Morze Tyrreńskie jest częścią Morza Śródziemnego u zachodnich wybrzeży Włoch. Jego nazwa pochodzi od ludu Tyrreńczyków, utożsamianego od VI wieku p.n.e. z Etruskami z Włoch.
Morze jest ograniczone przez Korsykę i Sardynię (Włochy), Półwysep Apeniński, Sycylię i Maltę. Maksymalna głębokość morza wynosi 3,785 metrów (12,402 stóp).
1. Morze Tyrreńskie znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie spotykają się płyty afrykańska i euroazjatycka, dlatego w jego głębinach znajdują się łańcuchy górskie i aktywne wulkany, takie jak Mount Marsili.
2. Na tym obszarze występuje rozległy wulkanizm podmorski. Wulkan Etna wznosi się nad Sycylią; jest też kilka aktywnych wulkanów w Kalabrii na stałym lądzie włoskim.
3. Najdalej na zachód wysunięty punkt Morza Tyrreńskiego znajduje się w Capo Corso na Korsyce.
4. Główne wyspy basenu tyrreńskiego to:
Korsyka (Francja)
Elba (Włochy)
Sardynia (Włochy)
Sycylia (Włochy)
Isole Eolie (Włochy)
Ischia (Włochy)
5. Chociaż nie jest tak rozwinięte turystycznie jak Adriatyk, Morze Tyrreńskie na zachodnim wybrzeżu Włoch jest bogate w kulturę i historię, z drugim co do wielkości miastem w kraju (Neapol) i najpopularniejszą wyspą (Sycylia). Znajdują się tu również mniejsze wyspy Capri i Elba oraz kilka pięknych plaż wzdłuż włoskiego lądu.
6. Od starożytności Tyrreńczyk był głównym szlakiem morskim między południową Europą a Afryką Północną. To właśnie tutaj rzymski konsul Juliusz Cezar rozpoczął inwazję na Brytanię w 55 roku p.n.e., transportując ogromną armię przez 160 mil wzburzonych wód. Wieki później, kiedy Kolumb wypłynął do Ameryki z pobliskiego Palos de la Frontera w Hiszpanii, użył trasy, która zaprowadziła go wokół Sardynii i do Tyru.
7. Morze jest połączone z Morzem Liguryjskim (na zachodzie) przez Cieśninę Bonifacio, z Morzem Jońskim (na południowym zachodzie) przez Cieśninę Mesyńską, a z Morzem Adriatyckim (na północnym wschodzie) przez kanał między wschodnią Sycylią a kontynentalną częścią Włoch.
8. Dwa głębokie baseny charakteryzują jego dno: północny basen oddzielony od Sardynii grzbietem o wysokości 5.500 stóp i połączony z Korsyką jeszcze głębszą rynną; oraz południowy basen podzielony na dwa subbaseny wzniesieniem o wysokości 4.500 stóp. Wybrzeże północne jest górzyste, ale ma wiele dobrych miejsc do kotwiczenia; obejmuje tak znane porty jak Genua we Włoszech i Marsylia we Francji.
9. Morze Tyrreńskie składa się z pięciu głównych basenów:
Basen Sardyński, który leży na południowy wschód od Sardynii;
Basen Zachodni, który leży na zachód od Włoch;
Basen Północny, który leży na północ od Włoch;
Basen Centralny, który znajduje się pomiędzy Włochami a Sycylią;
oraz Basen Południowy, który leży na południe od Sycylii.
10. Jednym ze sposobów na poznanie tego morza jest przejażdżka malowniczym pociągiem wzdłuż jego linii brzegowej – trudno jest pobić patrzenie na wodę z okna pociągu podczas podróży przez tak piękne krajobrazy.
11. Morze Tyrreńskie reprezentuje część skorupy ziemskiej rozciągającej się od Płyty Afrykańskiej do Płyty Euroazjatyckiej. Morze Tyrreńskie znajduje się w obszarze, w którym zazwyczaj występują stosunkowo niewielkie trzęsienia ziemi.
12. Dno morza składa się głównie z mezozoicznych skał osadowych. Podczas jego formowania się, w jego centrum powstała seria wysp wulkanicznych, które były połączone z sąsiednimi morzami. Erupcja tych wulkanów doprowadziła do powstania na ich krawędziach dużych osadów wapiennych, które później przekształciły się w platformy węglanowe. Platformy te zostały z czasem rozdrobnione przez naturalne procesy, w wyniku czego dziś znajdujemy na tym obszarze szereg małych wysp.