10 Największych Atrakcji w Mieście Cefalu

fotografia – Pixabay

Sycylijska miejscowość Cefalu to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w niedalekiej odległości od Palermo – stolicy włoskiej wyspy Sycylia i popularnego kurortu turystycznego. Choć początki osadnictwa w tym regionie nie są znane wiadomo, że już w V wieku p.n.e. istniała na pobliskim wzgórzu La Rocca starożytna cytadela grecka. W okolicy znajduje się także wiele pozostałości po średniowiecznym mieście, które – według źródeł pisanych – prężnie rozwijało się około IX wieku. Obecnie Cefalu to kolorowe, przybrzeżne miasto, chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających Sycylię. Oto 10 wyjątkowych atrakcji w Cefalu i okolicach, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście!

1. La Rocca

Wzgórze La Rocca to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników dawnych dziejów. Na całym obszarze parku znajdują się liczne alejki, ścieżki piesze i rowerowe oraz punkty widokowe, a najważniejszym jego punktem są pozostałości po starożytnych świątyniach i średniowiecznych kościołach. Udając się na spacer dookoła wzgórza możemy zwiedzić wysoką, śnieżnobiałą latarnię morską oraz podziwiać panoramę Morza Śródziemnego i widok pobliskiego portu. Warto także wspiąć się na szczyt wzgórza, by móc obejrzeć wspaniały widok wód Morza Tyrreńskiego oraz leżącego u stóp La Rocca miasta.

2. Muzeum Mandralisca

Muzeum Mandralisca to najważniejsza galeria sztuki. Jej nazwa pochodzi od nazwiska wpływowej i zamożnej rodziny, która była fundatorem i pierwszym właścicielem dużego zbioru dzieł sztuki, który obecnie prezentowany jest w murach muzeum. W środku znajduje się wspaniała kolekcja różnych obrazów, wśród których najsłynniejszym jest “Portret Nieznanego Mężczyzny” autorstwa Antonella z Mesyny. Obejrzeć tu można także unikalną kolekcję liparyjskiej ceramiki i dużą ekspozycję numizmatyczną.

3. Katedra w Cefalu

Charakterystyczna, wyjątkowo piękna świątynia pochodzi z XII wieku. Według podań powstała w podziękowaniu za bezpieczną podróż morską sycylijskiego hrabiego Rogera II, który obiecał postawić wspaniały kościół w miejscu, które zapewni mu schronienie podczas gwałtownej burzy. Najstarsze elementy kościoła są jednak znacznie starsze – są to starożytne kolumny z II wieku n.e. Zwiedzając wnętrza świątyni zobaczyć można piękne mozaiki oraz freski na sklepieniu kościoła.

4. Opactwo Thelemy

Opactwo Thelemy to specyficzna atrakcja, która przyciąga przede wszystkim fanów mistycyzmu i okultyzmu. Ten zniszczony, podupadły dom niegdyś zamieszkiwany był przez Alaistera Crowleya, słynnego okultystę i autora demonologicznego dzieła “Goecja”. Niektórzy wciąż uważają, że w murach niepozornego domu czają się złowrogie siły, a samo miejsce zwiedzane jest chętnie przez wiccan, mistyków i okultystów z całego świata.

5. Świątynia Diany

Pozostałości po starożytnej Świątyni Diany to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na obszarze całej Sycylii. Świątynia powstała w IV wieku p.n.e., a przez setki kolejnych lat w jej pobliżu dobudowywane były kapliczki i budynki użytkowe. Obiekt początkowo poświęcony był rzymskiej bogini łowów i przyrody Dianie, a także związanemu z nią kultowi wody. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że w czasach bizantyjskich w tym miejscu istniała świątynia chrześcijańska.

6. Sanktuarium Gibilmanna

W pobliskiej miejscowości Gibilmanna znajduje się piękne, zabytkowe sanktuarium, które przynależy do kompleksu klasztornego. W środku znajdują się barokowe rzeźby oraz rzeźba Matki Boskiej, która przez wielu uznawana jest za cudowna – to właśnie ona jest powodem licznych pielgrzymek wiernych z całej Europy, którzy przybywają do niewielkiej, sycylijskiej miejscowości.

7. Plaże w pobliżu Cefalu

Cefalu to miejscowość przy brzegu Morza Tyrreńskiego, w której nie brakuje pięknych plaż. Z pewnością prym wśród nich wiedzie plaża Mazzaforno, która zachwyca lazurową wodą, pięknymi widokami i idealnymi warunkami do nurkowania. Duże wrażenie robi kamienista lecz bardzo malownicza plaża Mendolina. Nieco bliżej miasta znajduje się płaska, piaszczysta plaża Longoma oraz duża, najsłynniejsza wśród mieszkańców plaża Lido Angeli Del Mare.

8. Piazza del Duomo

Piazza del Duomo to główny plac miejski, wokół którego znajdują się zabytkowe budynki. Plac szczególnie popularny jest w sezonie letnim, kiedy cały pokryty jest ogródkami piwnymi i stolikami restauracji serwujących dania na świeżym powietrzu. W tym miejscu odbywają się liczne spotkania artystyczne i wydarzenia kulturalne, a w pobliżu rozciąga się piękna, zabytkowa ulica Corso Ruggero.

9. Pinera di Grotta Grattara

Miłośnicy natury z pewnością zakochają się w malowniczej jaskini Grattara, która znajduje się na wysokości 1000m n.p.m. u podnóża szczytu Pizzo Dipilo. Poza samą jaskinią warto zwiedzić pobliskie kamienne miasteczko Gratteri, a także dotrzeć na sam szczyt masywu górskiego, który osiąga wysokość 1380m n.p.m., i z którego rozciąga się wspaniała panorama pobliskich wzgórz oraz nieco oddalonego Morza Śródziemnego.

10. Palermo

Zaledwie 50 kilometrów dzieli Cefalu od najważniejszego miasta na całej Sycylii – Palermo. Zwiedzić w nim można m.in. liczne średniowieczne zabytki, podziemne katakumby kapucynów i wspaniałe plaże. W mieście nie brakuje monumentalnych świątyń, galerii i muzeów czy atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Sycylijskie Cefalu to miasto, które stanowi także świetną bazę wypadową do zwiedzania innych miejscowości sycylijskich. Odkrywanie niewielkich włoskich miasteczek z mnóstwem wspaniałych zabytków i kameralnym, włoskim klimatem to świetna rozrywka dla całej rodziny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Zwolle

Zwolle to piękne miasto położone w północno-wschodniej części Holandii. Powstało już w średniowieczu na wzgórzu, które okalały podmokłe…
Czytaj dalej