10 Największych Atrakcji – Jezioro Como

fotografia – Pixabay

Jezioro Como leży w północnej części Włoch, w malowniczym otoczeniu alpejskich szczytów. To jedno z najpopularniejszych – zaraz po słynnym jeziorze Garda – jezior w całym kraju. Swoją sławę zawdzięcza pięknemu ulokowaniu oraz licznym atrakcjom, które znajdują się w pobliżu wybrzeża. Znaleźć tu można ośrodki wypoczynkowe oraz dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną. Jezioro Como posiada doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów wodnych m.in. kajakarstwa i żeglarstwa. W sezonie letnim – od czerwca do września – ze względu na występowanie dosyć silnych wiatrów okolice przyciągają miłośników kitesurfingu i windsurfingu. Dookoła Jeziora Como znajduję się również liczne atrakcje dla całej rodziny. Przedstawiamy 10 największych z nich!

1. Zabytkowe wille

Miejscowości zlokalizowane dookoła Jeziora Como słyną z pięknej architektury: znajdują się tu liczne luksusowe posiadłości, z których najstarsze powstały nawet kilkaset lat temu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje choćby Villa del Balbinea z XVIII wieku, którą kilkukrotnie można było oglądać na wielkim ekranie (m.in. w filmie o przygodach Jamesa Bonda “Casino Royale”). Warto odwiedzić także przepiękną willę Monastero ze wspaniałymi ogrodami i malowniczą Willę Carlottę. Wszystkie posiadłości można zwiedzać także w środku: w ich wnętrzach kryją się wspaniałe, zabytkowe pomieszczenia, dzieła sztuki, antyki i zabytki użytkowe.

2. Castello di Vezio

Zamek Vezio znajduje się w pięknej miejscowości Varenna, leżącej na wschodnim wybrzeżu Jeziora Como. Wokół znajdują się ogrody z wieloma rzeźbami i klatkami z dzikim ptactwem. Zamek wybudowany został w XII wieku, a z jego murów rozciąga się bajkowy widok na wody jeziora i wpadające do niego wzgórza. Dużą atrakcją zamku są aktorzy przebrani za zjawy, którzy “straszą” w różnych częściach zamkowych murów.

3. Katedra w Como

Katedra w miejscowości Como to jedna z najpiękniejszych świątyń zlokalizowanych w pobliżu jeziora. Wspaniała, gotycko-renesansowa budowla powstała pod koniec XIV wieku, jednak przez niemal kolejnych 400 lat była wielokrotnie przebudowywana i remontowana. Świątynia liczy 87m długości, a najwyższy punkt kopuły osiąga wysokość 75m. W środku znajdują się liczne dzieła sztuki m.in. obraz autorstwa Berdardino Luiniego oraz piękny, osiemnastowieczny ołtarz z onyksu i marmuru.

4. Orrido di Bellano

Po wschodniej części jeziora znajduje się wyjątkowa atrakcja: Orrido di Bellano to głęboki, polodowcowy kanion, który powstał wiele milionów lat temu. Przez jego dno przepływa strumień, który tworzy piękne wodospady i rwące meandry wzdłuż wysokich, pionowych skał. Na terenie kanionu znajdują się wytoczone szlaki, platformy i punkty widokowe.

5. Szczyty górskie

Okolice Jeziora Como obfitują w liczne szczyty alpejskie, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników górskich trekkingów. Zwiedzić tu można m.in. Grignę, która osiąga wysokość aż 2410m n.p.m., a wejście na nią jest stosunkowo wymagające i polecane jedynie doświadczonym alpinistom. Narciarze i osoby uprawiające inne sporty zimowe z pewnością zakochają się w Monte San Primo, na którego zboczach wytoczone zostały liczne trasy narciarskie. Warto także wspiąć się na Monte Grona, ze szczytu której rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Como.

6. Tempio Voltiano

Tempio Voltiano to muzeum poświęcone włoskiemu fizykowi i chemikowi Alessandro Volcie, którzy jako pierwszy opracował działający akumulator elektryczny. Volta żył na przełomie XVIII i XIX wieku i do dziś stanowi jedną z ikon nowożytnej nauki. W muzeum, które ulokowane jest w pięknym, neoklasycystycznym dworku, znajduje się unikalna kolekcja zabytkowych baterii oraz ekspozycja pierwszych sprzętów elektrycznych.

7. Bazylika Sant Abbondio

W miejscowości Como warto odwiedzić jeszcze jedną świątynię – Bazylikę San Abbondio, który powstał prawdopodobnie w XI wieku i przez wiele lat pełnił funkcję siedziby biskupów. W środku można obejrzeć wspaniałe, czternastowieczne freski oraz piękny ołtarz główny z relikwiami św. Abundiusa.

8. Muzeum Jedwabiu

Jedwab pełnił bardzo ważną rolę w miasteczkach położonych w okolicy Jeziora Como – był to jeden z najważniejszych eksportowanych surowców, których jakość doceniana była w całej Europie. Obecnie w znajduje się tu niewielkie Muzeum Jedwabiu, w którym obejrzeć można bogata kolekcję maszyn do produkcji tkanin jedwabnych, a także poznać cały proces pozyskiwania nici używanej do wyrobu tego wyjątkowego materiału.

9. “City of Toys”

Jednym z najlepszych sezonów do zwiedzania okolic Jeziora Como jest okres bożonarodzeniowy. To właśnie wówczas organizowany jest tu niezwykły festiwal “City of Toys”, kiedy to miasteczko Como rozświetlane jest przez tysiące lampek, a na jego ulicach organizowane są jarmarki i festiwale świąteczne. Całość uatrakcyjniają przedstawienia i występy różnych artystów oraz poczęstunki regionalnych specjałów bożonarodzeniowych.

10. Bellagio

Gdyby móc wybrać jedną miejscowość, która stanowi kwintesencję całego Jeziora Como, z pewnością byłoby to Bellagio – malownicze, kolorowe miasteczko, które słynie ze wspaniałego klimatu, wąskich uliczek i wyjątkowej atmosfery. Znajdują się w nim liczne sklepy, kawiarnie, restauracje i bary, nie brakuje również zabytkowych świątyni, pięknych willi i zadbanych ogrodów.

Miejscowości położone przy wybrzeżu Jeziora Como to również świetna baza wypadowa to innych miejscowości północnej części Włoch, takich jak Bergamo i Mediolan. To też region, który zachwyca w każdą porę roku. Wiosną i latem stanowi idealną bazę do pieszych, górskich wycieczek i uprawiania sportów wodnych, jesienią zachwyca feerią barw i kontrastów, zimą zaś stanowi raj dla miłośników narciarstwa. Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się wybrać w okolice Jeziora Como, z pewnością podróż ta na długo pozostanie w naszej pamięci.

4.5/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić