Malbork położony jest w województwie pomorskim nad rzeką Nogat. Słynie przede wszystkim ze wspaniałego Zamku Krzyżackiego – jednego z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji średniowiecznych w całej Europie. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów, jednak samo miasto stanowi również świetną bazę wypadową w inne rejony wschodniej części Pomorza.
1. Zamek Krzyżacki
Zamek Krzyżacki w Malborku to największy gotycki zespół zamkowy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku, a przez wieku stanowił siedzibę m.in. wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, władców Prus i królów Królestwa Polskiego. Budowla podzielona jest na trzy części: Zamek Wysoki (z ogromną salą reprezentacyjną, pomieszczeniami gospodarskimi, kościołem), Zamek Średni (stanowiący pałacowe wnętrza mieszkalne) i Zamek Niski (głównie zewnętrzne fortyfikacje, baszty, umocnienia obronne).
Wnętrza Zamku w Malborku udostępnione są dla zwiedzających. W środku znajduje się muzeum, które może poszczycić się największym europejskim zbiorem uzbrojenia. Wystawy obejmują również piękne, zabytkowe wnętrza z oryginalnym wyposażeniem, duże kolekcje numizmatyki, ekspozycje ceramiki, wyrobów bursztynowych, tkanin i witraży oraz tysiące dzieł sztuki (rycin, obrazów, fotografii, rzeźb). Łącznie w muzeum znajduje się ponad 40 tysięcy przedmiotów, które znajdują się na ogólnodostępnych wystawach.
2. Inscenizacja “Oblężenie Malborka”
Jednym z najciekawszych wydarzeń, które odbywają się na terenie Zamku w Malborku, jest cykliczna, coroczna impreza “Oblężenie Malborka”. Choć główną częścią imprezy stanowi odwzorowanie wydarzeń, do których doszło w 1410 roku pomiędzy wojskami Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego, samo wydarzenie obfituje w liczne atrakcje rodzinne. Co roku w lipcu odbywają się tu jarmarki, warsztaty (m.in. kaligrafii, sztuki wojskowej, łucznictwa), turnieje i różnego rodzaju pokazy (m.in. rycerskie, pokazy tańca dawnego, pokazy żonglerki, pokazy konne i artyleryjskie). Na Zamku rozstawiane są liczne stoiska z ciepłymi i zimnymi przekąskami, napojami i wyrobami rękodzielniczymi. Także miłośnicy historii znajdą coś dla siebie: przez kilka dni festiwalu odbywają się liczne wykłady, warsztaty i prelekcje, na których występują badacze i historycy z całej Polski.
3. Kościół św. Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela w Malborku to skromny, gotycki kościół, który powstał na miejscu trzynastowiecznej, najstarszej w mieście świątyni. Choć pierwotny kościół został zniszczony w połowie XV wieku podczas walk zbrojnych, już kilkadziesiąt lat później odbudowano istniejący do dziś budynek. Ceglany budynek cechuje się zbitą, masywną konstrukcją, jednak szczególnie ciekawie prezentuje się jego wnętrze, gdzie podziwiać można m.in. płaskorzeźby, renesansowe epitafia, dwa wspaniałe ołtarze i liczne przedmioty sakralne.
⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Malborku 🍽️
4. Nogat – rejsy wycieczkowe i kajakarstwo
Ciekawą, rodzinną atrakcją w Malborku jest możliwość przepłynięcia statkiem po Nogacie – rzece, która przepływa tuż obok wspaniałego Zamku Krzyżackiego. Podczas rejsu podziwiać można nie tylko majestatyczną budowlę, ale również Stare Miasto w Malborku oraz zielone zakątki i ostoje ptactwa. Rejsy rozpoczynają się w przystani wodnej tuż przy zamku i trwają około 1 godziny.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakowy po Nogacie. Szczególną popularnością cieszy się prosty odcinek w okolicach Białej Góry, a także część końcowa rzeki, gdzie umiejscowiony jest rezerwat przyrodniczy “Ujście Nogatu”, uznawany za jedno z najważniejszych siedlisk i miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych.
5. Park Dinozaurów w Malborku
DinoPark w Malborku to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Jego główną częścią jest ścieżka edukacyjna o długości 1350 metrów, przy której umiejscowiono ponad 40 ogromnych, ruchomych modeli pradawnych gadów. Jednak w DinoParku czeka znacznie więcej atrakcji! Zobaczyć tu można m.in. Park Smoków, Muzeum Skamieniałości i Wioskę Jaskiniowców. Na najmłodszych czeka rozległy plac w Krainie Zabaw, a na nieco starszych – pokazy w kinie 5D, park linowy, wystawa obrazów 3D i laserowy tor przeszkód. Unikalną atrakcję tego miejsca są pokazy… tresury dinozaurów! Wykorzystuje się w nich najnowszą technologię i robotykę, dzięki której można doświadczyć niesamowitych efektów i wspaniałego spektaklu, na którym animator będzie próbował ujarzmić dinozaura. W DinoParku w Malborku odbywają się również liczne wydarzenia cykliczne (takie jak Nocne Zwiedzanie, Kosmiczna Bitwa, Zlot Czarownic). Obiekt jest doskonale przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi, a na jego terenie znajduje się wiele miejsc do odpoczynku i kilka obiektów gastronomicznych.
6. Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji
Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji w Malborku to ścieżka, która prowadzi przez miasto, obejmująca pozostałości po dawnych murach obronnych i umocnieniach. Na jej trasie znajduje się aż dwanaście punktów, w tym: Wartownia, Arsenał, Baszta Garncarska, Stajnia i Szkoła Łacińska. Podczas wycieczki zobaczyć można m.in. część murów obronnych czy miejsce, w którym niegdyś znajdował się średniowieczny rynek, będący centrum życia społecznego i handlu. Na ścieżce znajdują się punkty multimedialne, w których emitowane są filmy i prezentacje, a całość uatrakcyjnia maskotka Malborka – Marianek – który w zabawny i prosty sposób opowiada o dziejach miasta. Dużym atutem zwiedzania jest nie tylko możliwość uzupełnienia wiedzy o mieście i dawnym zabudowaniu obronnym, ale także fakt, że atrakcja ta jest całkowicie darmowa dla wszystkich uczestników wycieczki.
7. Zamek w Kwidzynie
Choć Zamek w Malborku to z pewnością najpopularniejsza budowla krzyżacka w całym regionie, nie jest on jedynym zabudowaniem obronnym z czasów średniowiecza. Nieco ponad 30 kilometrów od Malborku położony jest piękny, gotycki Zamek w Kwidzynie, który wybudowany został w XIV wieku. Ciekawostką jest, że w skład zabudowań wchodzi najdłuższy na świecie ganek arkadowy – gdanisko na wysokości kilkunastu metrów – który liczy ponad 50 metrów. W Zamku w Kwidzynie zobaczyć można m.in. niemal w całości zachowaną kaplicę z malowidłami naściennymi z początków XIV wieku, a także idealnie zachowaną, piętnastowieczną bombardę krzyżacką. W zamkowych wnętrzach obecnie mieści się muzeum, w którym znajdują się bogate zbiory numizmatyki, porcelany, średniowieczne i renesansowe przedmioty rzemiosła artystycznego oraz wystawy etnograficzne i faunistyczne. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja archeologiczna, w której umieszczono przedmioty z epoki kamienia.
8. Zamek w Gniewie
Miłośnicy architektury i zwiedzania historycznych budowli mogą również wybrać się na nieco dalszą wycieczkę do Gniewa (około 45km od Malborka), gdzie znajduje się kolejny średniowieczny zamek, dziś pełniący funkcję luksusowego hotelu. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje duża stref SPA & Wellness, a także saunaria, baseny, wanny do hydromasażu, wodne atrakcje dla dzieci i tężnie solankowe, z których mogą korzystać goście obiektu. W hotelu znajdują się luksusowe, komfortowe pokoje, sale konferencyjne oraz restauracja, które serwuje doskonałe specjały kuchni polskiej i europejskiej. W Zamku Gniew nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych – znajdują się tu boiska sportowe, duży zewnętrzny plac zabaw, wypożyczalnia rowerów i przystań, z której wypływają gondole.
9. Bulwary w Tczewie i mosty nad Wisłą
Zaledwie 20 kilometrów od Malborka znajduje się Tczew – niewielkie, klimatyczne miasteczko, które słynie ze swoich przepięknych, nadwiślańskich bulwarów. Promenady rozciągają się po obu stronach Wisły, wzdłuż której znajdują się restauracje, bary, miejsca do odpoczynku i place zabaw dla dzieci. Dużą atrakcją nadwiślańskich bulwarów są tramwaje wodne, które regularnie kursują między Tczewem i Gniewem.
Warto zwrócić uwagę na mosty na Wiśle w Tczewie i okolicach. Najważniejszym z nich jest most drogowy, który powstał w połowie XIX wieku i w tym czasie stanowił jeden z najdłuższych mostów świata (ponad 830 metrów długości). Choć tczewski most znajduje się na liście zabytków techniki światowej, w okolicach znajduje się nieco młodszy i mniej reprezentatywny Most Knybawski.
W Tczewie znaleźć można także wiele innych atrakcji. Warto odwiedzić m.in. Muzeum Wisły oraz trzynastowieczny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. W Tczewie znajduje się także wiatrak holenderski z początków XIX wieku, ponad stuletnia wieża ciśnień oraz piękne Stare Miasto, które jest centralną częścią miejscowości.
10. Stare Miasto w Elblągu
Historia Elbląda sięga 1237 roku – to właśnie wtedy miasto zostało założone przez pierwszego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Balka. Dziś elbląskie Stare Miasto zachwyca architekturą i zabytkowymi zabudowaniami. Co ciekawe, nawet nowe, powstające budynki, utrzymane są w starodawnej stylistyce. W obrębie Starego Miasta położonych jest wiele zabytków m.in. wspaniały, sięgający XIII wieku Kościół św. Mikołaja, doskonale zachowana Brama Targowa (pozostałość po dawnych fortyfikacjach i murach obronnych) i Kościół św. Ducha. Duże wrażenie robi także tzw. ścieżka kościelna czyli wąska alejka pomiędzy kamienicami, która łączy trzy zabytkowe świątynie. Stare Miasto w Elblągu to także centrum życia społecznego, kulturowego i handlowego: w jego obrębie znajdują się sklepy, restauracje, muzea, bary i ogródki piwne czynne w sezonie letnim.
Po obejrzeniu elbląskiego Starego Miasta warto wybrać się do tutejszego Muzeum Archeologiczno-Historycznego, które umiejscowione jest w budynku dawnego zamku krzyżackiego. Wśród tysięcy eksponatów na wyróżnienie z pewnością zasługują najstarsze europejskie okulary z XV wieku, średniowieczna giterna (instrument muzyczny, jeden z zaledwie trzech odnalezionych w historii światowej) oraz uzbrojenie i militaria, z których najstarsze liczą ponad 800 lat.
11. Park Rozrywki Nowa Holandia
Park Rozrywki Nowa Holandia pod Elblągiem to atrakcja, która zachwyci nie tylko najmłodszych turystów. Znajduje się tu największa na świecie zjeżdżalnia pneumatyczna w kształcie ogromnego lwa, która mierzy prawie 30 metrów wysokości! Na terenie obiektu umiejscowiono wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak ekologiczna ścieżka edukacyjna, park linowy z dwoma trasami o różnym stopniu trudności, dwie ostoje ptactwa (ptaszarnia i Wyspa Nielotów), plac zabaw dla najmłodszych oraz kilka tematycznych wysepek, które nawiązują stylistyką do największych światowych zabytków (Wyspa Moai i Wyspa Stonehenge). Duże wrażenie robi także Wyspa Iluzji, Wyspa Potworów oraz Wioska Wikingów, w której poznać można życie dawnych wojowników skandynawskich. Ciekawą formą zwiedzania niektórych miejsc Nowej Holandii jest rejs tramwajem wodnym. Na terenie kompleksu znajdują się również restauracje i małe bary szybkiej obsługi, miejsca do odpoczynku oraz kameralny hotel.
12. Muzeum Miasta Malbork
Zwiedzanie Malborka nie może skończyć się bez wizyty w Muzeum Miejskim, które mieści się w zabytkowej, kupieckiej willi. Muzeum specjalizuje się w wystawach czasowych, na których prezentowane są m.in. dzieła sztuki, dokumenty, zabytkowe przedmioty codziennego użytku i fotografie, związane z historią miasta i kulturą całego regionu. Odbywają się w nim również liczne prelekcje, spotkania z artystami, znawcami sztuki i historykami, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży, imprezy cykliczne, festyny i jarmarki.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj