Atrakcje Malbork 2022 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

W trakcie wakacyjnych podróży warto odwiedzać nie tylko najpopularniejsze miejscowości znajdujące się nad morzem czy też w górach, ale również zastanowić się nad krótką wizytą w znanych miejscach w Polsce, które staną na naszej drodze. Jednym z takich miast, których nie można ominąć w trakcie podziwiania znanych zabytków naszego kraju jest oczywiście Malbork. Malownicze miasteczko znajdujące się w województwie pomorskim, ulokowane nad rzeką Nogat, pomiędzy Tczewem i Elblągiem. Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, to warto pomyśleć, by zajechać tam w trakcie podróży nad wybrzeże.

Oczywiście najważniejszym i najbardziej znanym zabytkiem tego miasta jest potężny zamek krzyżacki zbudowany z cegły. Twierdza ta nie ma sobie równych w naszym kraju i uchodzi za najnowocześniejszą w swoich czasach siedzibę rycerską swoich czasów. Zamek znajduje się przy ulicy Starościańskiej a jej historia sięga XIII wieku, czyli czasów, kiedy przybyli tam i osiedlili się właśnie Rycerze Zakonu Najświętszej Marii Panny Narodu Niemieckiego, popularnie zwani krzyżakami. To właśnie od imienia patronki zakonu pochodzi ówczesna nazwa miasta czyli Marienburg, a także spolszczona wersja, czyli właśnie Malbork.

Warto wiedzieć, ze zamek jako zabytek udostępniony jest dla zwiedzających jako muzeum, wiec jeśli zdecydujemy się na wizytę w tym miejscu, to otrzymamy kompleksową usługę. Warto się również zastanowić nad wariantem nocnego zwiedzania tego miejsca. Odwiedzając ten przybytek możemy również wybrać się na malowniczy spacer wokół murów obiektu, a jeśli nasza wizyta się przedłuży i zgłodniejemy, to na pewno będziemy mogli skorzystać z usług lokali gastronomicznych przy zamku.

Nie zapominajmy o pamiątkach, które są do kupienia na obiekcie jak i w jego pobliżu, w końcu liczne stragany z suwenirami przyciągają wzrok nie tylko dzieci ale również ich opiekunów.

Oczywiście zamek krzyżacki nie jest jedynym zabytkowym obiektem w tej miejscowości. Jeśli interesujemy się historią i lubimy podziwiać różnorodne zabytki, to naszej uwadze nie może umknąć:

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Malborku, znajdujący się przy ulicy Słowackiego, czyli dawny Kościół św. Jerzego z XV wieku,

Ratusz Staromiejski w Malborku, który możemy odwiedzić pod adresem Stare Miasto 13, będący średniowieczną siedzibą władz miasta,

Brama Garncarska w Malborku, przy ul. Piłsudskiego, czyli fragment systemu obronnego miasta z XIV wieku wybudowanego przez zakon krzyżacki,

Brama Mariacka, zwana Sztumską,

Aleja Rodła – fragment systemu obronnego miasta z XIV wieku,

Dworzec Kolejowy, ul. Dworcowa – zabytkowa, efektowna budowla z czerwonej cegły

Jeśli jednak nie jesteśmy fanami historii i nie bawi nas zwiedzanie tego rodzaju obiektów, a w dodatku posiadamy już dzieci to warto się zastanowić nad odwiedzeniem Dino Parku w Malborku, który znajduje się przy ulicy Toruńskiej 61. Jest to pierwszy na Pomorzu park ruchomych dinozaurów, w którym można też zwiedzić muzeum skamieniałości czy zabawić się np. w kinie 5D. Z tych też powodów będzie doskonałym wyborem na spędzenie popołudnia dla rodzin z dziećmi.

Znajdą się również atrakcje dla pasjonatów żeglugi i rejsów, w końcu Malbork znajduje się nad rzeką. Jeśli jest to dla nas gratka, to rejsy statkiem i kąpielisko miejskie w Malborku będzie dla nas doskonałym wyborem. Warto zaznaczyć, że nad szeroką odnogą Wisły – Nogatem można zaznać plażowania i kąpieli, a dodatkowo wypłynąć w rejs, np. do Białej Góry. Kolejną atrakcją dla turystów żadnych przygód jest oczywiście Park Linowy Jumpy Park w Malborku, który znajduje się przy ulicy Parkowej.

Z kolei dla pasjonatów imprez masowych Malbork powinien być punktem obowiązkowym w trakcie planowania wyjazdów ze względu na Imprezy plenerowe w tym mieście. Najbardziej znane wydarzenie to oczywiście “Oblężenie Malborka”. Wówczas do miasta zjeżdżają tysiące turystów i dzięki pięknej scenerii i rzetelnie odtworzonej inscenizacji przenoszą się do czasów średniowiecznych wojen. Jest to wydarzenie na miarę bitwy pod Grunwaldem, która stanowi chyba najbardziej znaną tego typu imprezę w Polsce. Oczywiście taka impreza wiąże się z dłuższym pobytem w mieście.

Jak widać w naszym kraju znajduje się wiele ciekawych miejscowości, które są przez nas omijane w trakcie wakacyjnych czy też weekendowych wojaży chociaż warto czasem zatrzymać się w kilku miasteczkach i zapoznać się z lokalnymi zabytkami, które mogą się okazać istnymi perełkami architektury. Na pewno wiele takich miejsc może nas zaskoczyć i to w miły sposób. W końcu nawet jeśli pochodzimy z małej miejscowości, to na pewno znamy kilka jej tajemnic, które są warte obejrzenia. Jak dzisiaj pokazaliśmy również Malbork należy do jednych z tych miejsc, które omijamy w naszych wakacyjnych planach, chociaż powinniśmy się tam chociaż raz wybrać z dziećmi czy też bez.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić