroniusz / fotopolska.eu – Wikipedia

Jedlina-Zdrój to niewielkie urocze miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie dolnośląskim. Miasto usytuowane jest w geograficznie malowniczej okolicy, bo pomiędzy Górami Wałbrzyskimi i Górami Sowimi.

Jest niemal z każdej strony otoczone pięknymi lasami w postaci znanych stoków – Kobieli Leśniaka, Mniszego Lasu czy Rzepiska. Liczba ludności nie przekracza pięciu tysięcy osób. Historyczne źródła podają, że pierwsze wzmianki na temat Jedliny-Zdroju pochodzą jeszcze z XIII wieku. Podobno niegdyś tereny słynęły z pięknych jodłowych lasów i właśnie od nich wzięła się nazwa miasteczka.

Status uzdrowiska pojawił się w pierwszej połowie XVIII wieku, a nieco później Jedlina-Zdrój otrzymała prawa miejskie. Na początku XIX wieku miejscowość była już znana z leczniczej działalności, a kuracjusze bardzo chętnie przybywali na leczenie, m.in. kozim mlekiem. Ta urocza miejscowość do dzisiaj cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów.

Jak spędzić tutaj czas i gdzie warto się wybrać? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Pałac Jedlinka

Pałac Jedlinka to obowiązkowe miejsce każdego, kto planuje pobyt w Jedlinie-Zdrój. Znajduje się przy ulicy Zamkowej w Jedlince będącej częścią miasta. Pałac powstawał jeszcze w XVII wieku, najprawdopodobniej według projektu Carla Gottharda Langhansa. W okresie II Wojny Światowej znajdowało się tutaj biuro projektowe nazistowskiej organizacji. Obecnie mieści się tutaj hotel oraz muzeum.

2. Replika wagonu Adolfa Hitlera

Na terenie Pałacu Jedlinka znajduje się replika wagonu Adolfa Hitlera. Doskonale odwzorowany drewniany peron prowadzi do wagonu konferencyjnego, który był właściwie jednym z kilkunastu wagonów będących mobilną kwaterą Hitlera.

3. Pijalnia wód mineralnych Charlotta

Przy placu Zdrojowym znajduje się słynna pijalnia wód mineralnych Charlotta. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszej właścicielce zdroju, a była nią Charlotta von Seher-Thoss. Przybywają tutaj osoby leczące schorzenia układu oddechowego, ale również zainteresowani turyści. Mieszkańcy miasta zwykli nazywać to miejsce “grzybkiem” ze względu na kopulasty dach.

4. Wieża widokowa 

Warto wybrać się do Kościoła Poewangelickiego, w którym mieści się wieża widokowa. To miejsce uwielbiane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Nic w tym jednak dziwnego, bo z góry rozpościera się przepiękny widok na okolice.

5. Park Aktywności – Czarodziejska Góra

Przy ulicy Sienkiewicza znajduje się Park Aktywności – Czarodziejska Góra. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które poszukują ciekawych atrakcji dla swoich pociech. Na terenie obiektu znajduje się park linowy z pięcioma trasami zróżnicowanymi pod względem trudności. Jest tutaj również świetna ścianka wspinaczkowa, letni tor pontonowy czy hulajnogę górską.

6. Kompleks Jedlina Active

Entuzjaści aktywnego wypoczynku powinni wiedzieć, że w Jedlinie-Zdroju znajduje się również Kompleks ACTIVE. Znajduje się przy ulicy Kłodzkiej i jest miejscem sportowo-rekreacyjnym. Na terenie obiektu znajdują się boisko do piłki nożnej i boiska treningowe. Jest tuta również dobrze wyposażony plac zabaw oraz sztuczny zalew. Warto podczas letniego pobytu monitorować lokalne serwisy, bo organizowane są tutaj również atrakcyjne wydarzenia masowe.

7. Ławeczka Charlott von Seher-Thoss

Warto udać się na plac Zdrojowy również ze względu na szczególną ławkę. Siedzi tutaj Charlotta von Seher-Thoss z elegancką parasolką chroniącą ją przed słońcem. Rzeźba z brązu jest ważną atrakcją dla mieszkańców, bo nawiązuje do założycielki uzdrowiska. Turyści uwielbiają robić sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia.

8. Trasy rowerowe

Jedlina-Zdrój to również miejsce, w którym zakochają się entuzjaści rowerowych przejażdżek. Najsłynniejszą trasą jest ta prowadząca na Chełmiec. Wielu rowerzystów wybiera również trasę wokół pobliskiego Wałbrzycha.

9. Sztolnie Walimskie 

Niespełna dziesięć kilometrów od Jedlina-Zdroju znajduje się miejscowość Walim. Warto się tutaj wybrać na wycieczkę ze względu na Sztolnie Walimskie należące do kompleksu “RIESE”. Znajdują się tutaj świetnie odtworzone repliki rakiet i bomb, a to wszystko w podziemnych tunelach udostępnionych dla zwiedzających.

10. Oberża PRL

Osoby poszukujące w Jedlinie-Zdroju miejsca z pysznym jedzeniem powinny udać się na ulicę Kłodzką. Znajduje się tutaj popularna i ceniona Oberża PRL. Lokal serwuje pyszne domowe jedzenie i warto dodać, że posiada również bazę noclegową.

11. Zamek Książ

Będąc tak blisko właściwie nie sposób pominąć Zamku Książ. To jeden z piękniejszych zamków w Polsce. Posiada ponad czterysta pomieszczeń i zalicza się do trójki największych zamków w naszym kraju. Jego budowa zaczęła się w XIII wieku. Dla niektórych najważniejszym elementem historii związanej z zamkiem jest cudowna księżna Daisy oraz jej zaginiony sznur pereł.

12. Zamek Grodno

W Zagórzu Śląskim, niespełna sześć kilometrów od Jedliny-Zdroju znajduje się kolejna architektoniczna perła. Zamek Grodno znajduje się na samym szczycie wzgórza Choina tuż nad doliną Bystrzycy Świdnickiej.

Pozostałości po średniowiecznej budowli, która wzniesiona została w XIV wieku na zlecenie króla Bolka I. Obecnie w środku mieści się oddział Muzeum Wałbrzyskiego, gdzie podziwiać można liczne eksponaty historyczne i etnograficzne.

13. Muzeum Porcelany

W Wałbrzychu znajduje się Muzeum Porcelany. Jego historia sięga początków XX wieku, choć wtedy funkcjonowało jako Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej. Dzisiaj możemy podziwiać ponad dziesięć tysięcy eksponatów w postaci porcelany śląskiej, ale również obiekty pochodzące z wyśmienitych niegdyś fabryk europejskich.

14. Miejscowość Łomnica

Siedem kilometrów od Jedliny-Zdroju znajduje się Łomnica. Znajduje się tutaj łowisko pstrąga oraz ciekawa pod względem wystroju wnętrza restauracja – Złota Woda. Warto również dodać, że nieopodal mieści się świetnie zaaranżowane prywatne Muzeum Wsi Sudeckiej i Techniki Militarnej.

15. Kąpielisko Słoneczna Przystań

W Zagórzu Śląskim znajduje się z kolei Kąpielisko Słoneczna Przystań. Mieści się nad Jeziorem Lubachowskim i jest doskonałym miejscem dla osób, które nie wyobrażają sobie wypoczynku bez stałego dostępu do wody. Znajduje się tutaj plaża, świetne boisko do siatkówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. nie brakuje także punktów gastronomicznych.

16. Ośrodek Narciarski Andrzejówka

Zimą alternatywą na aktywny wypoczynek może być pobliska Rybnica Leśna. To właśnie tutaj znajduje się Ośrodek Narciarski Andrzejówka. Goście mają do dyspozycji mają trzy wyciągi, z czego najdłuższy liczy sobie aż 267 metrów, a najkrótszy 260 metrów. To świetne miejsce dla miłośników zimowych sportów oraz dla osób, które pragną dopiero opanować tę sztukę.

17. Kompleks Włodarz

W Jugowicach znajdujących się siedem kilometrów od Jedliny-Zdroju mieści się wyjątkowa atrakcja w postaci kompleksu Włodarz, który wchodził w skład nazistowskiego projektu RIESE. To podziemne tunele w Górach Sowich, które dzisiaj udostępnione są zwiedzającym. Plątanina korytarzy nie powstałaby jednak, gdyby nie katorżnicza praca wielu tysięcy więźniów zmuszanych do morderczej pracy. Podczas zwiedzania można będzie dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat II Wojny Światowej.

18. Jezioro Bystrzyckie

Miłośnicy spokojnych destynacji wypoczynkowych powinni udać się nad Jezioro Bystrzyckie. Zbiornik otoczony jest zielonymi terenami i górami, co sprawia, że dla wielu osób jest jednym z piękniej usytuowanych jezior w całej Polsce. W jego obrębie znajdziemy sporo interesujących ścieżek, szlaków turystycznych, a nawet ścianek wspinaczkowych.

19. Góry Sowie

Góry Sowie stanowią część Sudetów Środkowych. Położone są na terenie województwa dolnośląskiego, a otaczają je liczne miejscowości wypoczynkowe, uzdrowiska i malownicze, zabytkowe miasteczka. Stanowią ważną atrakcję turystyczną: tutejsze szlaki piesze i rowerowe są doskonale zagospodarowane, a wiele z nich stanowi doskonałe miejsce na piesze wycieczki nawet z małymi dziećmi.

Fauna Gór Sowich jest bardzo różnorodna. W tutejszych lasach żyją m.in. jelenie, sarny, borsuki i nietoperze oraz wiele gatunków ptaków (w tym puchacze, bociany czarne i jastrzębie). Okolice rzek i potoków zamieszkiwane są przez salamandry plamiste, żaby wodne, zaskrońce i żmije.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić