Góry Wałbrzyskie – Informacje i Ciekawostki

góry wałbrzyskie
foto – Autorstwa JDavid – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14972333

Góry Wałbrzyskie to część Sudetów Środkowych. Pasmo rozciąga się pomiędzy dwoma dolinami rzecznymi: doliną Bystrzycy i doliną Bobru. Cała okolica Gór Wałbrzyskich jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. W pobliżu położone są niewielkie, klimatyczne miasteczka o charakterze uzdrowiskowym, a cały obszar gór przecinają liczne szlaki piesze i rowerowe.

1. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa – góra o wysokości 853m n.p.m. Na jej szczyt prowadzą dwa piesze szlaki turystyczne: szlak czarny (prowadzący z Rozdroża pod Dłużyną do Wałbrzycha) oraz szlak czerwony (rozciągający się pomiędzy Wałbrzychem i Przełęczą Szybką). Na szczycie Borowej znajduje się wysoka wieża widokowa, z której podziwiać można wspaniałą panoramę Sudetów.

2. Przez wiele lat uważano jednak, że najwyższym wzniesieniem na obszarze Gór Wałbrzyskich jest Chełmiec. Góra ta w rzeczywistości jest o 3 metry niższa od Borowej. Chełmiec stanowi jednak dużą atrakcję turystyczną. Na szczycie Chełmca również ustawiono wysoką wieżę widokową. Przez wierzchołek góry prowadzą cztery szlaki turystyczne, którymi dotrzeć można m.in. do Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha i Kamiennej Góry.

3.  Największym turystycznym miastem w okolicach Gór Wałbrzyskich jest Wałbrzych – miasto, w którym położonych jest wiele atrakcji dla podróżujących. W Wałbrzychu znajdują się dwa wspaniałe zamki: Zamek Książ i Zamek Grodno. Podczas zwiedzania miasta warto również odwiedzić Muzeum Porcelany, Muzeum Gross-Rosen oraz tutejszy Park Zdrojowy.

4. Północno-wschodną część masywu stanowią Góry Czarne. Poza Borową, należą do nich m.in. szczyty: Kozioł, Kobiela, Mniszy Las i Wołowiec.

5. Przez obszar, na którym znajdują się Góry Wałbrzyskie, przebiegają rzeki: Bóbr, Bystrzyca, Lesk oraz Pałecznica. Mają tu swoje źródła również liczne potoki, takie jak Strzegomka, Nysa Szalona i Ścinawka.

6. Jednym z uzdrowisk na terenie Gór Wałbrzyskich jest Szczawno-Zdrój, które słynie z niesamowitych właściwości leczniczych tutejszych wód mineralnych. W Szczawnie-Zdroju znajduje się również wiele zabytków, w tym uzdrowiskowe wille z XIX wieku, zabudowania zdrojowe, parki uzdrowiskowe z małą architekturą oraz kilka zabytkowych kościołów.

7. Podczas zwiedzania Gór Wałbrzyskich warto zwiedzić także niewielką miejscowość uzdrowiskową Jedlina-Zdrój. Uzdrowisko zajmuje się przede wszystkim leczeniem schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. W Jedlinie-Zdroju znajduje się malowniczy, zabytkowy pałac z XVIII wieku, a także malownicze kamieniczki i domki zdrojowe.

8. Na terenie Gór Wałbrzyskich występuje aż 90 różnych gatunków ślimaków!

9. Flora i fauna Gór Wałbrzyskich jest bardzo zróżnicowana. W tutejszych lasach żyją m.in. sarny, jelenie i muflony – gatunek dzikiej owcy, która na te tereny sprowadzona została z francuskiej Korsyki.

10. Fragmenty Chełmca, Trójgarbu i Góry Krzyżowej uznawane są za obszar chronionego krajobrazu.

11. W okolicy Strzegomia do dziś znajdują się nieczynne kamieniołomy, z których niegdyś pozyskiwano różne surowce naturalne.

12. Dużą atrakcją turystyczną w okolicy Gór Wałbrzyskich jest Jezioro Bystrzyckie, które przez wielu uznawane jest za najpiękniejszy zbiornik zaporowy w całej Polsce. Jezioro przyciąga miłośników sportów wodnych, a przy jego brzegu znajdują się również plaże, ośrodki wypoczynkowe i obiekty gastronomiczne.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić