Gdańsk Brzeźno 🏖️ Informacje i Ciekawostki

brzeźno
foto – Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26354893

Brzeźno to jedna z ciekawszych dzielnic Gdańska, która sprzyja turystom marzącym o relaksie nad morzem. Co warto wiedzieć na temat Brzeźna i udogodnień czekających tu na turystów? Jakie atrakcje pozwalają spędzać tu letnikom czas w ciekawy i przyjemny sposób?

1. Brzeźno i jego miejsce na mapie Gdańska

Brzeźno leży w północnej części miasta, nad Zatoką Gdańską. Takie położenie sprzyja rozwojowi turystyki, a piękne plaże skutecznie przyciągają gości. Z dzielnicą tą sąsiadują inne dzielnice Gdańska, m.in. Przymorze Wielkie, Wrzeszcz Dolny i Letnica. W pobliżu Brzeźna znajdują się tak ważne dla turystów miejsca, jak Westerplatte czy Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port.

2. Związki Brzeźna z oliwskimi cystersami

Brzeźno dość długo było powiązane z cystersami z Oliwy, którzy zarządzali tutejszymi ziemiami od XIII do XIX wieku. W tym czasie Brzeźno było tradycyjną nadmorską osadą, której mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rybołówstwem. Dopiero w XIX wieku sytuacja osady zaczęła się zmieniać, dzięki czemu rybacka wioska stała się popularnym kurortem.

3. Fabryka saletry

Zanim Brzeźno stało się popularnym letniskiem, na jego terenie próbowano rozpocząć działalność przemysłową. Pierwszym zakładem działającym w tej części Gdańska była fabryka saletry. Istniała ona w drugiej połowie XVIII wieku, której założycielem był Franz Carl Deissel.

4. Major Ernst von Zieten

Major Ernst von Zieten zapoczątkował działalność turystyczną na terenie Brzeźna i w znacznym stopniu przyczynił się do popularności tego kurortu. Już w początkach XIX wieku oferował on letnikom miejsca noclegowe, zachęcał ich też do korzystania z kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej.

5. Kąpielisko w Brzeźnie

Kąpielisko w Brzeźnie istnieje od początku XIX wieku i jest jednym z najstarszych w regionie. Od samego początku cieszyło się ono dużą popularnością, do czego przyczynił się m.in. Jean Rapp — francuski generał oraz inicjator budowy pierwszych zakładów kąpielowych.

6. Fort Brzeźno

W połowie XIX wieku zbudowany został Fort Brzeźno. Początkowo posiadał on tylko cztery kaponiery, które miały ochraniać umieszczone w centralnej części działobitnie. Tuż przed wybuchem I wojny światowej fort został rozbudowany, a jego pozostałości do dziś robią wrażenie.

7. Molo w Brzeźnie

Miłośników spacerów nad morzem zachwyci drewniane molo, które powstało w latach 90. XX wieku. Jego długość wynosi 136 m, z kolei szerokość dochodzi do 7,2 m.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku 🗺️


8. Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera

Park Brzeźnieński powstał w 1831 roku, a jego budowa miała znaczenie strategiczne (głównym zadaniem parku była ochrona drogi łączącej Nowy Port z rosyjskimi magazynami). Dziś park ten zajmuje powierzchnię 10 ha i jest jednym z największych i najważniejszych parków na terenie Gdańska.

9. Jean Georg Haffner

Jean Georg Haffner (zmarły w 1830 roku w Gdańsku) był majorem wojsk napoleońskich, a jednocześnie lekarzem — chirurgiem. Od 1808 roku mieszkał w Gdańsku, gdzie praktykował jako lekarz. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę pierwszych łazienek w Brzeźnie, jego dziełem jest też przemiana Sopotu z nadmorskiej osady w morskie kąpielisko o wielkim znaczeniu.

10. Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie jest ciekawym zabytkiem sakralnym z okresu międzywojennego. Choć wnętrze jest dość skromnie wyposażone, warto zwrócić uwagę na witraże oraz na wieżę z dzwonem pochodzącym z okrętu  SMS Graf Spee.

11. Baza noclegowa

Kto zechce spędzć wczasy w tej części Gdańska, ten może skorzystać z bogatej oferty obiektów noclegowych. Są wśród nich:
– Baltica Towers by Q4Apartments;
– Blue Marina;
– Villa Ramzes;
– Hostel Gdańsk Sun and Sea.

12. Zaplecze gastronomiczne

Miłośnicy dobrej kuchni mogą skorzystać z kilku obiektów gastronomicznych, które na kulinarnej mapie Brzeźna zajmują ważne miejsce. Są wśród nich:
– Restauracja Zdrojowa mieszcząca się przy Centrum Hevelianum;
– Smażalnia Fiszka;
– Zagroda Rybacka;
– Vive La Crepe – Francuskie naleśniki.

13. Najlepsza dzielnica do życia

Brzeźno jest atrakcyjnym miejscem na urlop nad morzem, stanowi też doskonałe miejsce do życia. Zdaniem wielu mieszkańców Gdańska to najlepsza dzielnica miasta, idealna i dla osób młodych, i dla seniorów. Piękne otoczenie, dobre połączenie z centrum oraz dostęp do sklepów i punktów usługowych sprawiają, że wielu młodych ludzi decyduje się zamieszkać właśnie w tej dzielnicy. Dodatkowo Brzeźno jest atrakcyjnym miejscem dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, na których przy ul. Karola Chodkiewicza czeka wygodny akademik.

14. Park Linowy Port Brzeźno

Dla tych, którzy nad Zatoką Gdańską wypoczywają z dziećmi, godnym polecenia miejscem jest Park Linowy Port Brzeźno. Na gości czeka aż 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkowo można tu skorzystać z dodatkowych atrakcji, m.in. imprez urodzinowych czy wieczorów kawalerskich.

4.3/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić