fotografia by Przykuta / Wikipedia

Szczawno-Zdrój jest jedną z mniejszych miejscowości na Dolnym Śląsku. Nie odbiera to jej jednak urokliwości. Liczy sobie około 5500 mieszkańców. Zlokalizowana jest w powiecie wałbrzyskim, w pobliżu tamtejszych gór.

Krótko historycznie

Po raz pierwszy Szczawno-Zdrój w zapisanych dokumentach pojawia się w 1221 roku, kiedy Henryk I Brodaty wydaje swoją Księgę. To właśnie w niej można dowiedzieć się o tej wsi, która należała do majątku książęcego. Ponad 100 lat później, miejscowość przyłączono do zamku Książ, stanowiącego ważny ośrodek w tamtym czasie.
W kolejnych latach Szczawno-Zdrój zmieniało swoich właścicieli. Wieś była w posiadaniu takich osób jak król Czech, Wacław IV Luksemburski, bracia Salzborn, Janko z Chociemic oraz kolejnego czeskiego króla, Jerzego z Podiebradów. Ostatecznie dłuższym właścicielem został ród Hochbergów, zarządzali wsią aż do 1934 roku.
Właściwości uzdrowiskowe zostały odkryte, mniej więcej, w XVI wieku. Stało się to za pośrednictwem lekarza Caspara Schwenckfeldt, który przeanalizował skład chemiczny znajdujących się w tym miejscu wód. Wyniki dokładniejszych badań, opublikował w XVIII wieku Dawid Vogl. Wydano jego książkę także w języku polskim, nosiła tytuł „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun (niem. nazwa Sczawna-Zdrój) i Flinsbergu się znaydujących”.
XIX wiek, to czas rozbudowy uzdrowiska. Wzniesiono wtedy park zdrojowy czy teatr oraz poprawiono infrastrukturę. Szczawno-Zdrój stało się miastem już po II wojnie światowej, wsi nadano prawa miejskie jeszcze w 1945 roku.

Co warto zwiedzić?

W mieście jest wiele ciekawych zabytków wpisanych na listę prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza budynki związane z uzdrowiskiem. Przyjeżdżając do miejscowości warto zwiedzić:
– pawilon handlowy
– teatr zdrojowy
– klub kuracjusza
– „Białą Salę”
– pijalnię wód
– halę spacerową
– muszlę koncertową
– altanę nad źródłem
Wszystkie wymienione wyżej konstrukcje zbudowano w XIX wieku.
Inne obiekty to m. in., wieża widokowa znajdująca się na Górze Parkowej, potocznie nazywanej Wzgórzem Giedymina, Park szwedzki, Sanatorium Uzdrowiskowe, w którym dawniej mieścił się Grand Hotel. Ponadto należy się udać do parku zdrojowego im. H. Wieniawskiego oraz kościołów.

ZNANE OSOBISTOŚCI ODPOCZYWAJĄCE W SZCZAWNIE-ZDROJU
Uzdrowisko przyciągało wielu sławnych ludzi. Tutaj mogli odpocząć i zaczerpnąć innego powietrza. Wśród nich jest sporo przedstawicieli kultury i sztuki zasłużonych dla Polski, nie zabrakło również przywódców i artystów zza granicy. W miejscowości przebywali m. in.:
– Jan Brzechwa – poeta
– Winston Churchill – brytyjski polityk
– Joseph Conrad – pisarz
– Wilhelm II Hohenzollern – cesarz Niemiec
– Jarosław Iwaszkiewicz – pisarz
– Zygmunt Krasiński – poeta
– Mikołaj I – car Rosji
– Ludwik Zamenhof – lekarz i twórca języka esperanto
– Narcyza Żmichowska – pisarka
– Gerhart Hauptmann – pisarz, laureat nagrody Nobla w 1912 roku
– Iwan Turgieniew – pisarz

NOCLEGI W MIEŚCIE
Uzdrowiskowy charakter miejscowości przyciąga wielu odwiedzających, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się więcej o hotelach, pensjonatach czy willach, gdzie można się zatrzymać. Oto niektóre z nich:

Hotel Joanna
Ul. Kasztanowa 11, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 74 840 05 26
Email: recepcja@hotel-joanna.pl

Hotel Camelot
Ul. Nizinna 2, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 74 840 69 12
Email: hotel@hotelcamelot.eu

Franciszek
Aleja Spacerowa 1, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 607 501 511
Email: noclegifranciszek@wp.pl

Willa Luna
Ul. Boczna 8, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 74 843 20 53

RESTAURACJE W MIEŚCIE
Poza noclegiem, istotne są także punkty gastronomiczne, w których można smacznie zjeść. Najlepsza w mieście, według opinii klientów, jest:

Restauracja Legenda
Ul. Narciarska 1, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 572 72 873
Email: kontakt@restauracja-legenda.pl

Restauracja Bohema
Ul. Tadeusza Kościuszki 2c, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 884 888 922
Email: rezerwacje@restauracja-bohema.pl

Restauracja Pod Lwami
Ul. Tadeusza Kościuszki 15, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 74 843 50 61
Email: podlwami@podlwami.pl

Restauracja Park Smaków
Ul. Szczawieńska 2, 58-310 Szczawno-Zdrój
Tel. 74 648 04 58
Email: kontakt@parksmakow.pl

ROZRYWKI W MIEŚCIE
Największymi atrakcjami w Szczawnie-Zdroju są przede wszystkim obiekty związane z uzdrowiskiem. Przyciągają one swoją historią oraz bogatą ofertą. Można jednak znaleźć w mieście także inne, interesujące rozrywki.

Ekomuzeum wokół Trójgarbu
Jest to szlak, który prowadzi przez okoliczne tereny. Dzięki temu można zobaczyć nie tylko Szczawno-Zdrój, ale również bliskie obszary. Trasa jest dostosowana do turystów, znajdują się na niej ławki, tablice informacyjne czy kierunkowskazy, a nawet wieża widokowa.

Europejski długodystansowy szlak pieszy E3
Przez terytorium Szczawno-Zdroju przebiega odcinek szlaku, który łączy Morze Czarne z Atlantykiem. Rozciąga się na ponad 7500 km i przechodzi przez 12 krajów. Jest oznaczony symbolem E3.

Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
Zabytkowe miejsce, gdzie nadal odbywają się koncerty.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like