Jezioro Bystrzyckie – Informacje i Ciekawostki

fotografia by Jacek Nitkiewicz / Wikipedia

Jezioro Bystrzyckie to zbiornik zaporowy, który położony jest w województwie dolnośląskim w dolinie Bystrzycy. Malownicze położenie wśród łagodnych szczytów Gór Sowich, doskonała lokalizacja do zwiedzania okolicznych miejscowości oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że to miejsce chętnie jest odwiedzane przez mieszkańców całego regionu.

Informacje praktyczne

Jezioro Bystrzyckie to niewielki zbiornik wodny o powierzchni 0,8km kwadratowego. Podłużny kształt jeziora (ok. 3,5km długości i średnio ok. 300m szerokości) umożliwiło postawienie drewnianej kładki łączącej oba brzegi. Pomost został wybudowany w 1968 roku i choć początkowo miał zastosowanie praktyczne, dziś stanowi atrakcję turystyczną. Jezioro to główny zbiornik rekreacyjny w okolicy: znajdują się tu kąpieliska, a całe miejsce przystosowane jest do uprawiania sportów wodnych.

Atrakcje w okolicach

1. Zamek Grodno

Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na szczycie Góry Choina. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu sięgają roku 1315. Powstał prawdopodobnie w celu zabezpieczenia dróg szlaku handlowego ciągnącego się w dolinie Bystrzycy. Wielokrotnie był rozbudowywany, unowocześniany i wyposażany w kolejne pomieszczenia, dobudówki i sprzęty. Obecnie zamek można zwiedzać z przewodnikiem. W środku znajduje się m.in. renesansowa kaplica, sala tortur, dziedziniec, lochy, sale książęce, myśliwskie i rycerskie. We wnętrzach umiejscowione zostały liczne zabytki oraz rekonstrukcje średniowiecznych przedmiotów.

2. Sztolnie RIESE

Sztolnie Walimskie RIESE to podziemny kompleks wybudowany w czasie II wojny światowej przez Niemców – była to ogromna inwestycja, która nigdy nie została ukończona. Długość trasy zwiedzanej z przewodnikiem to 500 metrów. W środku panują niskie temperatury (ok. 5-7 stopni).

3. Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to wyjątkowa w skali całego kraju atrakcja turystyczna. Zbudowane zostało w latach 40-tych XX wieku przez Niemców. Nie są znane powody wybudowania kompleksu, jednak prawdopodobnie miały to być podziemne magazyny i fabryki broni lub kwatery wyżej postawionych nazistów. W obiekcie znajdują się cztery trasy zwiedzania: trasa historyczna, trasa edukacyjna, trasa RIESE, a także trasa ekstremalna, która zachwyci miłośników mocnych wrażeń.

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Dookoła Jeziora Bystrzyckiego rozciąga się piękny Park Krajobrazowy Gór Sowich. Występują tu przykłady urozmaiconej rzeźby terenu: krajobrazy wysokogórskie, wodospady, doliny rzeczne i masywy skalne. Park obfituje w różne gatunki ptaków oraz ssaków, spotkać w nim można m.in. muflony, jelenie, borsuki, kuny i salamandry plamiste. Cały obszar Gór Sowich poprzecinany jest licznymi szlakami pieszymi. Z pewnością warto zdobyć Kalenicę – szczyt o wysokości 964m n.p.m., na którym znajduje się wieża widokowa pozwalająca na oglądanie wspaniałej panoramy Sudetów.

Atrakcje Zagórza Śląskiego

Zagórze Śląskie to miejscowość położona bezpośrednio nad Jeziorem Bystrzyckim. Znajduje się tu m.in. dziewiętnastowieczny zespół pałacowy oraz piękny, biały Kościół Podwyższenia Krzyża. W wiosce odbywa się m.in. Festiwal Filmów Amatorskich Biała Dama oraz coroczny Jarmark Średniowieczny. Największą atrakcją miejscowości jest jednak samo jezioro. W Zagórzu Śląskim umiejscowionych jest wiele obiektów noclegowych, rekreacyjnych oraz gastronomicznych. Wypoczywający mogą zwiedzić niewielką przystań na jeziorze, gdzie mieści się wypożyczalnia sprzętów wodnych. Jezioro Bystrzyckie doskonale nadaje się do uprawiania różnych sportów m.in. kajakarstwa, pływania, wędkarstwa i jazdy skuterami wodnymi. Na brzegu umiejscowiona jest plaża z delikatnie opadającym dnem, która w sezonie letnim przyciąga mieszkańców i turystów. Dużą atrakcją tego miejsca jest zapora wodna o wysokości 44 metrów i długości ponad 230 metrów, z której rozciąga się piękny widok na cały zbiornik.

4.4/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić